اعلام شرایط ریاست هیات‌های ورزشی

حقوق ورزشی

اعلام شرایط ریاست هیات‌های ورزشی

افرادی که قصد دارند به عنوان نامزد ریاست هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی اقدام کنند باید از شرایط خاصی بهره‌مند باشند. آیین نامه نحوه فعالیت هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی از سوی معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با استناد به اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴ مهر سال ۹۸ و ۱۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ هیات وزیران تهیه و تصویب شد.

آیین‌نامه نحوه فعالیت هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی در حالی از سوی وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون‌های ورزشی ابلاغ شد که به منظور اجرا باید به تصویب مجمع‌های عمومی فدراسیون‌های مربوطه می‌رسید و پس از آن لازم الاجرا بود.

اما روسای ۲۸ فدراسیون ورزشی در نامه‌ای به وزیر ورزش و جوانان نسبت به کاهش اختیارات رییسان فدراسیون‌های ورزشی در مجمع هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی اعتراض کردند که در نهایت این مساله مورد توجه وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت و با اصلاح آن، آیین‌نامه جدید نحوه فعالیت هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی به فدراسیون‌های ورزشی ابلاغ شد.

وزارت ورزش و جوانان در متن آیین‌نامه جدید اعلام کرده است: این آیین‌نامه و اصلاحات آن به استناد ماده (۳۴) اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران در (۲۸) ماده و (۴۰) تبصره در تاریخ ۱۰ آذر ۱۴۰۰ به تایید وزیر ورزش و جوانان رسید. با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه، آیین‌نامه و دستورالعمل‌های قبلی، ملغی می‌شود.

اما طبق ماده ۱۳ آیین‌نامه نحوه فعالیت هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی افرادی که قصد دارند به عنوان نامزد انتخابات هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی اقدام کنند باید شرایط مختلفی را داشته باشند.

از جمله این شرایط عمومی شامل دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی (لیسانس)، دارا بودن حداقل سن ۳۰ و حداکثر ۶۵ سال، سابقه مدیریت اجرایی حداقل پنج سال، دارا بودن کارت پایان دوره ضرورت (خدمت سربازی) یا معافیت و فاقد تابعیت مضاعف بوده و در مرکز استان سکونت داشته باشد.

همچنین عدم سوء پیشینه کیفری موثر و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی که بر اساس احکام قضایی صادر شده باشد و گواهی عدم اعتیاد از دیگر شرایط عمومی است.

رییس هیات استان توسط مجمع برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شود و حضور رییس هیات در صورت انتخاب برای حداکثر (دو) دوره متوالی یا متناوب دیگر بلامانع است.

حضور دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم به شرط داشتن سوابقی از جمله دارا بودن حداقل یک دوره چهارساله ریاست هیات استان یا عضویت در هیات رییسه فدراسیون، دارا بودن سوابق قهرمانی آسیا (اول تا سوم)، ‌بازی های آسیایی و پارا آسیایی (اول تا سوم)، قهرمانی جهان (اول تا سوم)، ‌ بازی‌های المپیک و پارالمپیک (اول تا ششم) و نیز سابقه عضویت در کادر مربی‌گری تیم‌های ملی و داوران بین‌المللی که حداقل به یک مسابقه رسمی بین‌المللی اعزام شده باشند، امکان پذیر است.

داوطلبان احراز پست ریاست هیات پزشکی ورزشی باید تحصیلات مرتبط با حوزه پزشکی ورزشی داشته باشند و فهرست مسابقات رسمی بین‌المللی توسط وزارت ورزش و جوانان اعلام می‌شود.

از جمله نکات قابل تامل و ابهام برانگیز در مورد شرایط عمومی ریاست هیات‌های ورزشی استانی و شهرستانی، دارا بودن سابقه مدیریت اجرایی به مدت حداقل پنج سال است و به طور دقیق مشخص نشده که منظور از مدیریت اجرایی چیست!

بازنشر از ایسنا ۱۴۰۰۱۱۰۱۰۰۳۰۰

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید