آنچه باید درباره‌ی اعتراض به رای پرونده ویلموتس بدانیم

آنچه باید درباره‌ی اعتراض به رای پرونده ویلموتس بدانیم

فدراسیون فوتبال در صدد اعتراض به رای فیفا در پرونده شکایت مارک ویلموتس از طریق دادگاه حکمیت ورزش است اما احتمال دارد رسیدگی به این پرونده تا یک سال به طول بیانجامد.

به گزارش ایسنا، پرونده شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال با محکومیت ۶.۲ میلیون یورویی ایران از سوی فیفا همراه شد تا شوک بزرگی به ارزش حدوداً ۲۲۰ میلیارد تومان به فوتبال ایران وارد شود چرا که پیش از این هم این فدراسیون ۲ میلیون یورو به مربی بلژیکی پرداخته بود.

پس از این اتفاق و با طرح انتقادات گسترده علیه مدیریت ورزش ایران از وزارتخانه تا فدراسیون فوتبال، کارگروهی متشکل از حقوقدان‌های دولت، مجلس، وزارت امور خارجه، وزارت ورزش، سازمان بازرسی و … تشکیل شده تا نسبت به این رای در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) اعتراض کند و در نتیجه حکم محکومیت را تا هر اندازه که بتوانند کاهش دهند.

رسیدگی به این پرونده در دادگاه داوری ورزش نیازمند برخی اقدامات مختلف از سوی تیم حقوقی ایران و مارک ویلموتس است که ممکن است فرآیند رسیدگی به پرونده را تا مدت زمانی یک ساله و چه بسا بیش‌تر درگیر کند.

امیر ارسلان اسکندری، کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و مشاور حوزه حقوق بین‌الملل ورزش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سلسله اقداماتی که منجر به شروع فرآیند رسیدگی به اعتراض فدراسیون فوتبال می‌شود گفت: پس از صدور رای اولیه از سوی فیفا، فدراسیون فوتبال درخواست ارسال گراندز رای (جزییات حکم صادر شده) را می‌کند که به طور میانگین دریافت آن دو هفته تا یک ماه و نیم به طول می‌انجامد. سپس فدراسیون فوتبال ۲۱ روز (سه هفته) مهلت دارد تا درخواست تجدیدنظر خواهی خود را در CAS به ثبت برساند.

پس از ثبت درخواست تجدیدنظر، فدراسیون می‌تواند از فرصت بیش‌تری استفاده کرده و ظرف ۱۰ روز  متن کامل لایحه خود را به همراه ضمایم و مستندات به این دادگاه ارائه کند: «در این حین هزینه رسیدگی به پرونده بر اساس یک داور یا سه داور مشخص می‌شود. با توجه به شرایط پرونده احتمالاً درخواست سه داور را مطرح می‌کنیم و در مورد این نمونه خاص هرچند قطعی نیست، اما به احتمال زیاد پنل سه نفره تشکیل خواهد شد. در نتیجه به جز سرداور، فدراسیون فوتبال ایران و ویلموتس هم هر کدام یک داور را معرفی می‌کنند.»

این کارشناس حقوق بین‌الملل ورزش هم‌چنین درباره بازه زمانی که منتج به صدور رای نهایی از سوی CAS می‌شود گفت: مدت زمان رسیدگی در CAS پرونده به پرونده متفاوت است و با توجه به فاکتورهای مختلف مثل میزان پیچیدگی پرونده، تعداد تبادل لوایح و برگزاری جلسه رسیدگی یا صرف اکتفا به لوایح کتبی، این میزان کم یا زیاد می‌شود. با توجه به پیشینه موجود، احتمالاً حداقل ۴ ماه تا بیش از یکسال ممکن است به طول بیانجامد. به طور کلی زمان مشخص وجود ندارد.

اسکندری با اشاره به تجدیدنظرخواهی استقلال در پرونده سوپرجام که در دادگاه داوری ورزش انجام شد، گفت: این پرونده با یک داور مورد بررسی قرار گرفت اما بیش از یک سال به طول انجامید. امکان پیچیدگی رسیدگی با حضور سه داور بیش از یک داور است. به همین دلیل زمان قطعی درباره رسیدگی به پرونده ایران و ویلموتس وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، فدراسیون فوتبال قبل از ارسال گراندز رای فیفا، بررسی ابعاد مختلف این پرونده را در قالب کارگروه پیگیری شکایت از رای پرونده ویلموتس آغاز کرده است و قصد دارد با دست پر به مصاف وکلای سرمربی پیشین تیم ملی برود تا رای ۶.۲ میلیون یورویی را بشکند اما با توجه به فرآیند رسیدگی به این پرونده، ممکن است اعلام رای نهایی حداقل ۴ ماه تا یک سال طول بکشد.

باید به انتظار نشست و دید آیا تلاش‌های تیم‌های حقوقی بخش‌های مختلف کشور اعم از دولت و مجلس برای تقابل با تیم حقوقی مارک ویلموتس کارساز خواهد شد یا خیر.

منبع : سایت خبری ایسنا