آیا مصرف کربوهیدرات پیامد حقوقی دارد؟

حقوق_ورزشی

آیا مصرف کربوهیدرات پیامد حقوقی دارد؟

هر ورزشکار با توجه به نوع فعالیت بدنی و زمان فعالیت به سوخت اصلی (کربوهیدرات) نیاز دارد.  برای اکثر فعالیت های روزمره حتی فعالیت های سبک، باید به میزان لازم از کربوهیدرات استفاده کرد و در فعالیت های طولانی و شدید ورزشی، میزان نیاز بدن به کربوهیدرات افزایش پیدا می کند و در ورزش های استقامتی مانند دوی ماراتن، دوچرخه سواری و شنا که مسابقه ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد، نیاز ورزشکار به کربوهیدرات بالا می‌رود.

زمان مصرف کربوهیدرات در روز مسابقه

ورزشکاران در روز مسابقه باید حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از مسابقه غذا خورده باشند تا هنگام مسابقه معده شان خالی باشد. باید توجه داشت که این وعده باید سرشار از کربوهیدرات با شاخص متوسط به پایین نظیر برنج،  سوپ، ماکارونی و… باشد.

گلوکز در تمرینات شدید و طولانی مدت موثر است و می تواند از سردرد، سرگیجه، تهوع و سایر مشکلات دستگاه عصبی مرکزی پیشگیری کند چرا که سوخت اصلی دستگاه عصبی مرکزی گلوکز است. در حین تمرین نیز از کربوهیدرات گلاسمیک متوسط به بالا (نوشابه های ورزشی) و بعد از ورزش از قندهای با شاخص بالا تا متوسط مانند کربوهیدرات پیچیده (سیب زمینی پخته، کیک برنجی و نان سفید) استفاده شود.

بسیاری از افراد تصور می کنند مصرف کربوهیدرات بعد از ورزش باعث افزایش وزن و چاقی مفرط خواهد شد، در صورتی که تنها زمانی که قند به چربی تبدیل نمی شود، بعد از تمرین است و به همین دلیل ورزشکار می تواند بعد از تمرین از کربوهیدرات استفاده کند و نگران کاهش سریع هورمون ها نباشد. لازم به تذکر می باشد که هر دارو یا ویتامین یا برنامه غذایی نا مناسب که بر حسب تجویز و ارائه اشتباه توسط پزشک تیم ورزشی یا مربی که فاقد تخصص و مجوز قانونی می باشد پیشنهادی به ورزشکار بدهد و براثر مصرف عارضه ای حادث گردد حسب مورد قابل تعقیب و رسیدگی می باشد.

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید