برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها طبق اساسنامه جدید یا قدیم؟

حقوق ورزشی

با توجه به ابلاغ اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی مشخص نیست که آیا روند ثبت نام از کاندیداهای سه فدراسیون تیراندازی، اسکیت و ژیمناستیک مجدد انجام می‌شود یا خیر؟

انتخابات سه فدراسیون اسکیت، تیراندازی و ژیمناستیک انجام نشده است و فدراسیون‌های اسکیت و تیراندازی با سرپرست اداره می‌شوند و برای فدراسیون ژیمناستیک نیز سرپرستی انتخاب نشده است. البته ثبت‌نام از کاندیداهای این سه فدراسیون در مهلت قانونی انجام شده که با وجود گذشت چند ماه هنوز تایید صلاحیت‌های کاندیداها مشخص نشده است.

علی دادگر که از ۲۰ تیر ۹۶ سکان هدایت فدراسیون تیراندازی را به دست گرفته بود ۲۱ تیر ۱۴۰۰ به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد. البته او برای دوره بعدی نیز کاندیدا شده است. علاوه بر دادگر کمال پیمبری، کبری غیاثی، حبیب مقصودی، حسین زکی‌زاده، بهزاد ملکی و داوود کرمی نیز برای این دوره ثبت نام کرده‌اند. با وجودی که بیش از سه ماه از پایان زمان ثبت نام گذشته (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) اما هنوز تایید صلاحیت‌های کاندیداهای فدراسیون تیراندازی مشخص نشده است.

همچنین با پایان دوره ریاست بهمن محمد رضایی در فدراسیون اسکیت در تاریخ ۱۲ تیر ۱۴۰۰ فریبا مددی ۱۵ تیر به عنوان سرپرست فدراسیون اسکیت معرفی شد. با پایان مهلت ثبت نام از کاندیداهای این فدراسیون بهمن محمدرضایی، مجید هنرجو، علیرضا نصیری، محمدرضا شیخ جعفری و حسن یاری نیا برای این پست ثبت نام کردند.

مهلت ریاست زهرا اینچه درگاهی در فدراسیون ژیمناستیک نیز به پایان رسیده اما هنوز وزارت ورزش سرپرستی برای این فدراسیون انتخاب نکرده است. البته با پایان مهلت قانونی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳ کاندیدا ناصر اخوان، امید نوید، حبیب نوظهوری، مرجان همتی‌نژاد، الهام جعفری، رضا محمد کاظمی، احمد سعادتمند، محسن سلیمانی، زهرا اینچه درگاهی، حامد جولایی، کیانوش سقراطی، مرتضی نظری و فرزین قاسم‌زاده برای این فدراسیون ثبت نام کرده‌ اند اما هنوز تایید صلاحیت‌ها به طور رسمی اعلام نشده است.

مهلت اتمام دوره ریاست این فدراسیون‌ها قبل از ابلاغ اساسنامه جدید فدراسیون‌های ورزشی و آماتوری بوده و ثبت نام از کاندیداها و انتخاب سرپرست‌ها نیز طبق اساسنامه قبلی انجام شده است. حال باید دید با ابلاغ اساسنامه جدید فدراسیون‌های آماتوری و ورزشی آیا ثبت نام از کاندیداهای این فدراسیون‌ها مجدد انجام خواهد شد یا خیر.

البته پیش از این مهدی علی‌نژاد معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در مجمع عمومی و سالیانه هندبال (قبل از المپیک ۲۰۲۰) اعلام کرده بود که انتخابات سه فدراسیون ژیمناستیک، اسکیت و تیراندازی بعد از المپیک و احتمالا طبق اساسنامه جدید انجام خواهد شد. وی در این خصوص گفته بود که “به احتمال زیاد انتخابات این سه فدراسیون براساس اساسنامه جدید برگزار شود. شرایط اساسنامه جدید با این اساسنامه متفاوت است و در نتیجه پیش بینی این است که نیاز به تجدید ثبت نام برای این فدراسیون ها باشد.”

اکنون نیز مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع فدراسیون‌های ورزشی درباره برگزاری مجامع انتخاباتی اسکیت و تیراندازی طبق اساسنامه جدید و یا قدیم گفت: هنوز دستوری در این خصوص نگرفته ایم چون هنوز اسامی تائید صلاحیت‌های کاندیداها کامل مشخص نشده است. تایید صلاحیت‌ها که کامل مشخص شود در این خصوص تصمیم می‌گیریم.

منبع خبر: ایسنا ۱۴۰۰۰۵۳۰۲۰۸۷۲

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید