بیانیه وکلای فدراسیون فوتبال درباره رأی فیفا به نفع ویلموتس

وکلای فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در بیانیه رأی صادره از سوی فیفا علیه ایران در پرونده مارک ویلموتس را ناعادلانه خوانده و آن را قابل تجدید نظر دانستند. به گزارش امیدنوید درگاه رسمی فدراسیون فوتبال ایران در خبری به انتشار بیانیه وکلای فدراسیون فوتبال در خصوص رأی صادره علیه این فدراسیون در پرونده جنجالی فسخ قرارداد به مارک ویلموتس پرداخت. بر اساس رأی صادره فدراسیون فوتبال ایران محکوم به پرداخت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو شده که باید این مبلغ را به محکوم له این حکم یعنی ویلموتس ( سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ) بپردازد. اگر چه بنا به گفته وکلای فدراسیون فوتبال این رأی قابل تجدیدنظر در دادگاه حکمیت (داوری) ورزش CAS  می باشد اما برخی از کارشناسان این محکومیت بدوی را سنگین ترین محکومیت تاریخ فوتبال ایران دانسته اند.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال ، وکلای ایرانی پرونده ( این پرونده دارای یک وکیل خارجی نیز هست) که در بیانیه خود گفته اند:

۱- تا به لحظه انتشار خبر، ایمیلی بر مبنای صدور حکم از سوی فیفا به روابط بین الملل فدراسیون فوتبال ارسال نشده است.

۲- در حدود ساعت ۱۶ روز ( دوشنبه مورخ ۲۷ مرداد سال ۹۹ ) رأی اولیه مربوط به شکایت مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی به ایمیل وکلای ایرانی پرونده ارسال و رویت شد.

۳- در رای اولیه ناعادلانه فیفا که در دادگاه عالی ورزش قابل تجدید نظر می باشد؛ فدراسیون به پرداخت مبلغ ۶/۲ میلیون یورو محکوم شده است.

۴- وکلای فدراسیون در پرونده درموعد مقرر لایحه مربوطه برای اعتراض به رای صادره را به دادگاه عالی ورزش آماده و ارسال خواهندکرد. این رای قطعی نیست و قطعا روال حقوقی مربوطه طی خواهد شد. بدیهی است مراحل قانونی پیگیری و در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است دادگاه مورد نظر وکلای مذکور، دادگاه حکمیت ( داوری ) ورزش بوده که یک سازمان شبه‌قضایی است. این دادگاه یک سازمان شبه‌قضایی است که به منظور حل و فصل اختلافات مربوط به ورزش از طریق داوری بنیان‌گذاری شده‌است. این دادگاه در سال ۱۹۸۴ و در پی بروز برخی اختلافات ورزشی تأسیس شد.

موسسه حقوقی امید نوید اولین مرکز رسیدگی به مسائل حقوق ورزشی در ایران