تفاوت مربی ورزش همگانی با پزشک عمومی برای کشور!

حقوق_ورزشی

تفاوت مربی ورزش همگانی با پزشک عمومی برای کشور!

رییس فدراسیون ورزش همگانی با اشاره به مزیت‌های ورزش همگانی و مربیان ورزشی در قیاس با تربیت یک پزشک عمومی، ‌گفت: باید پیشگیری بر درمان مقدم شمرده شود و ورزش همگانی یک راهکار بسیار مهم در بهبود وضعیت سلامت عمومی جامعه و کاهش هزینه‌ها است.

افشین ملایی در اولین همایش ملی تجلیل از مربیان جهادی ورزش همگانی با اشاره به اینکه بدون وجود مربیان قدرتمند نمی‌توانیم ورزشکاران و رشته‌های ورزشی قدرتمندی داشته باشیم، اظهار کرد: افتخارآفرینی در میادین ورزش قهرمانی به دلیل وجود مربیان توانمند است و در حوزه ورزش همگانی نیز عنصری به نام مربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به صورت رو در رو با مردم در ارتباط است.

وی ادامه داد: جوامع کشورهای توسعه یافته به سلامت انسان و عوامل موثر بر آن توجه بیشتری می‌کنند و جایگاه اجتماعی مربیان ورزش همگانی در این کشورها بسیار بالا است چرا که با تمرکز بر عملکرد سلامت بخش ورزش همگانی بسیاری از هزینه های سربار اعم از سلامت جسمی، بزهکاری اجتماعی، بهره وری کار و…کاهش می‌یابد.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تاکید بر اینکه مربیان ورزش همگانی ناجی سلامت مردم و اصلی ترین عناصر سلامت ملی هستند، ‌ گفت: باید پیشگیری بر درمان مقدم شمرده شود و با تحلیل نقش ورزش همگانی در حوزه پیشگیری و درمان شاهد پویایی ورزش همگانی در کشور باشیم و به جای ساختن بیمارستان به سمت ساخت جاده‌های تندرستی برویم.

ملایی با اشاره به اینکه عنصر اصلی درمان، ‌پزشک است و حدود هفت سال زمان می‌برد تا یک پزشک عمومی تربیت شود و ۷۰۰ میلیون تومان نیز بدون در نظر گرفتن زیرساخت های درمانی و پزشکی و درمانی باید در این رابطه هزینه شود تا در نهایت به منظور درمان بیماران اقدام کنند، خاطرنشان کرد: یک پزشک عمومی در صورت سلامت جسمانی و کارکرد روزانه هشت ساعت، ‌ می‌تواند حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ بیمار را ویزیت کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در حوزه ورزش همگانی به جای هفت سال، نیازمند یک هفته آموزش سیستماتیک در حوزه ورزش هستیم تا با رعایت استانداردها و پرداخت هفتصد هزار تا یک میلیون تومان، یک مربی ورزش همگانی تربیت شود و این توانایی را دارد که روزانه تا ۲۴۰ ورزشکار را آموزش دهد و در مسیر نشاط و سلامت جسمانی آن ها گام بردارد.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه عقل انسان حکم می کند که در آینده بر روی ورزش همگانی کشور سرمایه گذاری گسترده انجام شود، گفت: برخی هزینه های درمانی برای بیماران بسیار قابل تامل و سنگین است؛ ‌ طبق آمار سالانه سه میلیون نفر به علت هزینه های کمر شکن درمانی در کشور فقیر می شوند و یک نظام آگاه و هوشمند به جای اصرار بر کاهش هزینه های درمان که عموما هم به نتیجه نمی‌رسد بر کاهش تقاضای خدمات درمان سرمایه گذاری می‌کند.

ملایی با طرح این پرسش که چه میزان باید تلاش کنیم تا دارو با سوبسید به مردم برسد؟ نسخه ارزان شود؟ میلیاردها دلار از بیت المال صرف ساختن و وارد کردن تجهیزات مدرن پزشکی شود که با گذشت سال ها فرسوده می‌شود؟ عنوان کرد: امیدوار هستیم در دولت جدید سیاست ها و راهبردهای حمایت از ورزش همگانی روز به روز بیشتر شود و سلامت ملی ارتقاء یابد.

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید