دلیل تعلل تاج در برگزاری مجمع سازمان لیگ چیست؟

حقوق+ورزشی , امید+نوید , موسسه+حقوقی+امید_نوید , مجمع+فوتبال , تاخیر+تاج+فدراسیون+فوتبال , کمیته+انضباطی , IOC , حوادث+ورزشی , omid+navid

دلیل تعلل تاج در برگزاری مجمع سازمان لیگ چیست؟

با وجود گذشت ۶ ماه از پایان دوره مجمع کنونی سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال هنوز هیچ اقدامی برای برگزاری مجمع عمومی و شروع دوره جدید انجام نداده است.

 سازمان لیگ فوتبال به عنوان بازوی اجرایی فدراسیون در برگزاری مسابقات از اهمیت بالایی برخوردار است اما باتوجه به شفاف نبودن اساسنامه این سازمان، همیشه ابهامات مختلفی در سازمان لیگ خصوصا از منظر مدیریت آن وجود دارد. یکی از مواردی که به این شفاف نبودن اضافه می‌کند، برگزار نشدن مجمع عمومی سازمان لیگ است.

براساس پیگیری‌های خبرنگار ایسنا، دوره اعضای مجمع و هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال حدود ۶ ماه است که به پایان رسیده اما هنوز فدراسیون فوتبال برای برگزاری مجمع عمومی این سازمان اقدامی نکرده است. نکته حائز اهمیت درباره برگزاری مجمع سازمان لیگ این است که فراهم کردن شرایط برگزاری آن نیازمند طی شدن روند قانونی علی‌الخصوص برگزاری ۴ دوره انتخابات برای مشخص شدن اعضای این مجمع است.

براساس اساسنامه سازمان لیگ، مجمع ۱۵ نفره این سازمان شامل ۴ نفر از مدیران عامل لیگ‌برتری، ۲ نفر از مدیران عامل لیگ یکی، ۴ نفر از روسای هیات‌های استانی دارای تیم در لیگ برتر و ۲ نفر از روسای هیات‌های استانی داری تیم‌ در لیگ یک (به عنوان شخصیت حقیقی) و رئیس، نایب رئیس دوم و دبیرکل فدراسیون فوتبال (به عنوان شخصیت‌های حقوقی) است.

نحوه انتخاب اعضای حقیقی مجمع سازمان لیگ فوتبال به این شکل است که پس رای‌گیری بین مدیران عامل تیم‌های لیگ برتری، ۴ نفر به عنوان منتخب آن‌ها مشخص می‌شود. به روش مشابه، ۸ عضو حقیقی باقی‌مانده مجمع انتخاب می‌شوند و تا پایان دوره چهار ساله عضو مجمع عمومی سازمان لیگ خواهند ماند.

در حال حاضر، اعضای مجمع ۱۵ نفره سازمان لیگ فوتبال به شرح زیر است:

رئیس فدراسیون فوتبال

مهدی تاج

نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال

منصور قنبرزاده

دبیرکل فدراسیون فوتبال

هدایت ممبینی

نماینده مدیران عامل لیگ برتری

سعید عباسی (تراکتور)

اصغر باقریان (سپاهان)

منصور قنبرزاده (نفت)

سعید آذری (ذوب آهن)

نماینده مدیران عامل لیگ دسته یکی

علی زینعلی (مس رفسنجان)

محمود شیعی (پیکان)

نماینده هیات‌های استان لیگ برتری

عبدالکاظم طالقانی (خوزستان)

جواد ششگلانی (آذربایجان شرقی)

حبیب الله شیرازی (تهران)

قربانعلی الماسخاله (گیلان)

نماینده هیات‌های استان لیگ یکی

غلامرضا بهروان (مازندران)

فرزاد هنرپیشه (فارس)

همانطور که مشاهده می‌شود، در حال حاضر ۹ نفر از اعضای حقیقی حاضر در مجمع عمومی سازمان لیگ فوتبال در سمت‌هایشان حضور ندارند (اسامی قرمز رنگ) که در بین‌شان به طور مثال علی زینعلی، مدیرعامل وقت مس رفسنجان و محمود شیعی، مدیرعامل وقت پیکان که به عنوان نماینده مدیران عامل باشگاه‌های لیگ یکی در مجمع حضور دارند، نه تنها دیگر در این سمت حضور ندارند بلکه باشگاه‌هایشان در حال حاضر لیگ برتری هستند. به همین جهت برای برگزاری مجمع جدید سازمان لیگ فوتبال باید اعضای حقیقی جدید این مجمع دوباره انتخاب شوند.

پس از مشخص شدن اعضای مجمع عمومی باید اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال انتخاب شوند. در حال حاضر مهدی تاج، به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال، صادق درودگر و منصور قنبرزاده، به عنوان دو نفر کارشناس خبره (توسط رئیس فدراسیون فوتبال معرفی می‌شوند و حضورشان در هیات رئیسه در مجمع سازمان لیگ به رای‌گیری گذاشته می‌شود)، هوشنگ نصیرزاده به عنوان نماینده باشگاه‌ها و حبیب‌الله شیرازی به عنوان نماینده هیات‌های استانی، ترکیب اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال را تشکیل می‌دهند. البته جایگاه رئیس سازمان لیگ که پیش از این در اختیار حیدر بهاروند بود، در ترکیب هیات رئیسه خالی است. همچنین هوشنگ نصیرزاده، به عنوان عضو علی‌البدل پس از این که سعید آذری از سمتش در هیات رئیسه کناره‌گیری کرد، به جای او اضافه شد.

با این اوصاف، با توجه به گذشت ۶ ماه از پایان دوره مجمع سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال باید هر چه زودتر اقدامات لازم برای برگزاری مجمع عمومی سازمان لیگ را انجام دهد چرا که طی شدن روند قانونی برگزاری مجمع به خصوص مشخص شدن ۱۵ عضو مجمع عمومی روندی زمان‌بر است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۲۰۱۲۶۱۳۳۳۹

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید