محسنی‌اژه‌ای: نمایندگان قوه قضائیه ماشین امضای کمیسیون‌های مختلف نباشند

حقوق ورزشی

رئیس قوه قضائیه گفت: نمایندگان قوه قضائیه در کمیسیون‌های مختلف نباید به عنوان یک ماشین امضاء فعالیت کنند بلکه باید حضوری فعال و اثرگذار داشته باشند.

در راستای اجرای دستورات ده‌گانه حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، جلسه ویژه بررسی احصاء نمایندگی‌های قوه قضائیه در بخش‌های مختلف، بررسی عملکرد آنها و ارائه راهکار برای اثربخشی این نمایندگی‌ها با حضور اعضای شورای عالی قوه قضائیه برگزار شد.

محسنی‌اژه‌ای در این جلسه بر لزوم ضابطه‌مند شدن فرآیند معرفی نمایندگان قوه قضائیه به بخش‌های مختلف تأکید کرد و گفت: ضروری است که در‌ هنگام معرفی نمایندگان قوه قضائیه به کمیسیون‌ها، تخصص و زمینه اصلی فعالیت این نمایندگان مدنظر باشد تا انتخاب آنها برای حضور در کمیسیون‌های مختلف، متناسب با تخصص‌شان باشد.

رئیس دستگاه قضا همچنین بر راه‌اندازی سامانه‌‌های هوشمند جدید یا ارتقاء سامانه‌های موجود، برای ثبت الکترونیکی فعالیت‌های نمایندگان قوه قضائیه در‌ کمیسیون‌ها تأکید کرد.

رئیس قوه قضائیه ضمن انتقاد از رویه صورتجلسه‌‎گردانی در برخی کمیسیون‌های کشور گفت: به هیچ وجه قابل قبول نیست که جلسات کمیسیون‌ها به صورت حضوری یا ویدئوکنفرانسی برگزار نشود و صرفاً یک صورتجلسه به دفتر اعضای کمیسیون‌ها برود تا آنها آن صورتجلسه را امضا کنند.

محسنی‌اژه‌ای بر ضرورت اختصاص وقت کافی از سوی نمایندگان دستگاه قضا برای حضور فعالانه در کمیسیون‌هایی که عضو آنها هستند تأکید کرد و در عین حال گفت: نمایندگان قوه قضائیه نباید به عنوان یک ماشین امضاء فعالیت کنند بلکه باید حضوری فعال و اثرگذار در کمیسیون‌های متبوع خود داشته باشند.

حضور بیش از پنج هزار نفر از دستگاه قضا در کمیسیون‌های سراسر کشور

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام مصدق، معاون اول قوه قضائیه با اشاره به رصد فعالیت‌ها و اقدامات نمایندگان دستگاه قضا در دفتر امور نمایندگی‌های معاونت اول، به بیان آمار و عملکرد مراجع شبه‌قضائی، اهم اقدامات انجام شده جهت ساماندگی نمایندگی‌ها بعد از دستورات رئیس قوه قضائیه و همچنین مشکلات و راهکارهای احصاء شده در این حوزه پرداخت.

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به وجود ۹ هزار و ۵۰۰ کمیسیون در سراسر کشور عنوان کرد: از این تعداد، هزار کمیسیون نقش نظارتی و تصمیم‌گیری دارند و مابقی کمیسیون‌ها دارای حق رأی هستند.

مصدق همچنین از حضور و فعالیت بیش از پنج هزار نفر از کارکنان قضائی و اداری قوه قضائیه در این کمیسیون‌ها خبر داد و گفت: میانگین ورودی پرونده به هر کمیسیون در طول سال ۳۵۷ فقره است که استان تهران در این زمینه رتبه نخست را در اختیار دارد.

وی همچنین گفت: هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی، کمیسیون‌های شهرداری و کمیسیون‌های تأمین اجتماعی، بیشترین فراوانی پرونده را در دیوان عدالت اداری دارند.

معاون اول قوه قضائیه بر لزوم آموزش بیش از پیش نمایندگان قوه قضائیه در بخش‌های مختلف تأکید کرد و از تأثیرگذاری این موضوع در کاهش موارد نقض آراء در دیوان عدالت اداری سخن گفت.

مصدق سپس با اشاره به موانع قانونی، آموزشی، نظارتی، سامانه‌ای و ساختاری در فرآیند فعالیت نمایندگان قوه قضائیه در کمیسیون‌های سراسر کشور، گفت: راهکارهای حل این موانع و مشکلات، تنظیم و تدوین شده و در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال شاهد حل شدن این مشکلات و فعال و مؤثر شدن نقش نمایندگان قوه قضائیه در شوراهای مختلف خواهیم بود.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور، صاحبکار، معاون راهبردی قوه قضائیه، کاظمی‌فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و حجت‌الاسلام نورالله قدرتی، معاون حقوقی قوه قضائیه نیز نظرات و پیشنهادات خود را برای ساماندهی و بهبود فعالیت نمایندگان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف کشور ارائه کردند.

گفتنی است؛ پیش‌تر و‌ طی هفته‌های گذشته جلسات ویژه بررسی دستورات ده‌گانه رئیس قوه قضائیه برگزار شده و موضوعاتی نظیر احصاء مشکلات مردم در مراجعات به واحد‌های قضائی، تدوین دستورالعمل و چهارچوب همکاری و ارائه خدمات قضائی به نیروهای امنیتی انتظامی  و به طور کلی تنظیم روابط کاری فی‌مابین قضات و ضابطین و همچنین احصاء مشکلات و مسائل کارکنان دستگاه قضا، مراجعه‌کنندگان به واحدهای قضائی و همچنین نمایندگان قوه قضائیه در دستگاه‌های مختلف کشور و ارائه راهکار برای حل این مشکلات، بررسی شده بود.

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید