محکومیت ۱۶۵ میلیاردی ایران از سوی فیفا/ “تاج” و فوتبال ایران باخت!

محکومیت ۱۶۵ میلیاردی ایران از سوی فیفا/ "تاج" و فوتبال ایران باخت!

اتاق حل اختلاف فیفا با تایید قسمتی از درخواست ویلموتس، فدراسیون فوتبال را محکوم غرامت ۶ میلیون ۱۳۷ هزار یورویی به سرمربی بلژیکی کرده است.

به گزارش ایسنا، فدراسیون جهانی فوتبال در نهایت حکم پرونده ایران و مارک ویلموتس را اعلام و فدراسیون فوتبال ایران را موظف به پرداخت ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار یورو به سرمربی سابق تیم ملی تحت عنوان غرامت کرده است.

بعد از ماه‌ها کش مکش و ارائه لاحیه طرفین به کمیته تعیین وضعیت فیفا، اتاق حل اختلاف با تایید قسمتی از درخواست ویلموتس اعلام کرده فدراسیون فوتبال ظرف مدت ۳۰ روز باید به تعهدات خود در این پرونده عمل کند.

با این وجود با توجه به غرامت سنگین ایران در این پرونده، مسئولان فدراسیون فوتبال ظرف روزهای آینده درخواست ریز پرونده را از فیفا خواهند کرد که چرا و چگونه این تصمیم علیه فوتبال ایران اتخاذ شده است.

در این صورت مهلت ۳۰ روزه فیفا برای پرداخت غرامت به حالت تعلیق در می‌آید و از این پس فدراسیون فوتبال ۲۱ روز برای درخواست تجدیدنظر در دادگاه حکمیت ورزش مهلت خواهد داشت.

علاوه بر این فدراسیون فوتبال باید مبلغی در حدود ۵ هزار یورو نیز به عنوان هزینه دادرسی به کمیته تعیین وضعیت واریز کند.

با این حکم تاریخی مهدی تاج رییس وقت فدراسیون فوتبال ایران و هیات رئییسه فدراسیون باید پاسخگوی مدیریت خود باشند.

متن این حکم به این شرح است:

ادعای شاکی  – پاسخ دهنده تا حدی پذیرفته شده است

پاسخ دهنده – مدعی پیشخوان فدراسیون فوتبال ایران باید مبلغ   ۰۰۰. ۱۳۷. ۶ غرامت به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران به دلیل نقض قرارداد به علاوه ۵ درصد سود پرداخت کند که از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ تا تاریخ پایان همکاری بوده است.

ادعاهای دیگر شاکی  – پاسخ دهنده  رد می شود.

ادهاهای پاسخ دهنده – مدعی پیشخوان (فدراسیون فوتبال ایران) رد می شود.

شاکی باید شماره حساب مرتبط با خود را بلافاصله در اختیار پاسخ دهنده قرار دهد تا مبلغ فوق الذکر به آن واریز شود.

پاسخ دهنده – مدعی پیشخوان (فدراسیون فوتبال ایران)  باید تمامی مدارک پرداخت این پول را که به صورت ترجمه شده باشد، به یکی از زبان های رسمی فیفا در اختیار این نهاد قرار دهد.

در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران در عرض ۳۰ روی بعد از اعلام شماره حساب شاکی این مبلغ را پرداخت نکند چنین پیامدهایی به دنبال خواهد داشت:

در صورت پرداخت نشدن مبلغ این پرونده به کمیته انضباطی فیفا ارجاع داده خواهد شد و ۵ هزار فرانک سوئیس هزینه دادرسی علاوه بر مبلغ فوق بر عهده فدراسیون فوتبال ایران خواهد بود.

به گزارش ایسنا، طبق یک حساب سرانگشتی و براساس قیمت یورو در بازار ایران، فدراسیون فوتبال موظف به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی است.

ویلموتس بعد از ۵ ماه حضور در ایران و مربیگری تیم ملی در ۴ بازی رسمی که با دو شکست به عراق و بحرین همراه بود، به علت دریافت نکردن مطالباتش در فیفا و به علت نقض قرارداد شکایت کرد.

پس از صدور این حکم ایران می تواند به دادگاه بین المللی ورزش شکایت کند.

منبع خبری:ایسنا نیوز