مدیریت سلامت روان با ورزش

حقوق+ورزشی , امید+نوید , موسسه+حقوقی+امید_نوید , روانشناسی+ورزشی , کمیسیون+اصل+نود , مدیریت+ورزش , IOC , حوادث+ورزشی , omid+navid

مدیریت سلامت روان با ورزش

به‌ نظر می‌رسد مداخله ورزشی به‌ مدت ۱۲ هفته یا کمتر در کاهش علائم سلامت روان به‌ ویژه برای کسانی که از اضطراب و افسردگی رنج می‌برند، موثرترین روش است. ثابت شده که ورزش با شدت بالاتر، نسبت به برنامه‌های طولانی‌مدت در کاهش علائم اضطراب و افسردگی مفیدترین روش است.

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی خواستار این هستند که ورزش به‌ عنوان یک رویکرد اصلی برای مدیریت افسردگی باشد زیرا نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد که فعالیت بدنی ۱.۵ برابر موثرتر از مشاوره یا داروهای اصلی است.

این بررسی جامع‌ترین بررسی تا امروز و شامل ۹۷ بررسی، ۱۰۳۹ کارآزمایی و ۱۲۸ هزار و ۱۱۹ شرکت‌کننده است. یافته‌ها نشان می‌دهد که فعالیت بدنی برای بهبود علائم افسردگی، اضطراب و پریشانی بسیار مفید است.

این بررسی به‌ طور خاص نشان داد که مداخلات ورزشی که ۱۲ هفته یا کوتاه‌تر بود، بیشترین تأثیر را در کاهش علائم سلامت روان داشت و بر سرعتی که فعالیت بدنی می‌تواند باعث تغییر شود، تأکید کرد.

بیشترین مزایا میان افراد مبتلا به افسردگی، زنان باردار و زنانی که تازه زایمان کرده‌ بودند، افراد سالم و کسانی که مبتلا به ایدز یا بیماری کلیوی تشخیص داده شده بودند، مشاهده شد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر هشت نفر یک نفر در سراسر جهان (۹۷۰ میلیون نفر) با یک اختلال روانی زندگی می‌کند. سلامت روان ضعیف سالانه حدود ۲.۵ تریلیون دلار برای اقتصاد جهان هزینه دارد؛ هزینه‌ای که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ به ۶ تریلیون دلار افزایش یابد. در استرالیا تخمین زده می‌شود که از هر پنج نفر (۱۶ تا ۸۵ سال) یک نفر در ۱۲ ماه گذشته اختلال روانی را تجربه کرده باشد.

دکتر بن سینگ، محقق ارشد این تحقیق از دانشگاه استرالیای جنوبی، می‌گوید: برای مدیریت بهتر موارد فزاینده شرایط سلامت روان باید فعالیت بدنی در اولویت قرار گیرد.

وی خاطرنشان می‌کند: فعالیت بدنی برای کمک به بهبود سلامت روان شناخته شده است؛ با این حال علی‌رغم شواهد، به‌ طور گسترده به‌ عنوان یک درمان انتخاب اول مورد استفاده قرار نگرفته است. بررسی ما نشان می‌دهد که مداخلات فعالیت بدنی می‌تواند به‌ طور قابل‌ توجهی علائم افسردگی و اضطراب را در تمام جمعیت‌های بالینی کاهش دهد.

وی بیان کرد: ورزش با شدت بالا بهبود بیشتری برای افسردگی و اضطراب داشت؛ در حالی که مدت‌زمان طولانی‌تر در مقایسه با دوره‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت تأثیرات کمتری بر جای گذاشت.

همچنین دریافتیم که همه انواع فعالیت بدنی و ورزش از جمله ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، تمرینات مقاومتی، پیلاتس و یوگا مفید است. مهمتر از همه نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که برای ایجاد یک تغییر مثبت در سلامت روانی شما، ورزش زیاد لازم نیست.

پروفسور کارول ماهر، محقق بالا رتبه دانشگاه استرالیای جنوبی، بیان کرد: این مطالعه اولین تحقیقی است که اثرات انواع فعالیت‌های بدنی را بر افسردگی، اضطراب و پریشانی روانی در تمام جمعیت‌های بزرگسال ارزیابی می‌کند. بررسی این مطالعات به‌ عنوان یک کل، روشی موثر برای پزشکان در درک آسان مجموعه شواهدی است که از فعالیت بدنی در مدیریت اختلالات سلامت روان پشتیبانی می‌کند.

وی افزود: امیدواریم این بررسی بر نیاز به فعالیت بدنی از جمله مداخلات ورزشی ساختاریافته، به‌ عنوان یک رویکرد اصلی برای مدیریت افسردگی و اضطراب تاکید کند.

یافته‌های این تحقیق در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید