نمونه‌ «خونِ خشک» در دستورکار وادا

حقوق+ورزشی , امید+نوید , موسسه+حقوقی+امید_نوید , تست+دوپینگ+از+خون+خشک , خون+خشک , وادا , حوادث+ورزشی , omid+navid

 نمونه‌ «خونِ خشک» در دستورکار وادا

به گفته رییس فدراسیون پزشکی ورزشی نمونه «تست خون خشک» نیز روند جدیدی است که از سوی وادا (آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ) مدنظر قرار گرفته است اما هنوز به آن ورود نکرده‌ایم.

ورزشکاران الیت

نوروزی با اشاره به اینکه همچنین نمونه‌گیری‌های خارج از مسابقات از ورزشکاران لیست RTP مدنظر قرار می‌گیرد؛ RTP ملی زیر نظر ایران نادو انجام می‌شود، گفت: RTP ‌های بین‌المللی نیز زیر نظر فدراسیون‌های جهانی است و از سوی شرکت‌های طرف قرار داد فدراسیون‌های جهانی از جمله ITA و…انجام می‌شود.

وی ادامه داد: افسران کنترل دوپینگ در نظر گرفته شده از وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) نیستند و از فدراسیون‌های جهانی مامور هستند تا از ورزشکاران ایرانی که در لیست RTP بین‌المللی قرار دارند، بر اساس آدرس‌های ثبت شده در سامانه آدامز، تست دوپینگ می‌گیرند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه ورزشکار ملزم است آدرس خود اعم از آدرس اقامت شبانه، ‌ آدرس تمرین، آدرس محل کار، محل تحصیل و … را در سامانه آدامز ثبت کند، خاطرنشان کرد: اگر ورزشکار در آدرس ثبت شده حضور نداشته باشد با وی تماس می‌گیرند و موظف است خود را در بازه زمانی مربوطه به محل برساند و اگر حضور پیدا نکند، فرم ماموریت ناموفق پر می‌شود و به فدراسیون جهانی تحت عنوان غیبت از تست یا آدرس پر نکردن یا آدرس اشتباه پرکردن اعلام می‌شود.

نوروزی ادامه داد: این نوع تخلف بند ۲-۴ تعاریف دوپینگ است و اگر سه مرتبه تکرار شود ورزشکار، ۲ سال محرومیت خواهد شد.

به گفته وی یکی از اختیارات سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) نیز تفویض شده این است که ورزشکار را در هر سطحی و حتی اگر دوره محرومیت و مصدومیت دارد مورد تست قرار دهند و به تبعیت از کدی که در وادا تعریف شده و قانون استاندارد است، ورزشکاران از فدراسیون‌های مختلف که عمدتا فدراسیون‌های المپیکی هستند و اسامی آن‌ها به وادا اعلام شده است، وارد لیست RTP می‌شوند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: نکته بسیار مهم این که ورزشکاری که نامش در لیست RTP قرار دارد، اگر تعداد سه مرتبه در این حوزه دچار تخلف شود عملا محروم می‌شود؛ یعنی اگر ورزشکار به تعداد دو نوبت آدرس‌ها را پر نکرده باشد و از سوی ستاد مبارزه با دوپینگ به وی ایمیل ارسال و اعلام شده و یک نوبت هم افسر ستاد برای تست مراجعه کرده باشد و در نهایت ورزشکار پیدا نشود، این سه نوبت برابر محرومیت است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۱۱۰۸۰۵۷۲۴

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید