پیشنهاد دردسرساز عربستان برای فیفا و فوتبال جهان

پیشنهاد دردسرساز عربستان برای فیفا و فوتبال جهان

جام جهانی در شبه‌جزیره عربستان بار دیگر فیفا را با چالش بزرگی روبه‌رو خواهد کرد، زیرا موضوع تغییر زمان برگزاری جام جهانی از تابستان به زمستان دوباره روی میز خواهد بود. به نقل از آس، فدراسیون فوتبال عربستان درخواستی برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ ارائه کرده که تنها پیشنهاد تاییدشده تاکنون است. جام جهانی در شبه‌جزیره عربستان بار دیگر فیفا را با چالش بزرگی روبه‌رو خواهد کرد، زیرا موضوع تغییر زمان برگزاری جام جهانی از تابستان به زمستان دوباره روی میز خواهد بود.

عربستان در ماه ژوئن و ژوئیه حتی گرمتر از قطر است که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در نوامبر و دسامبر سال گذشته بود. شرایط آب و هوایی قطر باعث شد تا فیفا تصمیم بگیرد برای اولین بار در تاریخ پیشنهاد برگزاری جام جهانی در تاریخی غیر از تابستان را نهایی و اجرا کند. این تصمیم باعث شد بسیاری از لیگ‌های فوتبال در بسیاری از نقاط جهان مختل شوند که بازیکنان، مربیان و باشگاه‌ها انتقاد زیادی به این تصمیم داشتند.
واکنش کریم بنزما به خبر میزبانی عربستان از جام جهانی:

چه خبر شگفت‌انگیزی! آینده روشن است به همه دوستان و طرفدارانم درعربستان بابت این خبر مهم تبریک می‌گویم. می‌دانم چقدر فوتبال را دوست دارید و این خبر برای شما چه معنایی دارد! این یک جام جهانی باورنکردنی خواهد بود.

نگرانی‌ها درباره بازی‌های خیلی زیاد در جام جهانی ۲۰۳۰ افزایش یافته است. فیفا اگر سناریو قبل را که برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اجرایی شد، بار دیگر تکرار کند، توضیحات زیادی برای علاقه‌مندان به فوتبال خواهد داشت. اتحادیه باشگاه‌های اروپا (ECA) از برنامه‌های گسترش مسابقات از ۳۲ تیم به ۴۸ تیم انتقاد کرده بود و اگر جام جهانی با حضور ۴۸ تیم در زمستان برگزار شود، شرایط بدتر از قبل خواهد بود.

عربستان پیشنهاد میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ را ارسال کرد. محمد بن‌سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر عربستان، پس از نشست چهارشنبه گذشته شورای فیفا، از قصد کشورش برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ خبر داد. یاسر المسحل، رئیس فدراسیون فوتبال عربستان، اکنون تأیید کرده که این کشور به طور رسمی درخواست میزبانی این مسابقات را ارائه داده است: «این دومین گام از سفر بسیار هیجان‌انگیزی است که کشور در حال آغازش است. هفته گذشته جاه‌طلبی‌مان را برای میزبانی جام جهانی فوتبال اعلام کردیم و این اعلام رسمی، تحقق رویاهایمان است. جام جهانی ۲۰۳۴ دعوت ما از جهان است تا شاهد توسعه عربستان و تجربه فرهنگ آن باشند. ما بسیار متعهد به این پیشنهادیم که به همبستگی جهانی از راه فوتبال هم کمک می‌کند.

کدام کشورهای دیگر علاقه‌مند به میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ هستند؟

بیش از ۷۰ فدراسیون عضو فیفا در سراسر جهان به طور علنی از پیشنهاد عربستان حمایت کرده‌اند که امید چندانی برای سایر پیشنهاددهندگان احتمالی باقی نمی‌گذارد. انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا (به رهبری تایلند)، چین، استرالیا – نیوزلند و قزاقستان – ازبکستان قبلاً علاقه‌مند میزبانی این رقابت‌ها بودند.

شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا که نایب‌رئیس شورای فیفا نیز هست، گفت از پیشنهاد عربستان بسیار خوشحال است. همچنین فدراسیون‌های فوتبال مصر و نیجریه حمایتشان را از این پیشنهاد اعلام کرده‌اند. عربستان به‌تازگی با کنفدراسیون‌های فوتبال آفریقا و اقیانوسیه و فدراسیون‌های فوتبال چین، هند، ایران، عراق، کاستاریکا، سنگاپور، سوریه، سودان، کویت، برونئی، کومور، غنا و اکوادور یادداشت تفاهم امضا کرده است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۲۰۷۱۸۱۲۲۳۴

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید