آشنایی با قوانین گلف

حقوق_ورزشی

آشنایی با قوانین گلف

در مورد ورزش گلف می توان گفت که خاستگاه اولیه گلف کشور اسکاتلند بوده است. اسکاتلندیها از زمانهای بسیار قدیم به این ورزش علاقه زیادی داشتند و برای انجام بازی های آن باشگاه هم داشتند که همه بازیکنان عضو آن بودند. گلف از همان زمان (قرن ۱۵ میلادی) نیز به شیوه امروزی بازی می شد، توپ کوچک و سفید گلف را با چوب مخصوص روی زمین هل می دادند تا در سوراخی که در زمین چمن تعبیه شده بود بیفتد.

ورزش گلف

شروع ورزش گلف در کشور اسکاتلند

در حقیقت اولین نشانه های این ورزش در زمان شاه جیمز دوم (اسکاتلند) دیده شد ، کسی که در سال ۱۴۵۷ انجام دو ورزش فوتبال و گلف را ممنوع اعلام کرده بود.جیمز معتقد بود که با انجام این بازیها تیرکمانداران ارتش اسکاتلند از آمادگی رزمی دور می شوند. در سالهای ۱۴۷۱ و ۱۴۹۱ به ترتیب شاه جیمز سوم و چهارم نیز قانون تحریم را تمدید کردند. اما گلف این بازی جالب به صورتهای مختلف در اسکاتلند و کشورهای اطرافش ادامه یافت ، تا زمانیکه در سال ۱۷۴۴ اولین قوانین رسمی این رشته در ادینبورگ (Edinburgh) نوشته شد و پس از آن هر گلف باز آماتوری هم میتوانست با تکیه بر آن قوانین به انجام ورزش مورد علاقه اش بپردازد.

اولین باشگاه گلف جهان در سال ۱۷۵۴ در سنت اندروز اسکاتلند تاسیس و در ایران نیز گلف از سال ۱۹۲۴ بازی شد.

در حالیکه بسیاری از اسکاتلندیها مدعی این مساله هستند که بازی گلف از کشور آنها به سراسر اروپا پخش شده شواهدی وجود دارد که نشان میدهد نخستین بار بازی توپ و چمن در فرانسه، آلمان و کشورهای لوکزامبورگ، هلندو بلژیک بازی میشده! در آلمان در قرن ۱۴ معمولا این ورزش اغلب روی یخ انجام می شد و شبیه همان گلف روی چمن با ضربه چوب مخصوص به توپ از نقطه A به نقطهB هدایت می شد. آلمانها و اسکاتلندیها هر دو در رواج این ورزش شریک بودند و در حقیقت کلمه گلف از تلفیق دو کلمه اسکاتلندی و آلمانی به وجود آمده که البته به علت علاقه زیادی که اسکاتلندی به انجام این بازی داشتند این باور در طول سالها میان مردم گسترش یافت که اسکاتلندی ها مخترع این بازی بوده اند. البته اسکاتلندی ها به جای یخ در زمینهای چمن کاری شده بازی میکردند.

بازی گلف در زمین های چمن کاری شده

گلف از زبان گویش محلی و قدیمی گرفته شده. البته بخشی از ریشه شناسی کلمه  گلف از کلمات قدیمی اسکاتلندی Golve و Goff گرفته شده که در اصل مشتقی از کلمه آلمانی قرون وسطایی Kolf بوده است. این اصطلاحkolf به معنای باشگاه (Club) است. در قرن ۱۶ کلمه گلف برای این بازی به صورت بین المللی تصویب شد.

گذشته ورزش گلف در ایران

اولین زمین گلف کشور در شهر مسجد سلیمان توسط انگلیسی ها انحصارا برای پرسنل خود پایه گذاری شد.وپس از خروج انگلیسی ها به ایران واگذار شد اولین زمین چمن گلف کشور ایران در مجموعه ثامن شهر مشهد احداث گردید.

تا قبل از سال ۱۳۷۴ گلف در ایران فدراسیون نداشت و از آن سال فدراسیون گلف تشکیل شد و از سال ۸۳ عیسی اسحاقی، سخنگو و معاون سابق سازمان تربیت بدنی ریاست آنرا برعهده دارد.

در سال ۱۳۸۳ حدود ۲۰۰ گلف باز در ایران مشغول به بازی بودند و هم اکنون تعداد بازیکنان به ۱۵ هزار نفر رسیده است.در بخش قهرمانی نیز لیگ گلف در دو گروه پیشرفته و نیمه پیشرفته با حضور ۱۲ تیم برگزار می شود.

امروزه طرحهای اجرایی چندی در دست اقدام است تا در محوطه دانشگاه تهران، هتلها و همچنین در زمینی میان چالوس و نوشهر زمینهای گلف ساخته شود.

تیم ملی گلف بانوان ایران از سال ۱۳۸۰ آغاز بکار کرده و دوره های مسابقه انتخابی برای تیم ملی نیز میان گلف بازان شهرهای گوناگون ایران انجام شده است. فدراسیون گلف ایران لیگهایی میان باشگاه های کشور برگزار می کند. تا امروز استان های خوزستان، تهران، مشهد٬ اصفهان، فارس و قم دارای باشگاه های گلف هستند.

تنها کتاب گلف به زبان فارسی ترجمه ای است از کتاب مالکولم کمبل که توسط انتشارات اندیشه سرا منتشر شده است.اولین زمین گلف ایران در شهر مشهد ساخته شد.

ویژگی های ورزش گلف

 • بازی گلف در فضای باز و عموماً در بین درختان و چمنزارها با پستی و بلندی های طبیعی انجام می شود که این امر باعث آسایش و آرامش درونی فرد می گردد.
 • وجود حداکثر اکسیژن و نور طبیعی در محل بازی گلف به ارگانیسم بدن این اجازه را می دهد که کلیه دستگاه های حیاتی به خوبی انجام وظیفه نموده و در این حالت طبیعتاً قدرت اندیشه و تصمیم گیری به مراتب بیشتر از زمان ها و مکان های دیگر است.
 • امکان انجام این ورزش از سنین کودکی تا کهنسالی وجود دارد، هر چند که تحرک لازمه جوانی است مع الوصف قابلیت استمرار و تکرار مداوم و آهسته این ورزش آمادگی جسمانی را تا سنین بالا حفظ می نماید.
 • گلف فعالیتی بسیار مناسب برای کهنسالان می باشد زیرا روند اجرا و انجام این ورزش عاری از حرکات تند وفشارهای نامنظم بر اندامها و عضلات بر خلاف ورزشهای دیگر می باشد.
 • مسافت طی شده در ورزش گلف حدود ۸ کیلومتر با زمان متوسط ۳ الی ۴ ساعت است که این حجم فعالیت با توجه به زمان آن فعالیتی ایده آل برای افراد مسن می باشد.
 • طی مسیر در ورزش گلف همراه با انگیزه و هدف است از این رو ورزشکار گلف باز همواره انگیزه ای تازه برای طی مسیر دارد و به همین دلیل احساس خستگی و بی حوصلگی نمی کند.
 • بازی گلف موجب افزایش کیفی دقت و مهارت می شود، بطوریکه پس از زدن ضربه، بازیکن مسیر توپ را ردیابی نموده و نقطه فرود آن را دقیقاً زیر نظر می گیرد، این عامل موجب تقویت زاویه دید، تشخیص دقیق جهت حرکت و قوه بینایی بازیکن می شود.
 • زدن ضربه مطلوب در ورزش گلف نیاز شدید به هماهنگی عصبی و عضلانی همراه با تمرکز مطلوب دارد.
 • طی مسیرهای متفاوت و زدن ضربات مختلف در گلف موجب اصلاح ناهنجاری های ذهنی، پراکندگی فکری و عدم تمرکز موجود در افراد مبتلا به است. به این جهت این ورزش خاصیت درمانی نیز دارد، ضمن اینکه یک گلف باز در نهایت به فردی پر حوصله و با صبر واستقامت تبدیل خواهد شد که از تصمیم گیریهای عجولانه خودداری می نماید و شاید به این دلیل است که ورزش گلف مورد علاقه سیاستمداران و دیپلمات ها می باشد.

ورزش گلف ورزش بسیار مناسب برای سلامتی کهنسالان

 • اصولاً ورزشکاران گلف را داور همراهی نمی کند و قضاوت به عهده ورزشکاران است که این امر موجب گردیده تااصول اخلاقی حاکم بر میادین ورزشی همراه با رعایت حقوق یکدیگر، نزاکت و احترام متقابل و همچنین موجب تقویت حس اعتماد و اطمینان به دیگران شود.
 • شیوه مبارزه یامسابقه در ورزش گلف رو دررو نیست به عبارت دیگر در ورزش گلف بازیکنان در مقابل هم نیستند بلکه در کنار هم و هر فرد صرفاً برای افزایش توانایی خودش تلاش می کند در حقیقت حریفان را با معیار توانایی شخصی و افزایش مهارت می آزمایند نه با غلبه بر دیگران.
 • ورزش گلف یک ورزش خانوادگی محسوب می شود و تمام اعضای خانواده می توانند بدون هیچگونه محدودیتی به تمرین گلف بپردازند زیرا پوشش لباس ورزشکاران این رشته بطور کاملاً مطلوبی می باشد که این موضوع به ویژه به منظور توسعه و تعمیم ورزش بانوان که تا حدودی در مکان های باز ورزشی محدودیت دارند، بسیار ارزنده و قابل توجه است.

تعاریف

قوانین بازی گلف بر اساس تعاریف آن نوشته شده است. آگاهی از روابط تعریف شده، به کاربرد صحیح قوانین کمک خواهد کرد. این تعاریف شامل موارد زیر است.

تینگ گراند: محل شروع میدان است که با ۲ تی مارکر مشخص می شود.

به سمت گرین: همه منطقه بازی گلف (مسیر گلف) به استثنای تینگ گراند و پاتینگ گرین میدان های طی شده که شامل فیروی، راف، بانکر و هزارد (رو به رو یا جانبی) است. بانکر و موانع آبی است که می تواند رو به رو یا جانبی باشد.

پاتینگ گرین:منطقه ای مخصوص است برای غلتاندن و دارای حفره ای است.

اوت آو باند: زمینی است که بازی در آن ممنوع است، به عبارت دیکر جزء مسابقه نیست.

موانع بی اثر: اشیاء طبیعی مانند سنگ ها، برگ ها، و سرشاخه ها مشروط به این که آزاد باشند، درگیر در خاک یا چمن نباشند، روییده نباشند، تعبیه و محکم نشده باشند و به توپ گیر نکرده باشند، موانع بی اثر تلقی می شوند.

زمین گلف پاتینگ گرین

موانع: اشیای ساخت دست انسان به استثنای اشیایی که اوت آو باند را معلوم می کنند..

آب پیش بینی نشده: هر انباشتگی موقت و گذری آب در مسیر مسابقه که قبل یا بعد از این که بازیکن در پشت توپ قرار بگیرد قابل دیدن باشد. مثل شبنم، برفک و برف آب پیش بینی نشده نیستند.

زمین تحت تعمیر: شامل هر قسمت از مسیر مسابقه است که توسط هیات بررسی مشخص شده باشد.

قوانین بازی گلف

 • قبل از اینکه بازی را آغاز کنید قوانین محلی را روی کارت اسکور بخوانید.
 • یک علامت شناسایی روی توپتان بگذارید. بسیاری از گلفرها با همان مارک توپ بازی می کنند و اگر شما نتوانید توپتان را شناسایی کنید گمشده محسوب می شود.
 • کلاب هایتان را بشمارید. حداکثر می توانید ۱۴ کلاب همراه داشته باشید.
 • در طول بازی، از کسی راهنمایی و پیشنهاد نخواهید به جز همبازیتان و همچنین هیچ پیشنهادی به هیچ کس ندهید به جز همبازیتان.
 • در طول یک میدان نمی توانید هیچ ضربه تمرینی داشته باشید.
 • ضربه زدن از روی تی:تی را بین ۲ نشانگر تی قرار دهید و نه در جلوی آنها. می توانید تی را حداکثر در فاصله ای به طول ۲ کلاب پشت خط جلویی نشانگرهای تی قرار دهید و ضربه بزنید.
 • ضربه زدن به توپ خارج از این منطقه:در مچ پلی جریمه ای ندارد اما رقیب شما می تواند از شما بخواهد که دوباره آن ضربه را بازی کنید و در استرک پلی شما حتما ۲ ضربه جریمه می گیرید و سپس باید از منطقه صحیحی بازی کنید.
 • بازی کردن توپ:توپ را از همان جایی که افتاده است بازی کنید. جای توپتان، منطقه مشخص شده سوئینگتان یا خط و مسیر بازیتان را با حرکت دادن، خم کردن یا شکستن هر چیزی که ثابت یا روییده است تصحیح نکنید مگر طبق قوانین.

بازی گلف با رعایت قواانین

 • چیزی را به سمت پایین فشار ندهید یا این که وضعیت بهتری ایجاد نکنید.
 • اگر توپ شما در یک بانکر یا یک واتر هزارد قرار بگیرد، زمین بانکر یا زمین یا آب داخل واتر هزارد را تا قبل از داون سوئینگ لمس نکنید.
 • توپ باید کاملا ضربه بخورد و نباید فشرده و یا برداشته شود. به عبارت دیگر در این منطقه کلاب شما نباید با زمین برخورد کند. در صورت تماس، ۲ ضربه جریمه دریافت می کنید.
 • بازی با یک توپ اشتباه (به جز در یک هزارد):در مچ پلی شما آن میدان را از دست می دهید. در استروک پلی ۲ ضربه جریمه می گیرد و سپس باید توپ صحیح را بازی کنید.
 • بازی با یک اشتباه در یک هزارد جریمه ای ندارد. زیرا در هزارد نمی توانید علف ها را کنار بزنید.

قوانین کلی ورزش گلف

قوانین کلی گلف عبارتست از ۳۴ قانون مدون به اضافه تعداد زیادی تبصره، متمم و استثناء

آبانس (هندی کپ):هندی کپ یا امتیاز تعادلی، بازیکنان سطوح مختلف را قادر می سازد که با یکدیگر به رقابت بپردازند. هندی کپ بر اساس تعداد ضرباتی که بازیکن در یک دور بازی از پار تجاوز می کند تعیین می گردد. ماکسیمم هندی کپ برای آقایان ۳۶ و برای خانم ها ۴۰ می باشد. هندی کپ بر اساس میانگین ۳ دور بازی تعیین می شود..

زمین استاندارد گلف: استاندارد گلف شامل ۱۸ حفره و ۳ نوع پار و جمع تعداد ضربات ۷۲ می باشد.

استاندارد بودن زمین گلف از قوانین گلف

محوطه شروع: محوطه ای مسطح با چمن درو شده و کوتاه است که اولین ضربه از این محوطه بازی می شود.

محوطه موانع: این موانع در مسیر حفره ها به نحوی طراحی شده که هر یک از مسیرها را به طور متفاوتی مشکل و رقابت برانگیز می کند.

محوطه عادی زمین:این محوطه تمام مسیر از نقطه شروع تا حفره را در بر می گیرد و در اطراف مسیر محوطه هائی از چمن های پرپشت و درو نشده وجود دارد..

هدف بازی: هدف بازی انداختن توپ به ترتیب در حفره های ۱۸ گانه با استفاده از چوب های متفاوت و زدن کمترین تعداد ضربات می باشد.

بازی ها بصورت انفرادی، ۲ نفره، ۳ نفره و نهایتاً ۴ نفره انجام می شود. اساساً دو نوع بازی متفاوت وجوددارد یکی رقابت های ضربه ای و دیگری بازی های مسابقاتی که در این نوع بازی، بازیکنی که بیشترین تعداد حفره را بدست می آورد و در بازی های ضربه ای بازیکنی که مسیر بازی را با کمترین تعداد ضربات طی کند، برنده بازی خواهد بود.

گرین: محوطه اطراف حفره را گرین می گویند و دارای چمن یکدست و کوتاه شده ای است.

حفره:قطر حفره ۵/۴ اینج (۴۳/۱۱ سانتیمتر) و عمق آن حداقل ۴ اینچ (۱۶/۱۰ سانتیمتر) است.

چوب پرچم: پرچم برای مشخص کردن مکان حفره در آن گذارده می شود و معمولاً رنگ آن .قرمز است.

چوب های گلف: اصولاً ۳ نوع چوب گلف وجود دارد:چوبی، آهنی، پاتر. بر حسب اینکه شات دارای چه خصوصیاتی باشد برای زدن آن نوع چوب از نظر بلندی دسته و زاویه صفحه فرق می کند. هر چه زاویه صفحه بیشتر باشد ارتفاع شات بیشتر خواهد بود. به این زوایه اصطلاحاً لافت چوب می گویند.

ست کامل گلف شامل ۱۴ عدد چوب، ۴ عدد وود، ۹ عدد آهن و یک عدد پاتر است.

۳نوع چوب چوبی ، آهنی و پاتر در ورزش گلف

توپ: توپ گلف از لاستیک با روکش خارجی پلاستیکی ساخته شده و سطح آن برای دقت نشانه روی و برد بیشتر دارای شیارهایی مخصوص است.

لوازم جانبی: ساک های گلف در اندازه و وزن های متفاوت و با جنس های گوناگون وجود دارد.

پایه توپ: پایه توپ برای ضرباتی است که بازیکن می تواند اولین بار ضربه هر حفره را از روی آن شروع کند. دیگر لوازم گلف عبارتند از:علامتگذاری محل توپ. چتر.

آداب بازی گلف

آداب بازی به همان اندازه که برای خود بازی اهمیت قائل است رعایت حق تقدم و ادب را هم مهم می داند. نکات زیر قانون نیستند اما رعایت آنها در بازی اهمیت بسیاری دارد:

 • هنگام آماده شدن بازیکن تا پایان سوئینگ نزدیک او نایستید و حرکت و صحبت نکنید.
 • تا زمانی که گروه جلویی از مسیر خارج نشده بازی را شروع نکنید.
 • همیشه بدون تاخیر بازی کنید و پاتینگ گرین را همراه با افراد گروه ترک کنید.
 • از گروه های سریع تر دعوت کنید بازی را زودتر از شما انجام دهند و کنار بروید تا آنها عبور کنند.
 • چمن های کنده شده را در هنگام بازی سر جایشان قرار دهید و جای پاها را در بانکرها هموار کنید.
 • روی خط پات بازیکنان دیگر قدم نگذارید و راه نروید.
 • کلاب ها را در پاتینگ گرین نیندازید. (پرتاب کردن کلاب توسط بازیکن عصبی کاری زشت و زننده است)
 • میله پرچم پاتینگ گرین را با دقت سر جایش بگذارید و بعد از برداشتن میله پرچم آن را به آهستگی خارج از پاتینگ گرین قرار دهید.

آشنایی و رعایت آداب بازی

ورزش گلف برای بانوان مبتدی

گلف می تواند یک ورزش ترسناک برای یک مبتدی باشد. چیزهای زیادی برای یادگیری هست، از انواع چوب های گلف گرفته تا فنون تاب دادن چوب گلف، قوانین زمین گلف، و آداب گلف! از بسیاری جهات، یک خانم گلف باز مبتدی، تفاوتی با یک مرد گلف باز مبتدی ندارد، هرچند که ورزش گلف دارای سابقه ای طولانی از تبعیض جنسیتی است، و هنوز هم برخی مردم، زنان را شهروندان درجه دوم در ورزش گلف تلقی می کنند! پس زنان گلف باز مبتدی، یک مانع بیشتر از مردان برای مبارزه دارند.

پذیرش بانوان در زمین های گلف

بسیاری از زمین های گلف، پذیرای بانوان گلف باز و میزبان مسابقات قهرمانی گلف بانوان هم هستند، اما متاسفانه برخی از مراکز گلف خصوصی، بازی بانوان را محدود می کنند یا از ورود بانوان جلوگیری می کنند. در هنگام انتخاب یک زمین گلف، از گلف بازان دیگر پرس و جو کنید تا زمینی را پیدا کنید که در آن راحت باشید.

وسایل مورد نیاز بازی گلف

چوبهای گلف THE GLUBS

اصولاً ۳ نوع چوب گلف وجود دارد چوبی، آهنی، پاتر، بر چسب اینکه شات دارای چه خصوصیاتی باشد برای زدن آن نوع چوب از نظر بلندی دسته و زاویه صفحه فرق می کند.

یک عدد پاتر WOOD چهار عدد وود, IRONS نه عدد آهن ,می باشد (GLUBS) ست کامل گلف شامل ۱۴ عدد چوب می باشد PUTTER

توپ THE BALL

توپ گلف از لاستیک باروکش خارجی پلاستیک ساخته شده است که سطح آن برای دقت نشانه روی و برد بیشتر دارای خلل و فرجهائی می باشد

ملزومات Accessories

ساک:ساکهای گلف در اندازه و وزنهای متفاوت و با جنسهای گوناگون وجود دارد

پایه توپ: پایه توپ برای ضرباتی است که بازیکن می تواند اولین بار ضربه هر حفره را از روی آن بازی کند انواع چوبی و پلاستیکی در دسترس می باشد

علامتگذاری محل توپ BALL MARKER

در روی گرین ودر جای توپ بازیکن بطور موقت قرار می گیرد.

توپ و چوب از وسایل بازی گلف

زمین بازی گلف

 • Teeing groundè منطقه شروع هر بخش از بازی گلف
 • water hazardè مانع ابی در مسیر گوی گلف
 • roughè ناصاف, دشوار, ناهموار
 • out of boundsè خارج شدن توپ از محدوده زمین
 • sand bunkerè قسمت بدون چمن زمین گلف
 • water hazardè مانع ابی در مسیر گوی گلف
 • Fairwayè قسمت چمن کاملا “کوتاه شده بین نقطه شروع و پایان گلف
 • putting greenè چمن سبز نزدیک محل سوراخ گلف
 • flagstickè چوب پرچم گلف
 • holeè حفره
 • .زمین گلف دارای ۱۸ سوراخ است که بازیکن باید توپ را با تعداد ضربه استاندارد ۳و ۴و ۵ داخل حفره بیاندازد
 • .مشخص میشود Par هر حفره دارای شماره میباشد (۱تا ۱۸), امتیاز استاندارد برای هر سوراخ بازی گلف با اصطلاح
 • Par3è توپ باید با سه ضربه وارد سوراخ بشود
 • Par4è توپ باید با چهارضربه وارد سوراخ بشود
 • Parè توپ باید با پنج ضربه وارد سوراخ بشود
 • در مجموع استاندارد ضربات مشخص شده هر سه پار ۷۲ میباشد
 • تفاوت پارها در میزان مسافت نقطه شروع تا محل سوراخ گلف است.

ورزشی که از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می‌کند

بازی گلف یا تنیس در دوران میانسالی ممکن است به‌عنوان یکی از فعالیت‌های اوقات فراغت به نظر برسد اما نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد که در حفظ سلامت ذهن بازیکنان نیز نقش بسیار خوبی ایفا می‌کند.

به نقل از نیوز، محققان ژاپنی دریافتند مردانی که ورزش می‌کنند یا در ورزش‌هایی مانند گلف و تنیس شرکت می‌کنند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

نتایج نشان می‌دهد افرادی که فعالیت ورزش زیادی داشتند ۲۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به این بیماری بودند. با این حال، محققان اشاره کردند که جنبه‌های اجتماعی این بازی‌ها نیز مهم است. آنان گفتند: این فعالیت‌ها تاثیر مشابه کارهای ساده خانه مانند نظافت و آشپزی دارند.

این یافته‌ها از بررسی تقریبا ۴۴هزار بزرگسال بین ۴۰ تا ۶۹ سال در ژاپن به دست آمده است که به‌طور متوسط ‌حدود ۱۰ سال پیگیری شدند.

محققان موارد زوال عقل را که نیاز به مراقبت طولانی‌مدت دارند با سطوح فعالیت بدنی متوسط ‌تا شدید (MVPA) مقایسه کردند.

دکتر نوری ساوادا، محقق مسئول مرکز ملی سرطان توکیو اظهار کرد: «فعالیت‌های فراغتی که شامل فعالیت‌های شناختی می‌شود، یک ارتباط محافظتی در برابر زوال شناختی و زوال عقل دارند».

محققان افزودند: «یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی شده گزارش کرد که آموزش ترکیبی شناختی و ورزشی می‌تواند عملکردهای شناختی افراد مسن‌تر جامعه را بهبود بخشد. علاوه بر این، فعالیت‌های اجتماعی که همراه با فعالیت‌های بدنی اوقات فراغت است مانند شرکت در مسابقات گلف و ثبت‌نام در کلاس‌های تنیس، یک ارتباط محافظتی در برابر زوال شناختی و زوال عقل دارد».

بنابراین، مردان این مطالعه ممکن است در مقایسه با مردانی که میزان فعالیت بدنی متوسط ‌تا شدید کمتری در اوقات فراغت دارند، در معرض موارد محافظتی متفاوتی در برابر زوال عقل قرار داشته باشند.

چگونه زنان به مزایای مشابه دست می‌یابند؟

این تیم خاطرنشان کرد که زنان شرکت‌کننده در این مطالعه ممکن است مزایای کمتری از رفتن به زمین گلف یا زمین تنیس دریافت کرده باشند زیرا  در بسیاری از جوامع از انجام کارهای خانه تقویت شناختی بیشتری دریافت کرده‌اند.

آنان بیان کردند: «در مقابل، این ارتباط سطوح فعالیت بدنی متوسط ‌تا شدید در اوقات فراغت ممکن است در زنان شرکت‌کننده کاهش یافته باشد زیرا زنان از طریق فعالیت‌های روزانه خانه‌داری درگیر بسیاری از فعالیت‌های شناختی هستند و احتمالا شبکه اجتماعی بزرگتری نسبت به مردان دارند».

در سراسر جهان، برآوردها نشان می‌دهد که تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در سه دهه آینده سه برابر خواهد شد و به بیش از ۱۵۰ میلیون نفر خواهد رسید. به دلیل اینکه درمانی برای این بیماری وجود ندارد، تمرکز فزاینده‌ای بر اقدامات حفاظتی سبک زندگی کمک‌کننده خواهد بود.

این یافته‌های جدید نشان می‌دهد که مردان میانسال فعال می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را در مقایسه با همتایان کم‌تحرک خود تا یک چهارم کاهش دهند.

محققان گزارش کردند: «یافته‌ها حاکی از آن است که سطح بالای فعالیت بدنی متوسط ‌تا شدید در اوقات فراغت با کاهش خطر زوال عقل در مردان مرتبط است».

سازمان جهانی بهداشت، زوال عقل را به عنوان یک اولویت بهداشت عمومی فهرست می‌کند. مطالعات اخیر بر ایجاد درمان‌های جدیدی متمرکز شده‌اند که با کاهش سطح التهاب در مغز، محافظت در برابر آلزایمر را تقویت می‌کنند.

کارشناسان بهداشت به بزرگسالان توصیه می‌کنند که حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط ‌یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید در هفته انجام دهند همچنین باید زمان صرف شده برای نشستن یا دراز کشیدن را کاهش دهند و دوره‌های طولانی بی‌حرکتی را با انجام برخی فعالیت‌ها از بین ببرند.

این گروه نتیجه‌گیری کرد: «فعالیت بدنی یک عامل بالقوه پیشگیری‌کننده از زوال عقل است و نشان داده شده که در چندین مطالعه اپیدمیولوژیک با بروز زوال عقل ارتباط معکوس دارد».

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید