بحران امنیتی- مالی پاریس برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴

حقوق_ورزشی, بحران_امنیتی_پاریس_2024, کمیته_انضباطی, کرونا_در_ورزش, امید_نوید, موسسه_حقوقی_امید_نوید

بحران امنیتی- مالی پاریس برای میزبانی المپیک ۲۰۲۴

بودجه دوره بعدی المپیک تحت تاثیر افزایش هزینه‌ها قرار گرفته است. شرایط اقتضادی سخت در ماه‌های اخیر باعث شده است تا ترس از تامین مالی بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس به وجود آید، زیرا بودجه تخمینی آن در حال حاضر به ۴ میلیارد یورو (۴.۰۱ میلیارد دلار) رسیده است.

پیش‌تر هزینه برگزاری بازی‌های المپیک ۳.۸ میلیارد یورو (۳.۹ میلیارد دلار) در سپتامبر ۲۰۲۰ تخمین زده شده بود با این حال شرکتی که برای نظارت بر ساخت مکان‌های مورد نیاز برای میزبانی بازی‌ها و سایر زیرساخت‌های دائمی مانند پل‌ها و بزرگراه‌ها راه‌اندازی شد – برآورد بودجه خود را افزایش داد و به ۴ میلیارد یورو (۴.۰۱ میلیارد دلار) رساند.

کنترل بودجه قبل از همه‌گیری یک مشکل بود و در کنار این موضوع تورم افسارگسیخته شرایط را سخت‌تر کرده است. کمیته سازماندهی المپیک پاریس هنوز موفق به جذب حامیان مالی اصلی خود نشده است، اگرچه این امید وجود دارد که غول فرانسوی کالاهای لوکس یعنی LVMH وارد صحنه شود. تورم اکنون در راس نگرانی‌های المپیک پاریس قرار گرفته است و اینکه چه کسی هزینه های اضافی را تقبل خواهد کرد یک علامت سوال بزرگ را برای همه ایجاد کرده است.

قرار است ۱.۵۵ میلیارد یورو (۱.۶ میلیارد دلار) از این بودجه برای بازی‌های المپیک پاریس از بودجه عمومی تأمین شود اما اکنون تصور می شود که دولت فرانسه باید برای تامین مالی کلی تضمین های مالی ارائه کند.

با توجه به فاجعه ای که در فینال لیگ قهرمانان اروپا در استاددو فرانس در ماه مه رخ داد، نگرانی های امنیتی نیز یکی از جنبه‌های برجسته المپیک پاریس ۲۰۲۴ است.

یک هیأت حقیقت یاب از سوی دو سناتور فرانسوی اخیراً نشان داد که سازمان دهندگان فرانسوی خود مقصر هرج و مرج بودند که در آن هواداران فوتبال با گاز اشک آور پلیس هدف قرار گرفته شدند اکنون با ۱۳ میلیون بازدیدکننده که انتظار می‌رود برای المپیک به پاریس بروند، سطح اضطراب در مورد عملیات امنیتی عظیمی که المپیک ۲۰۲۴ به آن نیاز دارد، در کنار بودجه افزایش یافته است.

قرار است افتتاحیه بازی‌های المپیک در کنار رودخانه و در سطح شهر برگزار شود که این اتفاق برای اولین بار در تاریخ رخ خواهد داد. یک منبع دولتی فرانسه  اعتراف کرد: ما اصلاً آماده نیستیم.

اگر یک پهپاد نارنجک‌هایی را بر روی جمعیت پایین بیاورد، نمی‌دانیم چگونه آنها را خنثی خواهیم کرد. مشکل ازدحام جمعیتی است که در شش کیلومتری سواحل رود سن پراکنده خواهند شد. همچنین اختلاف بین پلیس و کمیته سازماندهی ممکن است مشکل‌ساز شود.

در حالی که کمیته سازماندهی از تماشاگران می‌خواهد که در حاشیه رودخانه باشند تا ۱۸۰ قایق با تیم‌ها به سمت پایین حرکت کنند، پلیس می‌خواهد همه شرکت‌کنندگان بلیت بگیرن و افراد اضافه در مراسم نباشند. یک منبع جداگانه از پاریس ۲۰۲۴ به خبرگزاری فرانسه گفت: این رفتار از سوی کمیته و پلیس کاملا در تضاد با هم است. علاوه بر این گفته می‌شود که نزدیک به ۷۰۰۰ افسر برای مراسم مورد نیاز است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۵۰۲۰۱۰۵۸

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید