ثبت ورزش زورخانه‌ای به نام آذربایجان

حقوق+ورزشی , امید+نوید , موسسه+حقوقی+امید_نوید , ورزش+زورخانه+ای , باران+چشمه , مدیریت+ورزش , IOC , حوادث+ورزشی , omid+navid

ثبت ورزش زورخانه‌ای به نام آذربایجان 

رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، تاکید کرد: ثبت فرهنگ ورزش‌های زورخانه‌ای به نام آذربایجان نتیجه کوتاهی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بود. مهرعلی باران چشمه در نشست خبری با اشاره به فرا رسیدن هفته ترویج فرهنگ پهلوانی، درباره عملکرد سال گذشته این فدراسیون گفت: در سال گذشته ما جزو نادرترین فدراسیون هایی بودیم که تمام برنامه های خود اعم از مسابقات و مباحث آموزشی را انجام دادیم و جزو سال های خوب ما بود. در سال گذشته برای اولین بار مسابقات لیگ مستعدین را برگزار کردیم که در این فدراسیون بی سابقه بود. بنای ما ترویج این رشته در سطح نونهالان و نوجوانان است و در المپیاد مستعدین کشور نیز حضور پیدا کردیم. این فدراسیون از نظر تامین نیروی انسانی داور و مربی با مشکل مواجه بود اما در سال گذشته ۱۲۴۰ مربی و داور در رشته زورخانه ای، مرشدی و کشتی پهلوانی پرورش یافتند که در دوره های ما حاضر شدند.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای، افزود: ما در استان ها مرشد به اندازه کافی نداریم. ۱۳۰۰ شهرستان در کشور داریم که برخی حتی فاقد یک مربی، داور یا مرشد است. بر همین اساس نیز یکی از برنامه های مهم ما در سال جاری دوره های آموزشی خواهد بود. دومین بار است که در تاریخ ورزش های زورخانه‌ای قصد داریم دوره بین المللی مربیگری را برگزار کنیم. همچنین مسابقات کشتی پهلوانی را در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار کردیم که بازوبند پهلوانی از سوی رییس جمهور به آقای میرزاپور اعطا شد.

وی خاطرنشان کرد: فدراسیون کشتی واقعا کمک می کند تا بتوانیم رشته کشتی پهلوانی را گسترش دهیم. همچنین با آموزش و پرورش تفاهم نامه ای برای توسعه این رشته در مدارس امضا کردیم و تفریبا ۱۰۰۰ مرشد دانش آموز در سال گذشته تربیت شد. همچنین با فدراسیون های دانشگاهی، کارگری و… در زمینه ترویج ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی امضا کردیم. مسابقاتی نیز در سطح برخی دانشگاه ها، زندان ها، مدارس و… برگزار کردیم. بیش از ۱۵۰ شهرستان از نزدیک با وضعیت زورخانه هایشان خبر دار شدیم. خیلی از زورخانه های ما در حال فرسودگی و تخریب هستند و باید آن ها را حفظ کنیم. با ائمه جمعه به عنوان مسئول ستاد ترویج پهلوانی استان ها نیز دیدارهایی داشتیم تا در جهت احداث زورخانه و ترویج این رشته داشتیم. سال گذشته ۲۰ زورخانه در سطح کشور افتتاح کردیم و چند مورد دیگر نیز در دست اقدام داریم. همچنین برای نخستین بار آیین نامه انضباطی مختص به این ورزش را تدوین کردیم که جزو اتفاقات خوبی بود که انجام گرفت.

باران چشمه افزود: ما سال گذشته ۴ تیم به خارج اعزام کردیم که دو تیم به ایتالیا رفتند. هدف ما از این اعزام ها ترویج این ورزش در دیگر کشورها بود. همچنین تیم هایی به فستیوال کره جنوبی رفتند و یک تیم نیز به جام جهانی اعزام شد. متاسفانه در ۲ یا ۳ سال گذشته مسابقه ای از فدراسیون جهانی برگزار نشد و ناچار شدیم تیم هایمان را به فستیوال های خارجی اعزام کنیم.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای، در ادامه درباره اینکه آیا تدوین آیین نامه انضباطی قرار است عاملی برای محرومیت منتقدان باشد یا خیر؟ گفت: در این دو سال یک منتقد را نیز بازخواست نکرده ایم. ما سال گذشته چندین جلسه کمیته انضباطی داشتیم که درباره تخلفات ورزشکاران خارج از آیین نامه مسابقات یا اعتراض تیم ها داشتیم و ابدا درباره منتقدان جلسه ای برگزار نشد.

وی درباره میزان بودجه سال گدشته و امسال گفت: سال گذشته اتفاقی که افتاد این بود که بودجه برخی فدراسیون ها در قالب تبصره ۱۴ بود و مشکلاتی را ایجاد کرد. وزارت ورزش بودجه ای را نمی داد و آن را به تزریق از سوی برنامه و بودجه منوط کرده بود. وزارت ورزش از ما واقعا حمایت کرد چرا که معتقدند این ورزش نیاز به توسعه و حمایت دارد. ما حقیقتا تا برج ۱۰ مشکلی بابت بودجه نداشتیم. امسال هم هنوز تفاهم نامه ای بین فدراسیون ها با وزارت ورزش منعقد نشده و ظاهرا هنوز دولت بودجه کلان سازمان ها را ابلاغ نکرده است. بر همین اساس مبلغی را به عنوان تن‌خواه از وزارت ورزش دریافت کرده ایم. فکر نمی کنم مشکل خاصی در اینباره وجود داشته باشد.

رییس فدراسیون زورخانه ای، درباره چرایی ثبت این رشته به نام آذربایجان خاطرنشان کرد: آیین ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی در سال ۱۳۸۹ به نام ایران در یونسکو ثبت شده و سند آن هم در اتاق ماست. کشور آذربایجان سال گذشته پیشنهاد داده بود عنوان فرهنگ پهلوانی به نام آن‌ها ثبت شود.

وی ادامه داد: آذربایجان چند سال قبل تحت قلمرو ایران بوده و این رشته به همین واسطه نیز تا حدی در آنجا پیگیری می شد. آنها هم تصاویر قدیمی را برده و به یونسکو ارائه کرده اند. آنجا هم نماینده سازمان میراث فرهنگی عضو است و نماینده ای از ما، وزارت ورزش یا وزارت خارجه و… حضور ندارد. علی رغم اینکه ما تذکر داده بودیم و قول داده بودند پیگیری کنند تا این اتفاق نیفتد اما متاسفانه یونسکو تایید کرد فرهنگ پهلوانی به نام آذربایجان شود.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای، تصریح کرد: الان باز هم بخواهیم همین عنوان به نام کشور ما ثبت شود یونسکو قبول می کند و اصراری ندارد یک‌ موضوع حتما به نام یک کشور باشد مثل عید نوروز که به نام ۷ کشور است. ما چندین نامه به وزارت میراث زدیم و معترض شدیم چرا که این موضوع نباید اتفاق می‌افتاد. این رشته هیچ پایه و اساسی در آذربایجان ندارد در حالی که ما ۹۵۰ زورخانه فعال در کشور داریم. این اتفاق ناشی از کوتاهی وزارت میراث فرهنگی بوده است و ما پیش از آن بارها تذکر داده بودیم.

وی همچنین با تشریح برنامه های روزانه هفته ترویج فرهنگ پهلوانی گفت: روز ۱۸ اردیبهشت همزمان با ۱۷ شوال در تهران با حضور وزیر ورزش مراسمی جهت تجلیل از افرادی که در عرصه های مختلف همچون امنیتی، سلامت، ساخت اماکن ورزشی و زورخانه و…فعالیت دارند خواهیم داشت. همچنین قصد داریم مرشدان تحت حمایت صندوق بیمه هنرمندان قرار گیرند. سند راهبردی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز تدوین شده و طی چند روز آینده رونمایی خواهد شد.

او در پایان گفت: از ۲۰ زورخانه‌ای که سال گذشته احداث شد ۱۶ زورخانه توسط بخش خصوصی ساخته شده اما در عمل هیچ حمایتی از سوی هیچ نهادی از زورخانه‌ها صورت نمی‌گیرد تا آنها به ادامه فعالیت دلگرم شوند. ستاد تروبج فرهنگ پهلوانی فقط یک اسم بوده و هیچ نهادی به صورت جدی پای کار نیامده است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۲۰۲۱۲۰۶۹۹۰

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید