حواشی مصاف پرسپولیس و هوادار و کارشناسی داوری

حقوق_ورزشی

حواشی مصاف پرسپولیس و هوادار و کارشناسی داوری

مصاف پرسپولیس و هوادار با حواشی مختلفی همراه بود. در جریان هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر فوتبال ایران تیم فوتبال پرسپولیس عصر امروز (دوشنبه) از ساعت ۲۰:۴۵ در ورزشگاه دستگردی میهمان هوادار بود که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید.

پیش از آغاز بازی و پس از رسیدن کاروان پرسپولیس به ورزشگاه، یحیی گل‌محمدی به کنار زمین آمد و به بررسی شرایط زمین پرداخت. او در ادامه پیگیر این موضوع بود که به دلیل محرومیت باید از کجا بازی را دنبال کند که ناظر بازی به او گفت می‌تواند از روی صندلی‌های زیر جایگاه CIP بازی را تماشا کند.

گل‌محمدی زمانی که قصد داشت به سکو برود، دیداری هم با اسکوچیچ داشت. زمانی که بازیکنان پرسپولیس در حال گرم کردن بودند، میلاد سرلک که در لیست ذخیره‌های این تیم بود، در رختکن حضور داشت که حمید مطهری از ماساژور تیم خواست سرلک را از رختکن فرا بخواند تا همراه سایرین گرم کند.

سیامک نعمتی که با مصدومیت روبه‌رو است، از روی سکوها نظاره‌گر کار هم‌تیمی‌هایش بود. سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که از روی سکوها بازی را دنبال می‌کرد از طریق آنالیزورهای تیمش سعی می‌کرد نکاتی را به روی نیمکت انتقال دهد. با وجود اینکه اعلام شده بود بازی بدون تماشاگر برگزار می‌شود اما حدود ۲۰۰ تماشاگر بازی را از نزدیک تماشا کردند. محمد محمدی مدیر تیم ملی امید به همراه رضا درویش و سعید راد از جایگاه ویژه بازی را تماشا کرد. تعدادی از تماشاگران هوادار با استفاده از یک طبل تیم محبوب خود را تشویق می‌کردند که این موضوع باعث اعتراض ناظر بازی بود چون او اعتقاد داشت وقتی بازی بدون تماشاگر است، مهمانان دو تیم هم نباید تیمی را تشویق کنند. روی برخی از تصمیمات داور، رضا عنایتی به شدت به داور چهارم اعتراض کرد.

در دقیقه ۷۲ پس از اعلام خطای علی نعمتی روی بازیکن هوادار، نیمکت نشینان پرسپولیس به شدت به تصمیم داور اعتراض کردند که همین امر موجب شد داور به آن‌ها تذکر بدهد. در اواخر بازی زمانی که نیمکت نشینان پرسپولیس روی یک صحنه به داور اعتراض کردند، سعید آقایی به تصمیم داور معترض بود که کریم باقری با هل دادن او را به سمت نیمکت هدایت کرد.

پس از سوت پایان دیدار پرسپولیس برابر هوادار، یکی از اعضای کادرفنی پرسپولیس با یکی از بازیکنان هوادار و رضا عنایتی دچار درگیری شد که در ادامه کریم باقری سعی کرد اوضاع را آرام کند.

هواداران خشمگین پرسپولیس هم به شدت به داور بازی اعتراض کردند ‌و علیه بازیکنان هوادار شعار سر دادند. روح‌الله باقری بازیکن هوادار هم هنگام خروج از زمین پیراهن آبی رنگ خود را بوسید که همین امر موجب شد هواداران پرسپولیس علیه او شعار بدهند.

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و هوادار

دو کارشناس داوری درباره قضاوت مصاف پرسپولیس و هوادار صحبت کردند.

نوید مظفری، کارشناس داوری در خصوص داوری دیدار پرسپولیس و هوادار اظهار کرد: مسابقه هوادار و پرسپولیس توسط حمید حاج ملک قضاوت شد. مسابقه‌ای پرتنش و پرخطا که حتی کمک داور اول در کنترل مسابقه و تذکر به بازیکنان کمک حال داور شد که به نظر می‌رسید ۳۰ دقیقه اول بازی را خیلی جدی نگرفته بود.

وی ادامه داد: اخطار به رامین رضاییان صحیح بود ولی لحن و برخورد داور با بازیکنان به صورت پرخاشگرانه بود که مشخص نیست این طرز رفتار در کدام کلاس به بعضی از داوران ما توصیه شده است. اخطار به بازیکن هوادار در دقیقه ۵۸ و در دقیقه ۶۰ به بازیکن پرسپولیس، تصمیمات درستی بود که داور گرفت. در ادامه باز هم شاهد برخورد نامناسب داور این بار با سرمربی تیم هوادار بودیم.

مظفری اضافه کرد: در این بازی هم طبق ۸۰ درصد مسابقات لیگ برتر، داور چهارم مسابقه قادر به اداره و کنترل کردن منطقه فنی و کادر فنی تیم‌ها نبود و مجبور به فراخواندن داور برای کاهش اعتراضات بود. این فرایندی است که به چیدمان اشتباه تیم‌های داوری برمی‌گردد. تعداد کارت‌های زرد و رفتار بازیکنان دو تیم که در هر صحنه ممکن به طرف هم می‌رفتند و با هم درگیر می‌شدند، نتیجه اشتباه داور در نوع قضاوت و نداشتن تاکتیک مناسب برای این بازی است. درکل تیم داوری اشتباه تاثیرگذاری در این بازی نداشت. با این حال نمی‌توان از قضاوت مطلوب داور یاد کرد.

همچنین تورج حق‌وردی هم در این خصوص بیان کرد: داوری صحنه خاصی نداشت اما داور در بسیاری از خطاهای میانه میدان اشتباه می‌کرد و با فریادهای بسیار، بازی را متشنج کرد. او قضاوت بدی داشت و شانس آورد که صحنه خاصی پیش نیامد.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۱۱۵۰۷۴۱۵

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید