دوئلی به صرف «پول»/ «مجلس» آتش به جان ورزش انداخت!

حقوق_ورزشی, امید_نوید, مجلس_شورای_اسلامی, کشتی, موسسه_حقوقی_امید_نوید

دوئلی به صرف «پول»/ «مجلس» آتش به جان ورزش انداخت!

ماجرای عدم اختصاص اعتبار از سوی وزارت ورزش به فدراسیون کشتی در سال جاری بیخ پیدا کرده است و حال که تنش‌ها به بالاترین سطح رسیده، مشخص نیست چه کسی باید در این بین داوری و موضوع را حل و فصل کند!

 مجلس شورای اسلامی تحت عنوان جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ مبلغی معادل ۳۱۵ میلیارد تومان بودجه ویژه و اختصاصی را برای ۲۸ فدراسیون ورزشی شامل تکواندو، تیروکمان، جانبازان و معلولان، جودو، دوومیدانی، قایقرانی، کاراته، کشتی، ورزش‌های دانش آموزی، هاکی، هندبال، ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی، ورزش همگانی، ورزش‌های رزمی، وزنه برداری، ووشو، تنیس خاکی، ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، ژیمناستیک، فوتبال، نابینایان و کم بینایان، هنرهای رزمی و کونگ فو، والیبال، بسکتبال، شنا، دوچرخه سواری، تنیس روی میز و سوارکاری در نظر گرفت.

با توجه به توزیع نامتوازن ۳۱۵ میلیارد تومان اختصاص یافته به برخی فدراسیون‌ها، روسای برخی فدراسیون‌ها نسبت به این مسئله اعتراض کرده و نامه اعتراضی خود را به رییس مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌اند.

در همین رابطه پولادگر، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان نیز با اشاره به اینکه فدراسیون‌های اسکواش، اسکی، اسکیت، انجمن های ورزشی، بدنسازی، بدمینتون، بوکس، بولینگ بیلیارد، تیراندازی، چوگان، شطرنج، شمشیربازی، کبدی، کوهنوردی، گلف، اتومبیلرانی، بیماران خاص، ناشنوایان، سه گانه و نجات غریق ۲۰ فدراسیونی هستند که در تبصره ۱۴ هیچ بودجه ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده که باید از اعتبارات ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان تامین شود، گفت: ما یک بودجه مشخص ورزش قهرمانی داریم که باید به ۵۰ فدراسیون ورزشی تخصیص بدهیم. این نمی شود که به یک فدراسیون بیشترین بودجه را بدهیم و یک فدراسیون را اصلا نبینیم.

ماجرا اما از آنجا به جنجال تبدیل شده که وزارت ورزش و جوانان تصمیم گرفته است به دلیل اختصاص بودجه ۷۰ میلیاردی از محل جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ از سوی مجلس شورای اسلامی، بودجه‌ای از سوی وزارت ورزش در سال ۱۴۰۱ به فدراسیون کشتی اختصاص ندهد.

علیرضا دبیر، رییس فدراسیون کشتی معتقد است مجلس شورای اسلامی مبلغ ۷۰ میلیارد تومان را مازاد بر بودجه وزارت ورزش و با توجه به جایگاه و افتخارآفرینی‌های کشتی برای فدراسیون کشتی در نظر گرفته است و این موضوع هیچ ارتباطی به بودجه وزارت ورزش ندارد اما معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان به رییس فدراسیون کشتی گفته با توجه به اینکه شما مبلغ ۷۰ میلیارد تومان از مجلس دریافت کرده‌اید، ما بودجه کشتی برای سال جاری را صفر در نظر گرفتیم و بودجه فدراسیون‌ها را نیز بسته‌ایم؛ اتفاقی که با درگیری و جنجال لفظی بین دبیر و پولادگر در محل وزارت ورزش همراه شد و در نهایت مجمع فدراسیون کشتی را نیز به چالش کشاند و علاوه بر درگیری مجدد این دو نفر در مجمع مربوطه با ترک مجمع از سوی معاون وزیر به عنوان رییس مجمع همراه شد.

مهم‌ترین مسئله و عامل اصلی چالش به وجود آمده در بخش تخصیص بودجه به فدراسیون‌های ورزشی که نه تنها صدای اعتراض فدراسیون‌های مختلف را بلند کرده و با ارسال نامه اعتراضی روسای فدراسیون‌ها به رییس مجلس شورای اسلامی همراه شده و عامل نگرش منفی بین روسای برخی فدراسیون‌های ورزشی با فدراسیون‌های دیگر شده بلکه درگیری بین وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون کشتی را به بالاترین سطح خود رسانده، چیزی نیست جز تصمیم کمیسیون فرهنگی و تلفیق مجلس شورای اسلامی، چرا که بدون استدلال و منطق قابل دفاع با نادیده گرفتن برخی فدراسیون‌ها که حتی برخی از آن‌ها در المپیک موفق به کسب مدال شده‌اند و ناچیز در نظر گرفتن سهم برخی از فدراسیون‌های بسیار مهم در ورزش ایران، آتشی را به پا کرده است که ثمره‌ای جز جنجال‌های اخیر به دنبال ندارد و دامن ورزش کشور را خواهد گرفت.

به نظر می‌رسد اختلاف و چالش به وجود آمده راهکاری ندارد جز اینکهنمایندگان کمیسیون تلفیق و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اصلاح نحوه توزیع بودجه اختصاص یافته بین فدراسیون‌های ورزشی با لحاظ نظر کارشناسی وزارت ورزش و جوانان و روسای فدراسیون‌های ورزشی شرایط را به گونه‌ای دیگر پیش ببرند و مانع از آن شوند که اقدام شایسته آن‌ها در اختصاص ردیف بودجه‌ای جداگانه به ورزش ایران به یک اتفاق ناخوشایند تبدیل شود و پیامدهای غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.

 

حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 

حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان با اشاره به حاشیه‌های مجمع عمومی فدراسیون کشتی گفت که این رفتارها و برخوردهای ناپسند از سوی هیچ فردی زیبنده نیست و محکوم است.

 مجید شهیدی با انتقاد از برخوردهای  صورت گرفته با معاون ورزش قهرمانی این وزارتخانه از سوی رییس فدراسیون کشتی در مجمع عمومی فدراسیون کشتی در روز شنبه ۴ تیر گفت: اخلاق بالاترین ارزش را در مدیریت سازمانی و برخوردهای فردی دارد. متاسفانه رفتارها و برخوردهایی که در مجمع فدراسیون کشتی صورت گرفت کمتر بویی از اخلاق و رفتارهای اخلاق‌مدارانه داشت و قطعا محکوم است.

وی افزود: اینکه رییس جوان یک فدراسیون ورزشی بدون در نظر گرفتن شأن و جایگاه سازمانی و سن افراد با لفاظی باعث شود که ارزش‌های اخلاقی زیر سوال برود، قطعا شایسته مدیریت ورزشی در جمهوری اسلامی ایران نیست. متاسفانه آنچه رخ داده، بمعنی واقعی کلمه تراژدی و زیاده‌خواهی است که بدون تکیه بر رفتار و منش پهلوانی و تنها با هدف تحت فشار قراردادن برای رسیدن به هدف آن هم بوسیله هر ابزاری انجام شده است؛ موضوعی که تاکنون در ورزش کشور سابقه نداشته و قطعا نکوهیده است.

شهیدی ادامه داد: آقای دبیر باید بداند که توجه به اخلاق و ارزش‌های اخلاقی از مهمترین فاکتورهای مدیریتی در هر دولتی و خصوصا دولت مردمی سیزدهم است. اینکه رییس فدراسیون کشتی که همواره جلودار فرهنگ انسانی و اسلامی و منش پهلوانی بوده است، این‌گونه و بدون توجه به سن و سال آقای پولادگر بعنوان معاون وزیر ورزش رفتار و گفتار کرده، از نگاه ما قطعا یک بی‌احترامی است و آقای دبیر باید حداقل در فاکتورهای فردی واخلاقی پاسخگوی بی‌احترامی انجام شده باشد.

مدیرکل حراست وزارت ورزش با تاکید بر اینکه باید اخلاق بیش از هر چیزی در رفتار مدیران ورزشی ظهور و بروز داشته باشد، گفت: متاسفانه سطح رفتارهای انجام شده توجیه و دفاعی را برنمی‌تابد و امیدوارم که علیرضا دبیر به گونه‌ای در صدد جبران این اتفاق تلخ باشد تا حداقل بعنوان رییس  یک فدراسیون ورزشی پهلوان‌پرور نشان داده باشد که برای او هم اخلاق مهمتر از هر موضوع و چالش مدیریتی است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۴۰۵۰۳۳۰۶ و ۱۴۰۱۰۴۰۵۰۳۴۰۲

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید