ریشه‌های فرهنگی «ترک فعل» تا نخواستن مدیران

حقوق_ورزشی

ریشه‌های فرهنگی «ترک فعل» تا نخواستن مدیران

موضوع «ترک فعل مدیران» که به میزبانی دفتر خبرگزاری ایسنا گلستان برگزار شد مهمانانی از دستگاه های قضایی و نظارتی و نخبگان دانشگاهی و دانشجویی به بیان نظرات خود پیرامون چالش ها و الزامات این موضوع پرداختند.

یکی از چالش های مهم دستگاه قضایی و نظارتی برای رسیدگی به کاستی های مدیریتی در سالهای اخیر موضوع ترک فعل مدیران بوده است، موضوعی که هر چند این روزها فراوانی آن در کلام و بیان مسئولان نظارتی بیشتر شده، اما همچنان جز چند ماده قانونی مبهم و سرشار از قیدهای مکرر و البته دستورالعمل های بر زمین مانده، به خوبی برای مردم، مدیران و حتی دستگاههای نظارتی تشریح و شفاف نشده است و از این روست که در این حوزه دستگاههای قضایی و نظارتی کشور به صورت کلی با احتیاط و کندی حرکت کرده و بعضا به دلیل عدم فهم دقیق مصادیق، تعاریف و تعیین دقیق گستره آن به موضوعی پیچیده و بدون نتیجه تبدیل شده است.

به همین منظور خبرگزاری ایسنا گلستان با هدف شفاف سازی ابعاد، تعاریف و ریشه های این موضوع و همچنین بررسی چالش ها و راهکارهای تحقق موضوع برخورد قانونی با ترک فعل مدیران میزگرد تخصصی را با حضور نمایندگانی از دستگاه قضا، اداره کل بازرسی، جریان دانشجویی، تشکل های انقلابی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دستگاههای فرهنگی برگزار کرد.

 

دادستانها علیه ترک فعل مدیران اعلام جرم کنند

معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در جامعه اسلامی مکارم اخلاق بر ۱۰ پایه استوار است که حیاء به عنوان سرور همه آنها مطرح شده، اظهار کرد: تقوا یکی از زیرمجموعه های حیاست و جمله معروف شهید چمران مبنی بر اینکه تقوا از تخصص مهمتر است اما اگر کسی که تخصص نداشته باشد مسئولیت قبول کند تقوا ندارد نشان از همین نگاه قرآنی دارد.

سیدنوید جاویدان با بیان اینکه مطرح شدن موضوع ترک فعل در سطح کشور باعث شده تا حداقل مدیری نگوید کسی برای کار نکرده ما را بازخواست نمی کند، تصریح کرد: امروز دستگاههای نظارتی و به ویژه دادستان می تواند در حوزه ترک فعل به صراحت و با قاطعیت نسبت به مدیرانی که مرتکب ترک فعل شده اند اعلام جرم کند.

وی با تاکید بر اینکه در برخی از قوانین خلا وجود داشته و خود قانون به دلیل عدم تناسب با شرایط روز به عاملی جدی برای وقوع ترک فعل منجر شده است، ادامه داد: باید با ایجاد بسترهای قانونی مناسب حکم‌های بازدارنده و متناسب با جرم صورت گرفته را شاهد باشیم.

 

نظارت تراشی های مفرط امنیت اداری را به مخاطره می اندازد

معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان با اشاره به آئین نامه اجرای ابلاغی قانون تشدید بازرسی، خاطرنشان کرد: در این آئین نامه مشابه یک پروپوزال روند انجام کار برای ما مشخص شده و در آن بهره مندی از ظرفیت ماده ۴۲، ماده ۳۲ یعنی هشداردهی و اجازه دفاع به طرف مقابل توصیه و گام بندی شده است.

جاویدان با بیان اینکه به طور مثال در موضوع تصادف و فوت رئیس سازمان تامین اجتماعی کشور در گرگان ما ۶ ماه قبل نسبت به ایمن سازی دوربرگردان مذکور تذکر داده بودیم، اضافه کرد: دو هفته قبل از حادثه نیز مجددا تذکرات جدی به مجموعه متولیان ایمن سازی جاده و دوربرگردان ارائه شده بود.

وی با اشاره به اینکه ما در استان شورای نظارت با حضور مجموع دستگاههای نظارتی اعم از دادستانی، اداره کل بازرسی، اداره کل اطلاعات و سایر نهادهای مرتبط را داریم، افزود: می توان از این ظرفیت در مواقعی که خلاهای قانونی وجود داشته یا نیازمند تصمیم گیری های مشورتی است استفاده کرد تا با در نظر گرفتن صلاح و منفعت مردم تصمیمات کلان در این شورا اتخاذ شود.

معاون سیاسی و قضایی اداره کل بازرسی استان گلستان بر لزوم دقت بر عدم نظارت تراشی های فاقد وجاهت تاکید کرد و گفت: باید مراقب باشیم با نظارت تراشی های بی مورد و مطالبه گری های خارج از قاعده مدیران را در تنگنای تصمیم گیری قرار ندهیم و او را دچار ترس، یاس و ناامیدی نکنیم.

 

مردم باید مطالبه گر و مسئولان پاسخگو باشند/ هزینه پذیرش مسئولیت باید بالا برود

معاون فرهنگی و رسانه ای ستاد امر به معروف و نهی از مکر استان گلستان در این میزگرد تخصصی با اشاره به اینکه برای جلوگیری و پیشگیری از وقوع ترک فعل نیازمند ترویج نیکی و خوبی در جامعه و امر به معروف هستیم، افزود: وقتی همه جامعه اسلامی خود را مکلف به امر به معروف و توصیه به نیکی کنند قطعا ترک فعل مدیران کمتر رخ خواهد داد.

مریم السادات حسینی با بیان اینکه باید مردم مطالبه گر و مسئولان پاسخگو باشند، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا مطالبه درست، قانونی و به هنگام را با آموزش به مردم گسترش دهیم تا مردم به درستی مطالبه کرده و مسئولان نیز پاسخگو باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید هزینه پذیرش مسئولیت در کشور را آن قدر بالا ببریم که هر کس به خود اجازه تصدی مسئولیت بدون سوابق، دانایی و مدیریت لازم را ندهد، اضافه کرد: ما یک شعار کلیشه ای اما مهم داریم که تذکر و امر به معروف و نهی از منکر را به جای آنکه یک نفر ۱۰ بار بیان کند باید ۱۰ نفر برای یک بار بیان کنند تا نتیجه ثبت آن را همه لمس کنیم.

معاون فرهنگی و رسانه ای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گلستان از اجرای طرح آموزشی مطالبه گری با دو محور اصلی خبر داد و گفت: محور نخست محور رسانه ای و فرهنگ سازی و محور دوم خود قواعد مطالبه گری درست است.

 

مدیران باید فرصت خدمت را موهبت الهی بدانند

مدیر گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به اینکه موضوع «ترک فعل مدیران» بیش و پیش از هر چیز به موضوع فرهنگ باز می گردد، اظهار کرد: البته فرهنگی که برگرفته از اندیشه و تفکر باشد زیرا انقلاب اسلامی ما نیز انقلابی دینی و فرهنگی است.

محمد رعیت با بیان اینکه تردید نکنید باید ریشه فعل و ترک فعل را منبعث از نگاه و باور ما به دین و قرآن دانست و از منظر روایی و نقلی به آن بنگریم، ادامه داد: در قرآن کریم به مومنان خطاب شده است که اگر فرصت برپایی حکومت به شما بر روی زمین دادیم چهار کار را انجام دهید که اقامه نماز، پرداخت زکات، امر به معروف و نهی از منکر این چهار موضوع است.

وی با تاکید بر ایکه امام حسن عسکری (ع) وجود دو خصلت را در هر فرد موجب عدم ترس و سربلندی تضمینی دانسته اند، گفت: ایمان به خداوند متعال و نفع رساندن به مردم این دو خصلت هستند که نشان می دهد در اندیشه دینی ما جایگاه خدمت به مردم و غنیمت شمردن فرصت این خدمت چقدر مهم و ارزشمند است.

قرآن راهکار مقابله با ترک فعل مدیران را ارائه کرده است

کارشناس و تحلیلگر مسائل فرهنگی و دینی با اشاره به روایت امام صادق (ع) مبنی بر ۱۰ برابر بودن پاداش گره گشایی از کار مردم نسبت به طواف حج، اضافه کرد: اگر واقعا مدیری با نگاهی اسلامی و دینی این را درک کند که یک خدمت شایسته به مردم چه حجمی از پاداش نیک و پک کردن گناهان را در بر دارد هیچ گاه به ترک فعل دچار نمی شد.

رعیت ترک فعل را به معنای از دست دادن فرصت و موهبت الهی دانست و خاطرنشان کرد: هر مدیری که مرتکب ترک فعل شود فرصت خدمت به مخلوقات، رضایت خداوند متعال و نگاه ویژه اهل بیت (ع) را از دست داده است.

وی با بیان اینکه قرآن در سوره های «اسراء»، «شعرا» و «حجر» انسان را به پراکنده کردن بالهای خدمت و عطوفتش توصیه می کند، تصریح کرد: انسانی که ممکن الخطاست و برای توفیقات اخروی نیازمند پاک شدن خطاها، پس بهتر است به خدمت مردم به عنوان یکی از نیکی های مورد تاکید قرآن روی آورده و در آن غفلت و کوتاهی نکند.

 

تحقق حکمرانی مردم در جامعه ضروری است

مدیر گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با تاکید بر اینکه بر اساس این اندیشه هر ترک فعلی ناشی از چهار عامل «نمی‌دانند»، «نمی‌خواهند»، «نمی‌توانند» و «نمی‌گذارند» خواهد بود، تصریح کرد: برای دسته نخست که نمی دانند باید با امر به معروف و نهی از منکر و تحقق حکمرانی مردم به عنوان  یک وظیفه شرعی آنها را نسبت به تکالیف و وظایف خود مطلع و هوشیار کنیم.

رعیت در تشریح رفتار با گروه دوم که گروهی با حرکت در مسیر نخواستن هستند، تاکید کرد: خداوند متعال در سوره «یونس» و سوره «اسراء» می فرماید هر نیک و بدی که انجام دهید بر خود شما برمی‌گردد که اگر ما فرهنگ قرآنی و باور قلبی به آن را در مدیران پرورش دهیم هیچ مدیری دیگر ترک فعل نمی کند چون می داند آسیبش روزی به خودش و نزدیکانش خواهد رسید.

وی با بیان اینکه گاهی دلیل نخواستن ها گلایه داشتن و از بین رفتن انگیزه در مدیران است، گفت: باز هم قرآن کریم دو دستور برای این کار برای ما دارد که می گوید با تشکر کردن و تقدیر کردن از فرد به عنوان راه نخست و مشورت کردن و مشورت دادن به وی به عنوان راه دوم او را با انگیزه در مسیر درست قرار دهید.

هر مدیری توان ندارد عرصه را به جوانان واگذار کند

رعیت گروه سوم مدیران مرتکب ترک فعل را آنانی دانست که نمی توانند آن اقدام شایسته را انجام دهند و افزود: همه ما می دانیم که ریشه توانایی دانایی است و از همین روست که شاعر نامی ما می گوید «توانا بود هرکه دانا بود» و قرآن انتظار از هر شخص را توانایی وی می داند «لیس للانسان الا ما سعی» که برداشت ما این است وقتی مدیری نمی توانند از پس کاری برآید خودش باید برود تا به ویزه در گام دوم انقلاب نیروی جوان و تازه نفس که اهل توانایی، صبر، حلم و تقوا باشد مسئولیت بپذیرد.

وی با اشاره به اینکه گروه چهارم مدیرانی که مرتکب ترک فعل می شوند کسانی هستند که از بهانه هایی چون نمی گذارند استفاده می کنند، ادامه داد: باید با شاخت درست مسیر حرکت، شرح وظایف هر شخص و میزان اختیار و اراده او فرد را به شناخت درستی از جایگاه و مسئولیتش برسانیم تا نتواند مسئولیت کار خود را بر دوش شخص یا گروه دیگر بیاندازد.

 

نیازمند برنامه جامع ضد فساد هستیم

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گلستان نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه ما در حوزه «ترک فعل مدیران» با برخی خلاهای قانونی مواجه هستیم، ادامه داد: برای این امر باید در کنار بازدارندگی قوانین وضع شده ضمانت اجرایی لازم نیز دیده شود.

علیرضا غریب با بیان اینکه ما همواره بر نظارت دقیق، مقتدرانه و مشرف به قانون در این موضوع تاکید کرده ایم، افزود: مبارزه با فساد اداری به ویژه در حوزه ترک فعل مدیران نیازمند یک برنامه جامع ضد فساد است که باید نقش رسانه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، دستگاههای فرهنگی و تبلیغی، قوه قضائیه، دستگاههای نظارتی و قانونگذار در آن مشخص شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین عامل در حذف موضوع ترک فعل در مدیران شفافیت است، اظهار کرد: نظارت مردم بر عموم رخدادها و ادارات با اطلاع رسانی کامل به مردم و  قرار دادن تمامی معادلات در اتاقی شیشه ای و شفاف می تواند زمینه حذف ترک فعل مدیران را فراهم آورد.

سازمانهای مردم نهاد به کمک دستگاه قضا بیایند

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گلستان با ضروری دانستن شفافیت قوانین و مقررات، تاکید کرد: باید نسبت به برخی از قوانین تفسیر درست و کارشاسانه ارائه شده و در صورت لزوم قوانین مورد بازبینی و اصلاح قرار بگیرند.

غریب با اشاره به اینکه مردم می تواند گزارش های خود را درباره ترک فعل مدیران در سامانه سجام بدون نام  درج کنند، تصریح کرد: حمایت از گزارشات مردمی و پیگیری دقیق آنها می تواند بر تحقق نظارت عمومی در جامعه نقش مهمی را ایفا کند.

وی دستگاه قضایی را در بسیاری از موارد مظلوم و تنها دانست و گفت: ما نیازمند کمک  مردم به دستگاه قضا هستیم که نمونه موردی آن می تواند کمک سازمانهای مردم نهاد به عنوان یکی از ارکان توسعه و پیشرفت به دستگاه قضایی باشد که حتی می توانند شخصا به عنوان یک نهاد مردمی بدون پرداخت حق دادرسی به عنوان شاکی از ترک فعل مدیران شکایت کنند.

 

ترک فعل مدیران موضوع اولویت اصلی دستگاه قضا نیست/ ضرورت حمایت از دانشجویان مطالبه گر

معاون علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی استان گلستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تذکرات و پیگیری ها درباره ترک فعل باید از توصیه های اخلاقی به دستور کار جدی در قوه قضائیه تبدیل شود، افزود: متاسفانه حساسیت درباره ترک فعل مدیران در دستگاههای قضایی و نظارتی آن گونه که در باره اعمال یک فعل خطا وجود دارد، نیست.

سیدجابر حسینی عدم اطلاع رسانی درباره برخورد با مدیران خطاکار را نیز یکی از مشکلات عدم توفیق در موضوع همراهی مردم و تغییر فرهنگ به سمت نظارت عمومی دانست و تاکید کرد: حمایت از جریانات دانشجویی مطالبه گر و سوت زنی های علیه فساد توسط جوانان مطالبه گر نیز باید به صورت جدی توسط دستگاه قضایی پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه موضوع ترک فعل موضوع اصلی و اولویت داری در دستگاه قضا نیست، گفت: اگر ما بتوانیم به موقع، درست و به اندازی برخورد مناسبی داشته باشیم قطعا این خودش موجب افزایش امید در جامعه می شود یعنی تحقق همان چیزی که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم از آن به عنوان یک موضوع مهم و حیاتی یاد می کنند.

معاون علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی استان گلستان با بیان اینکه نباید از نقش موثر رسانه ها در حمایت و تشویق مطالبه گری غافل شد، تصریح کرد: در ماجرای تخلف دختر یکی از وزرا و وبلاهای لواسان بدون تردید این رسانه ها بودند که نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

 

دانشجویان آماده همکاری با دستگاه قضا هستند/ نگاه علمی در برخورد با ترک فعل مدیران حاکم شود

نماینده سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی گلستان نیز با اشاره به اینکه برای رسیدن به یک الگوی عملی درباره ترک فعل مدیران باید به صورت علمی و آکادمیک وارد عمل شد، اضافه کرد: راهکارها باید کاملا علمی و منطبق بر داده های علمی و آزمایش شده باشد.

کاوه صوفی با بیان اینکه دانشجویان همواره برای مطالبه گری در مسیر پیشرفت و توسعه کشور آماده همکاری با دستگاه قضایی هستند، خاطرنشان کرد: آنچه مهم است ارائه فاکتورهایی قابل سنجش، مدون و برنامه ریزی شده برای رسیدن به نقطه مطلوب است.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به الگویی برای مقابله با ترک فعل مدیران قطعا باید از ظرفیت جامعه‌شناسان و روان‌شناسیان هم استفاده کنیم، ادامه داد: باید با نگاهی کارشناسی و دقیق بر رفتارشناسی و گونه های فرهنگی که موجب بروز ترک فعل مدیران می شود به صورت علمی توجه کنیم.

به گزارش ایسنا مقرر شد این میزگرد به صورت ماهانه با حضور دستگاههای تخصصی در حوزه های مشخص از جمله قوانین ترک فعل، وظایف دستگاهها، نقش مردم، الگوهای قابل ارائه، مصادیق و … برگزار و برخی از دستگاههای تبلیغی، تاثیرگذار و امنیتی نیز به صورت موردی به نشست دعوت گردند.

منبع:ایسنا ۱۴۰۰۰۹۱۴۱۰۸۲۰

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید