فیفا: بازیکنان خارجی در لیگ روسیه می‌توانند یک‌طرفه فسخ کنند

حقوق_ورزشی

فیفا: بازیکنان خارجی در لیگ روسیه می‌توانند یک‌طرفه فسخ کنند

با اعلام فیفا بازیکنان خارجی در لیگ فوتبال روسیه می‌توانند یک طرفه قرارداد خود را فسخ کنند.

 بازیکنان خارجی که با باشگاه‌های اوکراین و روسیه قرارداد دارند، پس از استناد فیفا به قوانین قراردادی این حق را دارند که قرارداد خود را فسخ و به عنوان بازیکن آزاد با تیم جدیدی قرارداد امضا کنند.

بر اساس اطلاعیه فیفا باشگاه‌های روس تا یک هفته دیگر فرصت دارند با بازیکنان و مربیان خارجی به توافق دوباره برسند، در غیر این صورت شاغلان این حق را خواهند داشت که قرارداد خود را تا پایان فصل به صورت یک طرفه به حالت تعلیق درآورند. فوتبال در اوکراین نیز از زمان حمله روسیه در ماه گذشته به حالت تعلیق درآمده است.

اگرچه پنجره نقل و انتقالات زمستانی برای بازیکنان بسته شده است، فیفا بازگشایی این پنجره را برای بازیکنان خارجی در اوکراین و روسیه بازگشایی می کند تا این بازیکنان تیم های جدید خود را انتخاب کنند.

باشگاه لیگ برتری  اف سی کراسنودار هفته گذشته به دلیل حمله به اوکراین با فسخ قرارداد هشت بازیکن غیر روسی خود موافقت کرد، در حالی که دانیل فارکه سرمربی سابق نوریچ سیتی تنها چند روز پس از حمله روسیه به اوکراین استعفای خود را اعلام کرد.

تعداد زیادی از بازیکنان برزیلی که با شاختار دونتسک، دیناموکیف و دنیپرو قرارداد داشتند، پس از مداخله الکساندر چفرین رئیس یوفا و لئونید اولینیچنکو رئیس فدراسیون فوتبال مولداوی از اوکراین خارج شدند.

در همین حال، فیفا در حال بررسی درخواست فدراسیون فوتبال اوکراین برای به تعویق انداختن پلی آف جام جهانی مقابل اسکاتلند در گلاسکو است. با توجه به اینکه ۱۵ نفر از اعضای تیم ملی  فوتبال اوکراین هنوز در این کشور حضور دارند، فدراسیون فوتبال اوکراین به فیفا اطلاع داده است که به دلیل شرایط موجود در این کشور نمی تواند این بازی را انجام دهد.

فیفا همچنین استفاده از پرچم و سرود ملی روسیه را در هر مسابقه‌ای که تیم‌های روس در آن بازی می‌کنند ممنوع کرد.

قرار بود تیم ملی روسیه برای کسب جواز حضور در جام جهانی قطر در ورزشگاه لوژنیکی مسکو بازی‌های پلی آف را انجام دهد که روسیه با تصمیم فیفا حذف شد. برنده این دیدار (لهستان) در نیمه نهایی با برنده دیدار سوئد – جمهوری چک بازی خواهد کرد تا یک تیم از این ۴ تیم راهی جام جهانی شود.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید