محرومیت ۲ ساله عزیزی‌خادم از کلیه فعالیت‌های فوتبالی

حقوق_ورزشی

محرومیت ۲ ساله عزیزی‌خادم از کلیه فعالیت‌های فوتبالی

کمیته اخلاق رای خود را در خصوص پرونده رییس معزول و برخی از مسئولان وقت فدراسیون فوتبال اعلام کرد. به نقل از فدراسیون فوتبال،‌ رای صادره به شرح زیر است: مستندا به مواد ۲، ۳، ۴، ۵، ۹، ۲۹، ۳۰، ۳۳، ۳۷، ۴۱، ۵۸، ۶۱ و ۶۲ آیین نامه اخلاق فدراسیون فوتبال و مواد ۷، ۲۳، ۲۶ ، ۲۷ و ۳۸ اساسنامه فدراسیون فوتبال و مواد ۱۱، ۱۳، ۱۴، ۲۴، ۲۵ و ۷۶ آیین نامه اخلاق فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، بدینوسیله اعلام می‌گردد، آقایان شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان رییس فدراسیون، علی سلیمانی صرمی به عنوان خزانه دار، حسن کامرانی فر به عنوان دبیرکل فدراسیون، وحید فدایی به عنوان رئیس دپارتمان مالی و محمد بابازاده درویش به عنوان رئیس اسبق دپارتمان حقوقی به دلیل نقض مقررات اخلاقی فوتبال متخلف شناخته شده و به موجب دادنامه مورخ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱:

الف) شهاب الدین عزیزی خادم به محرومیت از ۲ سال هر نوع فعالیت در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی و پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی

ب) علی سلیمانی صرمی به محرومیت از یکسال هر نوع فعالیت در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی و پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال جزای نقدی

ج) حسن کامرانی فر به پرداخت ۴۰۰میلیون ریال جزای نقدی

د) وحید فدایی به پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال جزای نقدی

و) محمد بابازاده به پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال جزای نقدی

محرومیت مطابق ماده ۳۸ مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال شامل هر گونه فعالیت اعم از داور، بازیکن، مربی، پزشک، فیزیوتراپ و فعالیت های مشابه، هرگونه فعالیت های اداری و مدیریتی در حوزه فوتبال، شرکت در دوره های آموزشی، نامزدی در هر گونه انتخابات فوتبالی، واسطه گر و کارگزاری رسمی مسابقات می‌باشد. محکوم گردیده‌اند، لذا مستدعی است مراتب به متشاکیان ابلاغ و تفهیم شود.

۱- مستند به بند ۱ ماده ۶۳ آیین نامه اخلاق و بند ۴ ماده ۱۰۳ آیین نامه انضباطی محرومیت مندرج در رای فوق بلافاصله به محض صدور اجرا و ارائه درخواست تجدیدنظرخواهی مانع اجرای حکم یا توقف اجرای آن نخواهد بود.

۲- در صورت داشتن درخواست تجدیدنظرخواهی با رعایت تشریفات قانونی مندرج در ماده ۶۳ آیین نامه اخلاق ظرف مدت یک هفته لایحه اعتراضیه منضم به رسید پرداخت هزینه دادرسی در وجه فدراسیون فوتبال را به کمیته اخلاق ارسال کنند.

آخرین بار انتخابات فدراسیون فوتبال روز یک‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ در سالن همایش‌های اجلاس سران برگزار شد و طی آن هاشمی و عزیزی‌خادم به دور دوم راه یافتند و کریمی و آجرلو حذف شدند. از ۸۷ رای در مرحله نخست، کیومرث هاشمی ۲۴، شهاب الدین عزیزی خادم ۳۵، علی کریمی ۹ و مصطفی آجرلو ۱۸ رای کسب کردند و یک رای باطل شد. در دور نیز دوم شهاب‌الدین عزیزی‌خادم با کسب ۴۹ رای به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شد.

عزیزی خادم در کمتر از یک سال بعد در  ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ با رای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تا زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده از ریاست این فدراسیون به صورت موقت عزل شد.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار بود موضوع عزل موقت عزیزی خادم در جلسه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال به رای اعضای مجمع گذاشته شود، ولی اکنون با محرومیت او، این موضوع از دستور کار مجمع خارج خواهد شد.

تخلفات آشکار عزیزی‌خادم در کمک ۱۰ میلیاردی به پرسپولیس!

موضوع پرداخت ۱۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال به پرسپولیس در حالی مطرح است که اکنون با آشکار شدن شیوه و دستورات رییس وقت فدراسیون فوتبال در انجام این پرداخت، تخلفات قطعی عزیزی خادم بیش از قبل محرز شده است.

فدراسیون فوتبال در آخرین روزهای مدیریت عزیزی خادم، مبلغی ۱۰ میلیارد تومانی را به باشگاه پرسپولیس پرداخت کرد اکنون بررسی‌های حسابرس مستقل این فدراسیون حکایت از بروز تخلفات متعدد و آشکار شخص رییس وقت فدراسیون فوتبال در فرایند پرداخت این کمک مالی دارد.

در گزارش کمیته سه نفره حسابرسی مستقل فدراسیون فوتبال (ملیحی، فرکی و بهرامی) به تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ درباره تخلفات مدیریت عزیزی‌خادم، به بحث قرارداد مضاربه و قرض ۱۰ میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال به باشگاه پرسپولیس اشاره شده و مدارک و مستندات این گزارش حاکی از پرداخت غیرقانونی این مبلغ از سوی عزیزی خادم دارد.

عدم وجود مصوبه هیات رئیسه

هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین رکن اجرایی این فدراسیون، در جریان درخواست پرسپولیس و پرداخت این مبلغ از سوی فدراسیون فوتبال نبوده است، موضوعی که مکررا در گزارشات دبیرکل و خزانه‌دار فدراسیون بر آن تاکید شده است.

مخالفت هیات رئیسه با پرداخت کمک مالی به پرسپولیس

بعد از پرداخت غیرقانونی این مبلغ به باشگاه پرسپولیس از سوی عزیزی خادم که با دستور مستقیم و خلاف مقررات او انجام شده است، در تاریخ نوزدهم اسفند ۱۴۰۰ و در جلسه هیات رئیسه موضوع درخواست و پرداخت این مبلغ به باشگاه پرسپولیس برای اخذ مصوبه هیات رئیسه مطرح می‌شود اما اعضای هیات رئیسه با پرداخت هرگونه مبلغی به پرسپولیس مخالفت می‌کنند.

امضا نشدن قرارداد توسط خزانه‌دار

هم‌چنین بر اساس اسناد موجود، قرارداد مضاربه میان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس برای پرداخت مبلغ ۱۰ میلیارد تومان فاقد امضای خزانه‌دار فدراسیون فوتبال است.

این موضوع با استناد به بند یک ماده ۳۸ اساسنامه فدراسیون که تاکید دارد کلیه قراردادها باید با امضای مشترک رئیس فدراسیون و خزانه‌دار اجرایی شود، تخلف آشکار است.

هم‌چنین رئیس فدراسیون فوتبال در پرداخت این پول هیچ مکاتبه‌ای با دبیرکل فدراسیون نداشته و شخصا این درخواست را به خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ارسال و نهایی کرده است.

تخلف در کمک مالی به شرکت دولتی

هرگونه پرداخت مالی از سوی نهادهای عمومی غیردولتی به شرکت‌های دولتی خلاف قانون است. از همین روز پرداخت مالی فدراسیون فوتبال به پرسپولیس به عنوان یک شرکت دولتی تخلف است.

بی‌توجهی به دستور وزارت ورزش

هم‌چنین عزیزی خادم در نامه‌ای بدون تاریخ و شماره به خزانه‌دار وقت فدراسیون فوتبال با اشاره به نامه ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ یکی از مدیران کل وزارت ورزش و جوانان در متن نامه به صراحت قید می‌کند که با توجه درخواست وزارت ورزش و «با مسئولیت بنده» این مبلغ به باشگاه پرسپولیس پرداخت شود. این در حالی است که در نامه وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال برای مساعدت و قرض به پرسپولیس به صراحت تاکید شده که «پس از کسب مجوز از هیات رئیسه و سایر ترتیبات قانونی» اقدام شود.

این تخلف آشکار در گزارش‌های ارسالی دبیرکل و هیات رئیسه به تاریخ‌های ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ با موضوع تخطی عزیزی خادم از مسئولیت‌های و وظایف قانونی به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ارجاع شده است.

علاوه بر این تخلف آشکار و براساس گزارشات و مستنداتی که در فدراسیون فوتبال به کمیته اخلاق ارجاع شده، بر غیرقانونی بودن پرداخت‌های جنجالی اخیر به مجتبی خورشیدی و سایر افراد نزدیک به عزیزی خادم نیز تاکید شده، چرا که این پرداخت‌ها هیچ مبنای قانونی نداشته و بدون اطلاع ومصوبه هیات رئیسه انجام شده است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۲۲۵۱۶۹۲۲ و ۱۴۰۱۰۲۲۵۱۶۷۵۶

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید