مسیر حقوقی ایران در پرونده‌ بازی با کانادا

حقوق_ورزشی, ایران_کانادا, فوتبال, لغو_بازی_دوستانه, غرامت

مسیر حقوقی ایران در پرونده‌ بازی با کانادا

یک حقوق‌دان ورزشی درباره حالت‌های مختلفی که فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند از طرف کانادایی برای لغو دیدار دوستانه غرامت بگیرد را تشریح کرد. با لغو دیدار دوستانه ایران و کانادا توسط فدراسیون فوتبال کانادا، پرونده حقوقی جدیدی برای فدراسیون فوتبال ایران شروع شد که استثنائا، ایران در آن باید به عنوان شاکی، به دنبال غرامت باشد.

حقوق‌دان ورزشی درباره این پرونده اظهار کرد: دوستان آدرس اشتباه ندهند. نظر مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره شرط محرمانگی قرارداد در یک برنامه تلویزیونی درست بود بنابراین مشورت حقوقی در این خصوص که با فسخ قرارداد شرط محرمانگی ملغی می‌شود، آدرس اشتباه است.

یکسری شروط تحت عنوان Remain Clause در قراردادها داریم که فارغ از فسخ یا اقاله قرارداد، هر دو طرف ملزم به رعایت این شروط هستند. شرط محرمانگی یکی از آن‌هاست. فسخ قرارداد نافی محرمانگی نیست. نمی‌دانم عزیزان چطور می‌گویند که الان می‌توان قرارداد را منتشر کرد. این برخلاف رویه قرارداد است.

اگر اکنون شرط محرمانگی قرارداد نقض شود و فدراسیون فوتبال بخواهد درخواست غرامت کند، فدراسیون فوتبال کانادا هم می‌تواند دعوای متقابل طرح کند که ایران شرط محرمانگی را نقض کرده است. در چنین شرایطی فدراسیون فوتبال یک چیزی هم بدهکار می‌شود. چرا، چون عزیزان نه دانش حقوقی دارند و نه اظهار نظر حقوقی می‌کنند.

فدراسیون فوتبال ایران باید به چه محکمه‌ای برای شکایت از فدراسیون کانادا مراجعه کند؟

ما مفاد قرارداد را نمی‌دانیم. ممکن است این قرارداد ADR داشته باشد به این معنا که این دو فدراسیون یک محکمه یا حتی یک شخصیت حقیقی را به عنوان حکم تعیین کرده باشد. در نتیجه فدراسیون فوتبال باید برمبنای قرارداد به مراجع ذی‌صلاح قضایی ورزشی مراجعه کند.

این موضوع یک بحث حقوقی مبسوط است. ممکن است غرامت را از باب وجه الالتزام تعیین کرده باشند به این معنا که رقمی به عنوان غرامت در نظر گرفته شده باشد. برای مثال به این صورت که اگر یک طرف قرارداد اقدام به فسخ یک طرفه بکند باید هزار دلار به طرف مقابل غرامت بدهد. حالت دیگر غرامت به این شکل است که فرد خاطی باید تمام مبلغ قرارداد را پرداخت کند، یعنی مبلغ غرامت معادل مبلغ قرارداد تعیین شده است که این حالت را Positive interest می‌گویند. مطلب فوق صرفا بازنشر از ایسنا می باشد جهت اطلاع و در باره صحت و سقم اظهار نظری نداریم.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۳۰۶۰۴۳۷۳

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید