ممنوعیت ورزشکاران زن و مرد از مصرف کلومید کلومیفن

حقوق_ورزشی

ممنوعیت ورزشکاران زن و مرد از مصرف کلومید کلومیفن

ورزشکاران زن و مرد از مصرف کلومید کلومیفن، منع شدند. کلومید کلومیفن یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن(SERM) است که معمولا در داروهای تجویزی با نام تجاری باروری زنان مانند Clomid استفاده می شود.

در زنان، کلومیفن روی غده هیپوفیز برای تحریک ترشح هورمون های خاص مسئول تخمک گذاری عمل می کند و در مردان، کلومیفن می تواند سطح تستوسترون را با تداخل با حلقه بازخورد منفی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-گناد تغییر دهد. در کاربردهای بالینی، کلومیفن به عنوان یک درمان باروری مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده  می شود و Clomid  توسط FDA برای درمان اختلال تخمک گذاری در زنانی که مایل به بارداری هستند، استفاده می شود.

در صورت داشتن شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که از تخمک گذاری به طور طبیعی جلوگیری می کند، ممکن است برای زنانی که سعی در باردار شدن دارند، از آن استفاده کنند.

کلومیفن برای استفاده توسط مردان برای هر بیماری مورد تایید FDA نیست. در جدیدترین درج محصول Clomid، FDA بیان می کند که “هیچ مطالعه کافی یا کنترل شده ای وجود ندارد که اثربخشی Clomid را در درمان ناباروری مردان نشان دهد. ” با این حال ممکن است خارج از ضوابط تجویز شود به این معنی که یک پزشک ممکن است دارویی را برای استفاده ای تجویز کند که در بروشور یا برچسب بسته بندی تایید شده FDA نشان داده نشده است.

هنگامی که FDA دارویی را تأیید کرد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی وقتی که تشخیص می دهند از نظر پزشکی برای بیمارشان مناسب است می توانند دارو را برای استفاده غیرمجاز تجویز کنند.

آیا مصرف کلومیفن در ورزش ممنوع است؟

بر اساس اعلام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) ب طبق فهرست ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ، کلومیفن همیشه به عنوان یک ماده ضد استروژن در رده S۴ تعدیل کننده های هورمون و متابولیک ممنوع است. کلومیفن همچنین به عنوان یک عنصر اعلام نشده در محصولات بازار سیاه که در اینترنت به منظور افزایش عملکرد به فروش می رسد ظاهر شده است. ورزشکاران باید توجه داشته باشند که ممکن است خطرات جدی سلامتی و مسائل مربوط به کنترل کیفیت مرتبط با خرید دارو از تامین کنندگانی غیر از داروخانه ها یا پزشکان دارای مجوز وجود داشته باشد.

خطرات سلامتی مرتبط با کلومیفن؟

در زنانی که از کلومیفن برای درمان باروری استفاده می کنند، معمولا عوارض جانبی مختلفی در ارتباط با تحریک هورمونی و سیستم تولید مثل گزارش می شود. در مردان، مشابه سایر مواد با خواص آنابولیک که منجر به افزایش توده عضلانی می شود، کلومیفن با تعدادی از عوارض جانبی بالقوه و جدی همراه است که از جمله آن می توان به افزایش خطر حوادث قلبی عروقی منفی، آسیب کبدی و ناراحتی های گوارشی اشاره کرد. خطرات سلامتی و عوارض جانبی بالقوه در مردان هنوز از طریق مطالعات طولانی مدت مشخص نشده است،  علاوه بر این تومورهای بیضه و ژنیکوماستی در مردان مصرف کننده کلومیفن گزارش شده است و رابطه علت و معلولی بین گزارش تومورهای بیضه و تجویز کلومیفن مشخص نیست.

اگر برای درمان یک بیماری تشخیص داده شده نیاز به استفاده از کلومیفن باشد، چه باید کرد؟

در طول دوران حرفه ای خود در ورزش، ورزشکاران ممکن است بیماری ها یا شرایطی با توجیه پزشکی داشته باشند که آن ها را مجبور به استفاده از یک داروی خاص یا انجام درمان کند. اگر این ماده یا روش در فهرست ممنوعه WADA ظاهر شود، مانند کلومیفن، ورزشکاران می توانند برای معافیت استفاده درمانی (TUE) درخواست دهند که به آن ها اجازه می دهد یک ماده ممنوعه مصرف کنند یا از یک روش ممنوعه برای یک دوره زمانی مشخص استفاده کنند.

مشابه سایر داروها، کلومیفن و متابولیت های آن ممکن است به خوبی پس از اتمام درمان در بدن ورزشکار باقی بمانند، بنابراین مهم است که ورزشکار قبل از استفاده از این دارو، بدون توجه به دلایل تجویز و مصرف آن، برای کلومیفن TUE درخواست کند. برای درخواست TUE، یک ورزشکار باید مستندات کامل پزشکی را ارائه کند تا توسط کمیته مستقل TUE بررسی و تعیین شود که آیا آن ماده یا روش با استاندارد بین المللی WADA برای معیارهای TUE مطابقت دارد یا خیر؟ جهل به قانون رافع مسئولیت نیست.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید