ناگفته‌ها از زیر پا گذاشتن قوانین ضد دوپینگ در دوچرخه‌سواری ایران

حقوق_ورزشی

ناگفته‌ها از زیر پا گذاشتن قوانین ضد دوپینگ در دوچرخه‌سواری ایران

عضو پیشین کمیته فنی تیم ملی دوچرخه سواری گفت: مشخص بود که گرفتن تست سلامت و استفاده از ورزشکار محروم مشکل ساز می شود اما افراد در فدراسیون فکر می کردند اتفاقی رخ نمی دهد.

مصطفی چایچی که یکی از مخالفان اجرای طرح تست سلامت از دوچرخه سواران بود درباره‌ی دردسر ساز شدن این تست برای دوچرخه سواری ایران بیان کرد: اتحادیه جهانی دوچرخه سواری بسیار ریزبین است مخصوصا در بحث دوپینگ. در یکی از بندهای قوانین اتحادیه جهانی اشاره شده است که در بحث دوپینگ فقط وادا و اتحادیه جهانی حق ورود ویا تغییر قوانین را دارند. برگزار کننده مسابقات هم در دعوتنامه ای که برای کشورها ارسال می کند، قید می کند که در مسابقاتش، قوانین مبارزه با دوپینگ اتحادیه جهانی اعمال می شود.

مشکل ساز شدن طرح سلامت هم کاملا مشخص بود چون قانونی را خود فدراسیون ایجاد کرد در حالی که فدراسیون قانون گذار نیست. من وقتی در کمیته فنی بودم چندین بار به این مسئله اعتراض کردم که ما اجازه محروم کردن ورزشکاری بر اساس این تست ها را نداریم. اگر می‌خواهیم ورزشکاری را از مسابقه ای محروم کنیم، باید با تایید نادو و با اطلاع اتحادیه جهانی باشد. فدراسیون می‌تواند تست خون بگیرد و مشخصات خون را ارزیابی کند ولی اجازه محروم کردن ورزشکاری را ندارد. اگر مواردی را مشکوک دید باید آن را به نادو و فدراسیون جهانی اعلام کند. حتی بحث گرفتن وثیقه از ورزشکاران هم به نوعی اشتباه بود که دیدیم نتیجه چه شد. زمانی که به این موضوع پافشاری کردند، از کمیته فنی استعفا دادم. متاسفانه این مسئله را رعایت نکردند و فکر کردند اتفاقی رخ نمی دهد.

او در مورد رعایت نکردن قوانین توسط فدراسیون ایران از جمله استفاده از ورزشکار محروم به عنوان مربی نیز تصریح کرد: ما وقتی عضواتحادیه جهانی شده ایم یعنی باید از تمام قوانین آن پیروی کنیم و تخطی از آن جرم محسوب می شود. یکی از دلایلی که من از فدراسیون دوچرخه سواری جدا شدم این بود که از بنده می‌خواستند با مربیگری ورزشکاری که در دوران محرومیت است موافقت کنم که نکردم و از فدراسیون جدا شدم. بابت این موضوع حتی تهدید شدم. زمانی که محروم بودن این مربی مشخص شد، به نظرم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بسیار کم رنگ ظاهر شدند و فدراسیون و عوامل آن را توبیخ نکردند. در کشورهای دیگر با ورزشکاری که تست دوپینگش مثبت شود برخورد بسیار شدیدی می شود اما اینجا او را به عنوان مربی گذاشتند. همچنین او را به کاپ آسیایی ژاپن بردند که اتحادیه جهانی آن را به عنوان مدرک در نظر گرفت. جالب این است که بعد از این موضوع ناراحت هم بودند که چرا برخی به این موضوع اعتراض دارند.

عضو پیشین کمیته فنی فدراسیون در پاسخ به این پرسش که می توان ذهنیت بد اتحادیه جهانی را  تغییر داد و اعتماد این نهاد را در بحث مبارزه با دوپینگ جلب کرد؟ گفت: خیلی سخت می توان این ذهنیت را تغییر داد. حتما زمان بر خواهد بود. چون خراب کردن راحت تر از ساختن است. آرزوی من این است که دوچرخه سواری ایران به شکوفایی برسد اما از نظر منطقی خیلی زمان بر است که درست شود زیرا رفتارهایی که ما انجام می‌دهیم در این مسئله موثر است.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه در جریان محرومیت خسرو قمری رییس پیشین فدراسیون بود؟ تاکید کرد:خیر نبودم. اطلاع داشتم که بابت بحث دوپینگ و پاره ای موضوعات فدراسیون جهانی حضورا او را احضار کرده تا جوابگو باشد ولی در مورد حکم اطلاعی نداشتم. شنیده بودم آنجا دادگاه تشکیل شد و در مورد استفاده از ورزشکار محروم سوال کردند که گفته بودند خودش به ژاپن رفته و فدراسیون اعزام نکرده درصورتی که اتحادیه جهانی مستندات استفاده این مربی محروم توسط فدراسیون را به رییس فدراسیون ارائه کرده بود.

چایچی در مورد واکنش اتحادیه جهانی نسبت به وضعیت دوپینگ در دوچرخه‌سواری ایران تصریح کرد: معتقدم نظر اتحادیه جهانی این است که به وضعیت دوپینگ در ایران اهمیت بیشتری داده شود، به راحتی از کنار موارد دوپینگ نگذرد و به قوانین و مقررات فدراسیون جهانی در تمام بخش ها مخصوصا دوپینگ اهمیت داده شود. با توجه به اینکه سابقه دوچرخه سواری ایران خراب شده است، به راحتی از این مسئله نمی گذرند. ببینید اتحادیه جهانی چقدر حساس شده که به فضای مجازی استناد کرده که ورزشکاران از مکان و زمان گرفتن تست دوپینگ مطلع می شدند تا کسانی که مشکل دارند برای دادن تست نیایند. به نظرم حتی اگرانتخابات برگزار شود اتحادیه جهانی با کوچکترین موردی که مشاهده کند، مطمئن باشید با فدراسیون برخورد و حتی انتخابات را مجددا تعلیق خواهد کرد.

او در پایان گفت: من به دلیل فشار برای استفاده از ورزشکار محروم در قالب کادر فنی از فدراسیون و بدلیل عدم اجرای قوانین محرز از جمله اجرای تست سلامت از کمیته فنی فدراسیون استعفا دادم. اگر از کمیته فنی جدید هم  استعفا دادم باز هم دلایلی دارم. به نظرم تا زمانی که مسیر درست نرویم و تخلف کنیم همیشه وضعیت همین خواهد بود.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۲۰۹۰۵۳۵۸

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید