ورزش روسیه بدنبال جدا شدن از اروپا و عضویت در کنفدراسیون‌های آسیایی

حقوق_ورزشی

ورزش روسیه بدنبال جدا شدن از اروپا و عضویت در کنفدراسیون‌های آسیایی

رئیس کمیته المپیک روسیه از حضور فدراسیون های ورزشی در آسیا تاکید کرد. به نقل از راشاتودی، استانیسلاو پوزدنیاکوف، رئیس کمیته المپیک روسیه اعلام کرد باید به خاطر”روس‌هراسی” که غرب را فرا گرفته است از اروپا دور شده و به آسیا نزدیک شد. هفته گذشته، فدراسیون شطرنج روسیه اعلام کرد که روند پایان دادن به همکاری خود با مقامات اروپایی شطرنج را آغاز کرده و در عوض به دنبال پیوستن به کنفدراسیون آسیایی است.

در همین راستا پیشنهادهایی مبنی بر اینکه فدراسیون فوتبال روسیه باید گامی مشابه بردارد و از اتحادیه اروپا به کنفدراسیون فوتبال آسیا رود نیز مطرح شده است.

این بحث‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که ورزشکاران و فدراسیونهای ورزشی روسیه در پی عملیات نظامی مسکو در اوکراین با ممنوعیت‌های گسترده مواجه شدند. پوزدنیاکوف گفت که محیط خصمانه ایجاد شده توسط مقامات غربی به این معنی است که معطوف کردن توجهات به سمت شرق ممکن است بهترین گزینه برای ورزش روسیه باشد.

موضع شخصی من این است که اگر این به ما امکان می دهد از سیاست های مغرضانه و روسی هراسی که در کشورهای غرب و عمدتاً در اروپا رخ می‌دهد اجتناب کنیم، من آماده هستم از چنین رویکردهایی حمایت کنم.

مقامات شطرنج روسیه گفته اند که ممکن است چندین ماه طول بکشد تا روند پیوستن به کنفدراسیون شطرنج آسیا تکمیل شود و این حرکت مستلزم تایید اعضای فعلی است.

هفته گذشته، پوزدنیاکوف، رئیس کمیته المپیک روسیه، جلسه ای با همتای چینی خود گو ژونگ ون برگزار کرد که در آن دو طرف تکرار کردند که در برابر “سیاسی شدن” ورزش خواهند ایستاد. به گفته پوزدنیاکوف، دو طرف همچنین متعهد به همکاری ورزشی بیشتر بین دو کشور شدند که  شامل کمپ های تمرینی مشترک و تورنمنت های مختلف است که ورزشکاران کشورهای روسیه و چین در آنها شرکت کنند.

و سوال قابل تامل اینکه آیا از منظر قوانین بین الملل IOC چنین تصمیمی قابلیت اجرا دارد؟

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید