وقتی قوانین IBA زیر سوال رفت/ تصمیمات عجیب داوری در قهرمانی کشور بوکس!

حقوق_ورزشی بوکس امید_نوید فدراسیون_بوکس

وقتی قوانین IBA زیر سوال رفت/ تصمیمات عجیب داوری در قهرمانی کشور بوکس!

داوری‌ها در جریان مبارزات مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های بوکس قهرمانی کشور باعث ایجاد حاشیه شد.

 مرحله نیمه نهایی رقابت‌های بوکس قهرمانی کشور (انتخابی تیم ملی بزرگسالان) به میزبانی زاهدان برگزار شد که این مسابقات با حواشی بسیار زیادی در بحث داوری‌ها همراه بود و تنش‌های زیادی را در سالن مسابقات ایجاد کرد. جایی که قوانین بین‌المللی داوری بوکس با اقدام عجیب مسئولان برگزاری رقابت‌ها، داوران و پزشکان زیر سوال رفت.

یکی از حاشیه‌ سازترین مبارزات این مرحله، مصاف مسلم مقصودی (سیستان و بلوچستان) با امیررضا شکاری (مازندران) بود.

مسلم مقصودی ملی‌پوش خوزستانی تیم ملی که در حال حاضر از نظر فنی از بهترین‌های ۷۱ کیلوگرم بوکس ایران است، در این مسابقات برای تیم سیستان و بلوچستان (میزبان) مشت می‌زند. او که در مبارزات قبلی خود با شکستگی‌های متعددی از ناحیه ابرو و گونه مواجه شده بود، در مبارزه مقابل شکاری پس از برخورد مشت حریف به صورتش شدیدا دچار خونریزی شد و طبق قوانین فدراسیون جهانی بوکس (IBA) این مسابقه باید در همان ۳۰ ثانیه ابتدایی راند اول قطع می‌شد، اما در اتفاقی عجیب این اتفاق رخ نداد تا اعتراض‌های زیادی ایجاد شود.

یکی از داوران بین‌المللی بوکس ایران و مدرس دوره‌های داوری IBA، درباره این اتفاق گفت: در این مسابقات روح ورزش آسیب دید. طبق قوانین وقتی یک بوکسور از مسابقات قبل دچار زخم یا شکستگی است، وقتی در مبارزه جدید خود دچار خونریزی می‌شود داور وسط باید بازی را قطع کند و پس از معالجه پزشک این مبارزه قطع شود تا سلامتی ورزشکار به خطر نیافتد. متاسفانه در این رقابت‌ها روح ورزش تنها برای موفقیت تیم میزبان به بازی گرفته شد که اتفاق خوبی نیست‌!

فدراسیون‌ جهانی در موارد این چنینی چند بند را مطرح کرده است که‌ قوانین IBA به شرح زیر است:

۱- اگر یک بوکسور به عمد با ضربه‌ای خطا سر و صورت حرف خود را دچار شکستگی و خونریزی‌ کند، باید توسط داور دیسکالیفه و بازنده اعلام شود. (اتفاقی که در دیدار امیررضا شکاری و مسلم مقصودی نیافتاد و صورت مقصودی با ضربه‌ای درست دچار خونریزی شد، چرا که از قبل زخمی بود)

۲- اگر صورت یا سر یک بوکسور با برخورد ضربه‌ای غیر عمد (طبق تشخیص داوران) دچار خونریزی شود، داوران می‌توانند امتیازات کسب شده تا پیش از از برخورد را مد نظر قرار داده و بوکسور پیروز را معرفی و بازی را قطع کنند. (در مبارزه این دو بوکسور شکستگی از قبل وجود داشت و ضربه عمدی هم صورت نگرفت)

۳- در قوانین IBA اگر یک بوکسور با شکستگی قبلی از مسابقات قبل وارد رینگ شود، در صورت خونریزی این مسابقه باید قطع شود و بوکسور حریف به عنوان برنده معرفی شود. البته هدف فدراسیون‌ جهانی از این کار حفظ سلامتی بوکسور مصدوم است. (موضوعی که در مبارزه مقصودی و شکاری وجود داشت، اما نادیده گرفته شد)

طبق توضیحات ارائه شده قطعا اتفاقی که در رینگ قهرمانی کشور رخ داد موضوع مهمی بود که فدراسیون بوکس باید با تعامل بیشتر با میزبان مسابقات این موارد را بیش از پیش مد نظر قرار دهد. چرا که سلامتی ورزشکاران و خصوصا ملی‌پوشی چون مسلم مقصودی باید اولویت باشد.

مقصودی که اکنون به فینال مسابقات راه یافته است قطعا در این فینال‌ نیز در معرض خونریزی شدیدتر قرار دارد و سلامتی این سرمایه ملی در خطر است. پیشنهاد می‌شود فدراسیون بوکس ایران درباره اجرای قوانین جهانی حداقل پا فشاری بیشتری داشته باشد تا این مسابقات به صورت قانونی پایان یابد.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۳۰۲۰۱۲۸۶

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید