چالش اساسنامه در فدراسیون فوتبال

حقوق_ورزشی

چالش اساسنامه در فدراسیون فوتبال

در حالی که ماجرای اساسنامه فدراسیون فوتبال با نزدیکی به ضرب الاجل فیفا شرایط حساس ترین به خود می گیرد، چند صدایی در داخل فدراسیون و در بین نهادهای مختلف بیشتر شده است.

در آخرین روزهای باقی مانده تا ضرب الاجل و مهلت یک ساله فیفا به ایران با چه تغییر و تحولاتی مواجه شده است. فدراسیون فوتبال که از طولانی شدن روند تغییرات قانونی در ایران احساس نگرانی می کرد و بارها از مجلس درخواست کرده بود لایحه دولت قبل را مورد بررسی قرار دهد، راهکار دیگری را در دستور کار خود قرار داده تا فیفا را برای انجام تحولات در ارتباط با ماهیت این فدراسیون اقناع کند اما این اتفاق به مذاق قانون گذاران در ایران خوش نیامده است.

تعدادی از نمایندگان مجلس اقدام فدراسیون فوتبال در نامه نگاری با فیفا و اعلام اینکه ماهیت این فدراسیون بدون مصوبه مجلس از عمومی غیر دولتی به یک نهاد با ماهیت غیردولتی و غیرانتفاعی و مستقل تغییر کرده، را خودسرانه توصیف کرده و گفته بودند که تبعات احتمالی این اتفاقات می تواند دامن فوتبال ایران را بگیرد.

غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی فدراسیون به تازگی در پاسخ به اظهارات احسان قاضی زاده هاشمی که اقدامات اخیر این فدراسیون در زیر سوال برده و گفته بود هیچ پایه و اساس حقوقی و قانونی ندارد، گفته است: «جناب آقای قاضی زاده هاشمی؛ چرا این نامه دبیر محترم هیات دولت قبلی و “فعلی” و گیرندگان رونوشت های ذیل آن را انکار می‌کنید!؟!؟ نظر شخصی شما محترم اما ملاک هرگونه اعلام رسمی فدراسیون به فیفا، نظر رسمی مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضاییه می باشد که در قالب مواد ۳ و ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، بند ث ماده ۲ قانون وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، نظر رسمی دبیر محترم هیات دولت قبلی و “فعلی” و دو دادنامه اخیر هیات عمومی دیوان عدالت اداری متبلور گردیده است. به همه آنها از طریق سایت روزنامه رسمی کشور دسترسی دارید. اگر دیدن آنها در سایت روزنامه رسمی کشور موجب زحمت است، بفرمایید در سایت فدراسیون فوتبال آنها را نیز به همراه اعلام نظر انجمن ایرانی حقوق اداری منتشر کنیم.»

این مشاور فدراسیون فوتبال در ادامه اظهارات تند و تیز خود خطاب به این نماینده مجلس گفت: «از اینها گذشته، شما در برنامه “ورزش و مردم” به موکلین خود اعلام کرده اید، رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری این مشکل را حل کرده است!؟ استدعا می‌کنم بمنظور حفظ حقوق موکلین، چنانچه نظر مقنن، دولت و هیات عمومی دیوان عدالت اداری با جابجایی های انجام شده در سه قوه محترم، تغییر کرده است، یا تفسیر مجلس محترم را رسما به فدراسیون فوتبال اعلام کنید تا عینا پس از ترجمه رسمی به فیفا ارسال گردد. فعلا همان است که به فیفا اعلام کرده ایم. نظر شخصی جنابعالی در حکم قانون، نظر دولت و رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیست. ایام عزت مستدام.»

این واکنش تند و تیز و به نوحی پاسخ به اظهارات قاضی زاده هاشمی، با واکنش احمدرضا براتی، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال همراه شده است. او که پیش از این و در سکوت و آرامش اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال ار پیش می برد و سال گذشته هم نگارش اساسنامه را به همراه گروهی از اعضای کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال برعهده داشت، در پیامی که شب گذشته در توئیتر منتشر شده، نوشت: “سخنان و نظرات برخی مشاورین در فدراسیون، خطاب به قوه مقننه، نمایندگان مجلس و اساسنامه الزاما نظر و موضع همه اعضای هیات رئیسه فوتبال نمی باشد”.

این اختلاف نظر میان اعضای فدراسیون فوتبال به علت اقدامات اخیر رفیعی، مشاور عزیزی خادم بارها در ماجرای اساسنامه این فدراسیون دیده شده و مشخص نیست با این اختلافات و چند صدایی ها در داخل فدراسیون فوتبال و خارج از این مجموعه در مجلس به چه اتفاقات ختم خواهد شد؟ مهلت یک ساله فیفا برای تغییرات قانونی در ارتباط با ماهیت این فدراسیون در تاریخ دهم اسفند ۱۴۰۰ به پایان می رسد و فیفا هم قبل از این هشدارهایی را در ارتباط با این موضوع داده بود اما اخیرا فدراسیون فوتبال ادعا کرده که فدراسیون جهانی فوتبال قانع شده و هیچ خطری فوتبال ایران را تهدید نمی کند.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید