چگونه قبل و حین مسابقه دوپینگی نشویم؟

حقوق+ورزشی , امید+نوید , موسسه+حقوقی+امید_نوید , پرونده+های+مرتبط+باورزش , دوپینگ , مدیریت+ورزش , IOC , حوادث+ورزشی , omid+navid

چگونه قبل و حین مسابقه دوپینگی نشویم؟

ورزشکاران باید از موارد مختلفی در مورد درمان‌های اورژانسی و مبارزه دوپینگ، مطلع باشند. ورزشکاران نیز مانند همه افراد در معرض استفاده از فوریت های پزشکی هستند؛ از واکنش های آلرژیک گرفته تا شکستگی استخوان. ورزشکارانی که در حوزه کنترل ایران نادو قرار دارند مشمول قوانین مبارزه با دوپینگ هستند و لازم است، عدم استفاده از مواد و روش‌هایی که در لیست ممنوعه مشخص می شود را رعایت کنند و باید بدانند در موارد اورژانس پزشکی استفاده از برخی از مواد و روش‌های ممنوع، ممکن است ضروری باشند.

خوشبختانه، شرایط اورژانسی طبق قوانین در نظر گرفته شده اجازه می دهد ورزشکاران بدون خطر روبرو شدن با عواقب عدم رعایت مقررات مبارزه با دوپینگ، مراقبت های درمانی نجات بخش را دریافت کنند.

استاندارد بین‌المللی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ برای معافیت‌های مصرف درمانی (ISTUE) اجازه تشکیل پرونده معافیت مصرف درمانی (TUE) برای ورزشکاران در مواقع اورژانسی و دریافت مراقبت‌های اضطراری پزشکی را ضروری دانسته است و در عین حال تکمیل و ارسال درخواست دریافت مجوزهای معافیت پس از مصرف درمانی را مجاز می داند.

سلامت و تندرستی ورزشکار همیشه در اولویت قرار دارد و در مواقع اورژانس پزشکی، انجام مراقبت اورژانس های پزشکی به هیچ وجه نباید به خاطر مسئولیت‌های مبارزه با دوپینگ با تأخیر مواجه شود.

چه چیزی به عنوان مراقبت اضطراری واجد شرایط است؟ مراقبت های درون مسابقه و خارج از مسابقه چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

مراقبت های اورژانسی در دوره زمانی خارج از مسابقه

مراقبت های پزشکی اورژانسی شامل مواردی مانند یک بیماری یا یک آسیب، نیازمند درمان فوری است که با ایجاد خطر فوری برای زندگی فرد، اقدام درمانی نباید با تاخیر انجام شود.

این مراقبت عموما در بخش اورژانس (ER) یا کلینیک مراقبت های اورژانسی ارائه می شود اما می تواند هر جا که درمان اورژانسی لازم باشد توسط پرسنل پزشکی معتبر (به عنوان مثال، امدادگران) و همچنین توسط خود ورزشکاران یا پرسنل پشتیبانی (به عنوان مثال مربیان، مربیان، والدین، هم تیمی ها و…) انجام شود.

استفاده از اکثر مواد و روش‌ها با کاربرد درمان فوری و اورژانس خارج از رقابت ممنوع نیست، بنابراین اغلب موارد نیازی به TUE  ندارد. با این وجود بهترین کار برای ورزشکاران در حوزه قوانین مبارزه با دوپینگ و در معرض آزمایش کنترل دوپینگ، اطمینان از ممنوع یا مجاز  بودن داروها با جستجو در وب سایت Global DRO   است.

همچنین ورزشکاران می‌توانند فرم ‌بررسی اولیه TUE را با خلاصه‌ای از شرایط استفاده به ایران نادو ارسال کنند تا در صورت نیاز به   TUE  توصیه های لازم ارائه شود.

اگر پس از استفاده از یک ماده ممنوعه لازم است درخواست TUE پس از مصرف (Retroactive)  ثبت شود، می‌توان فرم درخواست TUE خود را (حتما کادر درخواست TUE پس از مصرف علامتگذاری شود) را همراه با تمام اسناد و مدارک پزشکی مرتبط که توسط پزشک معالج صادر شده، ارسال کرد.

مراقبت های اورژانسی در زمان رقابت

در صورت بروز شرایط اضطراری در جریان مسابقات، اولویت حفظ جان و سلامت ورزشکار است. ورزشکار می تواند به محض پایداری وضعیت جسمی و بهبود کافی پس از ترخیص از بیمارستان برای دریافت معافیت درمانی پرونده TUE  تشکیل دهد.

ورزشکاری که توسط گروه پزشکی معالجه می‌شود لازم است یک کپی از یادداشت‌های پزشکی را در طول دریافت خدمات اورژانس دریافت  کرده و به نادو ارائه کند. نمونه ای از اورژانس های پزشکی در زمان مسابقه که نیاز به درخواست TUE  پس از مصرف دارند، شامل تزریق اپینفرین یا EpiPen برای شوک آنافیلاکسی (به عنوان مثال پس از نیش زنبور) است.

سایر اورژانس های پزشکی در رقابت ممکن است پیچیده تر باشند؛ به طور مثال، پزشک تیم ورزشکار ممکن است برای درمان آسیب در طول دوره مسابقه تزریق گلوکوکورتیکوئید (به عنوان مثال، کنالوگ، تریامسینولون، و …) را انجام دهد.

این وضعیت می تواند دشوار باشد زیرا یک سوال در مورد سلامت و ایمنی ورزشکار ایجاد می کند، اینکه آیا تزریق گلوکوکورتیکوئید عملکرد پس از بازگشت به سلامت طبیعی ورزشکار را افزایش می دهد یا خیر؟ در این مورد ورزشکار باید پس از درمان، تمام اطلاعات پزشکی در مورد تشخیص و درمان آسیب را جمع آوری و درخواست TUE پس از مصرف را به ایران نادو ارسال کند.

دریافت انفوزیون ( IV سرم درمانی) نمونه دیگری از مراقبت های پزشکی اورژانسی است که ممکن است در زمان رقابت رخ دهد و ممکن است نیاز به TUE داشته باشد. قوانینی در مورد مواد و حجم مجازی که می توان به صورت تزریق داخل وریدی تجویز کرد وجود دارد، بنابراین مهم است که ورزشکاران با این محدودیت ها آشنا باشند در حالی که تاکید زیادی بر ارائه شواهد پزشکی برای صدور TUE پس از مصرف می شود، شرایط درمان در نظر گرفته خواهد شد.مطلب فوق بازنشر از ایسنا می باشد.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید