گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

حقوق_ورزشی , گران_ترین_بازیکنان_جهان , امید_نوید , کمیته_انضباطی , فوتبال , rbc , omid_navid , fifa , cas , ioc

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

RBC در گزارشی اقدام به معرفی ۱۰ بازیکن جوان گران‌قیمت دنیای فوتبال کرده است.  این بار به سراغ گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان رفته‌ایم تا ۱۰ بازیکن جوان با ارزش فوتبال جهان را بشناسیم.

۱۰. میسون مانت / جیدون سانچو
ارزش فعلی: ۷۵ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

میسون مانت محصول آکادمی باشگاه چلسی است. او در فصل ۱۸-۲۰۱۷ در لیگ برتر هلند به ویتسه قرض داده شد. در آن زمان ارزش این هافبک ۱۸ ساله ۴۰۰ هزار یورو بود. او سال بعد را به صورت قرضی در باشگاه  دربی کانتی زیر نظر فرانک لمپارد گذراند. زمانی که لمپارد هدایت چلسی را بر عهده گرفت مانت با ۱۰ میلیون یورو به چلسی آمد و از آن زمان ارزش او روز به روز بیش‌تر شد.

در آگوست ۲۰۱۹، او اولین بازی خود را برای تیم اصلی چلسی انجام داد. در ژانویه ۲۰۲۱، مانت با بازوبند کاپیتانی چلسی را رهبری کرد، در آن زمان ارزش او ۶۰ میلیون یورو بود. ارزش این هافبک ۲۳ ساله اکنون ۷۵ میلیون یورو است.

جیدون سانچو کار خود را با تیم‌های جوانان واتفورد و منچسترسیتی آغاز کرد. در سال ۲۰۱۷، هافبک ۱۷ ساله اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با بوروسیا دورتموند امضا کرد، زمانی که ارزش او در بازار ۵ میلیون یورو بود. درخشش او باعث شد تا در پایان سال ۲۰۱۸ ارزش او ۷۰ میلیون یورو شود.

در مارس ۲۰۲۱، سانچوی ۱۹ ساله به حداکثر قیمت خود یعنی ۱۳۰ میلیون یورو رسید. در تابستان ۲۰۲۱ او به منچستریونایتد رفت که ۸۵ میلیون یورو برای سانچوی ۲۱ ساله پرداخت کرد. از زمان حضور در یونایتد و عملکرد ضعیف، ۱۰ میلیون یورو از ارزش او کم شده است و به ۷۵ میلیون یورو رسیده است.

۹. ترنت الکساندرآرنولد
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

محسول آکادمی لیورپول اولین بازی خود را برای تیم اصلی در اکتبر ۲۰۱۶ انجام داد، در حال حاضر او قراردادی طولانی مدت با این باشگاه امضا کرده است. در ابتدای فصل ۱۸-۲۰۱۷  ترنسفرمارکت ارزش این مدافع ۱۸ ساله را ۱.۵ میلیون یورو ارزیابی کرد، در حالی که در پایان همان فصل ارزش او ۲۵ میلیون یورو شد.

او در سن ۲۰ سالگی به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که در دو فینال لیگ قهرمانان اروپا حاضر می‌شود و در سال ۲۰۱۹ با لیورپول لیگ برتر را به دست آورد. در پایان فصل، ارزش او ۱۱۰ میلیون یورو بود. از دسامبر ۲۰۲۱، ارزش این مدافع ۲۳ ساله ۸۰ میلیون یورو است.

۸. دکلان رایس
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

دکلان رایس از هفت سالگی در آکادمی فوتبال چلسی تمرین کرد. در سن ۱۵ سالگی بازیکن آکادمی وستهام یونایتد شد. در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸، رایس پنجاهمین بازی خود را برای وستهام انجام داد و اولین نوجوان پس از مایکل کریک بود که به چنین دستاوردی رسید. در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸ وستهام با رایس قراردادی به ارزش ۲۰ میلیون یورو امضا کرد.

در فصل ۲۰-۲۰۱۹، رایس در تمام بازی‌های لیگ برتر برای وستهام بازی کرد. ارزش این هافبک ۲۱ ساله در ژوئن ۲۰۲۰ به ۴۹.۵ میلیون یورو افزایش یافت. در آوریل ۲۰۲۱، ترنسفرمارکت ارزش این بازیکن را ۶۰ میلیون یورو ارزیابی کرد. از سال ۲۰۲۱، رایس کاپیتان دوم وستهام است و ارزش این بازیکن او ۸۰ میلیون یورو است.

۷. جود بلینگهام
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

بلینگام در ۸ سالگی به آکادمی بیرمنگام پیوست. در سال ۲۰۱۹، این بازیکن ۱۶ ساله اولین بازی خود را در چمپیونشیپ انجام داد، سپس ارزش او ۲.۵ میلیون یورو شد.  در اواسط فصل ۲۰-۲۰۱۹، بوروسیا دورتموند، چلسی و منچستریونایتد علاقه خود را به این بازیکن اعلام کردند که در نهایت این فوتبالیست با ۲۵ میلیون یورو به باشگاه دورتموند نقل مکان کرد و به گران‌ترین بازیکن ۱۷ ساله تاریخ تبدیل شد. او اولین بازی خود را برای باشگاه دورتموند در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۰ در بازی جام حذفی آلمان انجام داد. او در همان بازی دروازه حریف را باز کرد و با ۱۷ سال و ۷۷ روز جوان‌ترین گلزن تاریخ بوروسیا شد. در ۲۰ اکتبر، او اولین بازی خود را در لیگ قهرمانان انجام داد و با ۱۷ سال و ۱۱۷ روز به جوان‌ترین انگلیسی تاریخ مسابقات تبدیل شد. سپس ارزش بلینگام به ۲۷ میلیون یورو رسید.

از ژوئن ۲۰۲۲، هافبک ۱۸ ساله ۸۰ میلیون یورو ارزش داشت. وی در سال ۲۰۲۱ نامزد جایزه پسر طلایی شد که به بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال اروپا تعلق می‌گیرد و طبق نتایج مقام دوم را به خود اختصاص داد.

۶. پدری
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

پدری در سال ۲۰۱۸ بازیکن آکادمی فوتبال لاس پالماس شد، در جولای ۲۰۱۹ پدری ۱۶ ساله قرارداد حرفه ای خود را با این باشگاه امضا کرد و در بازار ۵ میلیون یورو ارزش داشت.

در ۲ سپتامبر ۲۰۱۹، بارسلونا اعلام کرد که با لاس پالماس برای انتقال پدری به مبلغ ۱۷.۵ میلیون یورو به توافق رسیده و قراردادی دو ساله با این بازیکن امضا کرد.  پدری در مسابقات قهرمانی یورو ۲۰۲۰ بازیکن تیم اصلی اسپانیا شد و با تیم ملی کشورش به نیمه نهایی رسید. او به عنوان بهترین بازیکن جوان مسابقات شناخته شد و پس از آن خیلی‌ها شروع به مقایسه او با اسطوره بارسلونا آندرس اینیستا کردند.

پدری در سن ۱۸ سالگی وارد لیست ۳۰ بازیکن نامزد دریافت توپ طلای ۲۰۲۱ شد. هم‌چنین در سال ۲۰۲۱ جایزه پسر طلایی را که به بهترین بازیکن جوان اروپا اعطا می‌شود کسب کرد.

۵. دوسان ولاهوویچ
ارزش فعلی: ۸۵ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

در سال ۲۰۱۵، ولاهوویچ اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با پارتیزان در سن ۱۵ سالگی امضا کرد، زمانی که ارزش او ۵۰ هزار یورو بود. در ژوئن ۲۰۱۷ ولاهوویچ یک قرارداد موقت پنج ساله با فیورنتینا امضا کرد، باشگاه این مهاجم را با مبلغ ۳.۲ میلیون یورو خریداری کرد. او اولین بازی خود در سری آ در سپتامبر ۲۰۱۸ مقابل اینترمیلان انجام داد. در فصل ۲۱-۲۰۲۰ او سال را با ۲۱ گل به پایان رساند و عنوان بهترین بازیکن جوان سری آ را به دست آورد. ارزش این مهاجم به ۴۰ میلیون یورو رسید.

ولاهوویچ در ۲۲ سالگی به یوونتوس پیوست. این قرارداد برای باشگاه تورینی ۸۱.۶ میلیون یورو هزینه داشت که آن را به گران‌ترین انتقال در پنجره نقل و انتقالات زمستانی سری آ در سال ۲۰۲۲ تبدیل کرد. در باشگاه جدید، او شماره ۷ را که قبلاً به کریستیانو رونالدو تعلق داشت، گرفت. این مهاجم صربستانی اکنون با ۸۵ میلیون یورو گران‌ترین بازیکن سری آ محسوب می‌شود.

۴. فیل فودن
ارزش فعلی: ۹۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

فودن در سن هشت سالگی وارد آکادمی منچسترسیتی شد. او اولین بازی خود را در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ برای سیتی در سن ۱۷ سالگی مقابل فاینورد انجام داد، در ژانویه ۲۰۱۸ ارزش این بازیکن ۵ میلیون یورو بود. او در سال ۲۰۱۷ قهرمان زیر ۱۷ ساله‌های جهان شد و توپ طلا را که به بهترین بازیکن جام تعلق می‌گرفت، دریافت کرد. در همان سال فودن جایزه بی بی سی را دریافت کرد که هر سال به بهترین ورزشکار جوان داده می‌شود.

از سال ۲۰۲۰، فودن به بازیکن اصلی منچسترسیتی تبدیل شد. در  ژوئن ۲۰۲۲ ترنسفرمارکت ارزش  فودن را ۹۰ میلیون یورو تخمین زد.

۳. وینیسیوس جونیور
ارزش فعلی: ۱۰۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

وینیسیوس در سن ۶ سالگی توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرد که مراقب کودکان با استعداد در خیابان‌های مناطق فقیرنشین سائو گونسالو، حومه ریودوژانیرو بودند.  در سال ۲۰۱۷ وینیسیوس قرارداد خود را با فلامنگو تا سال ۲۰۲۲ تمدید کرد. مبلغ این مهاجم ۱۷ ساله ۲۰ میلیون یورو بود.

در ۲۳ می ۲۰۱۷، رئال مادرید رسما اعلام کرد که با فلامنگو بر سر انتقال این بازیکن به توافق رسیده است. مبلغ این انتقال ۴۵ میلیون یورو بود.

در بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا۲۱-۲۰۲۰ در دقیقه ۵۹ دیدار با شاختار دونتسک، وینیسیوس سریع‌ترین گل در بین بازیکنان تعویضی که به زمین آمدند را به ثمر رساند. او فقط ۱۴ ثانیه بعد از ورود به زمین گلزنی کرد. در فینال لیگ قهرمانان اروپا او تک گل تیمش را برابر لیورپول به ثمر رساند و فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد. وینیسیوس در حال حاضر ۱۰۰ میلیون یورو ارزش دارد.

۲. ارلینگ هالند
ارزش فعلی: ۱۵۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

در فوریه ۲۰۱۷، باشگاه مولده نروژ او را به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو خرید. سرمربی تیم در آن زمان اوله گونار سولسشایر بود. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۸، سالزبورگ اعلام کرد که با پرداخت ۸ میلیون یورو او را به خدمت گرفته است.

در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۹، بوروسیا دورتموند با خرید هالند به مبلغ ۲۰ میلیون یورو تا سال ۲۰۲۴ با او قرارداد امضا کرد. گلزنی مداوم در لیگ و لیگ قهرمانان باعث شد تا  ارزش این مهاجم ۲۰ ساله ۱۳۰ میلیون یورو شود. او هم‌چنین برنده جایزه پسر طلایی در سال ۲۰۲۰ شد.

منچسترسیتی هالند را در ۱ ژوییه ۲۰۲۲ به خدمت گرفت. قرارداد این بازیکن شامل بند آزادسازی ۱۵۰ میلیون یورویی است که پس از دو فصل اجرایی خواهد شد. اکنون هالند دومین بازیکن گران قیمت جهان با ۱۵۰ میلیون یورو است.

۱. کیلیان ام‌باپه
ارزش فعلی: ۱۶۰ میلیون یورو

گران‌قیمت‌ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

ام‌باپه با حضور در یکی از بهترین آکادمی‌های فرانسه یعنی آکادمی Clairefontaine، در سن ۱۳ سالگی این فرصت را پیدا کرد که به رئال مادرید برود. زین الدین زیدان که با تیم جوانان این باشگاه کار می‌کرد به این بازیکن علاقه داشت. دو سال بعد، در سال ۲۰۱۵، این بازیکن ۱۵ ساله فرانسوی که  ۵۰ هزار یورو ارزش داشت، اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با موناکو امضا کرد.

در اولین فصل حضورش در موناکو، او به جوان‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه و جوان‌ترین گلزن تبدیل شد. او در فصل ۱۷-۲۰۱۶  لیگ قهرمانان اروپا  در لیست برترین گلزنان این مسابقات قرار گرفت. در پایان فصل، او به عنوان بهترین بازیکن جوان فرانسوی در لیگ ۱ شناخته شد. در ژوئن ۲۰۱۷، ارزش این بازیکن ۱۸ ساله فرانسوی ۳۵ میلیون یورو بود.

در تابستان ۲۰۱۷ این بازیکن جوان خواستار افزایش ۱۶ برابری حقوق خود از موناکو شد که باشگاه امتناع کرد. در نتیجه، ام‌باپه به صورت قرضی به پاری سن ژرمن رفت و پس از آن ارزش بازاری او به ۹۰ میلیون یورو رسید. در  ادامه باشگاه پاریسی این بازیکن را به مبلغ ۱۸۰ میلیون یورو به صورت دائمی خرید. ام‌باپه دومین بازیکن گران قیمت تاریخ جهان شد.

در مارس ۲۰۲۲، شایعات زیادی پیرامون انتقال ام باپه به رئال مادرید وجود داشت. برای حفظ این بازیکن در باشگاه، پاری سن ژرمن به ام باپه قراردادی به ارزش ۵۷ میلیون یورو در سال پیشنهاد داد. ام باپه در می ۲۰۲۲ اعلام کرد که در پاریس می‌ماند و قرارداد جدیدی با این تیم تا سال ۲۰۲۵ امضا کرد تا به پردرآمدترین بازیکن فوتبال جهان تبدیل شود. ارزش فعلی این بازیکن فرانسوی ۱۶۰ میلیون یورو است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۵۲۸۲۰۲۶۱

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید