استقلال و پرسپولیس واگذار می شود!

حقوق_ورزشی

استقلال و پرسپولیس واگذار می شود!

مسئولان ذی‌ربط بر آغاز واگذاری استقلال و پرسپولیس در مرحله اول تا پایان بهمن ماه سال جاری تاکید دارند و قرار است حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام دو باشگاه از محل مشارکت از طریق افزایش سرمایه در اختیار مردم قرار گیرد.

رییس سازمان خصوصی سازی به تازگی در دومین وعده خود تاکید کرده که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان بهمن‌ماه سال جاری در فرابورس کلید می‌خورد؛ وعده‌ای که طی چند سال اخیر بارها و بارها از سوی مسئولان وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور اقتصادی و سازمان خصوصی‌سازی تکرار شده و بی‌سرانجام مانده است و باید منتظر ماند و دید آیا این بار واقعا شعارها جامه عمل می‌پوشاند؟

۱۸ شهریور سال جاری بود که سجادی، وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس تا دو ماه بعد یعنی ۱۸ آبان با عرضه اولیه در بازار سرمایه کلید می‌خورد، ‌اتفاقی که در نهایت عملی نشد.

با این وجود اما اوایل دی ماه سال جاری بود که نوبت به حسین قربان‌زاده، رییس سازمان خصوصی سازی رسید تا در جدیدترین وعده نسبت به آغاز واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه اولیه آن‌ها در فرابورس، اعلام کند که تا پایان بهمن‌ماه سال جاری عرضه اولیه استقلال و پرسپولیس کلید می‌خورد و باید صورت‌ حساب‌های مالی دو باشگاه به صورت صحیح و درست به دست سازمان خصوصی‌سازی برسد.

حال اما برای دومین بار حسین قربان‌زاده، رییس سازمان خصوصی سازی در رابطه با آخرین وضعیت خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، اظهار کرده است: در مدل عرضه اولیه پول به حساب خزانه دولت واریز می‌شود اما در مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام، پول مردم به باشگاه می‌رسد؛ هرچند دومین مدل هم خیلی متفاوت نیست و شبیه عرضه اولیه و با مشارکت مردم مشارکت است.

وی افزود: در مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام، شرکت بورسی می‌شود و در ابتدای واگذاری مشارکت مردم این گونه است که بخشی از سهام را در اختیار می‌گیرند و پول پرداخت شده تنفسی را به باشگاه می‌دهد.

رییس سازمان خصوصی سازی با بیان این که اتفاق مربوطه را به صورت مرحله به مرحله پیگیری می‌کنیم، خاطرنشان کرد: ابتدا باید مجمع تشکیل تا صورت‌های مالی تصویب شود و پس از آن ارزش‌گذاری در هیات واگذاری تصویب می‌شود و در نهایت این اتفاق با درج نماد در بازار پایه فرابورس همراه و به امکانی برای خرید سهام دو باشگاه از سوی مردم تبدیل می‌شود.

قربان‌زاده با بیان این که واگذاری ۱۰ تا ۲۰ درصد این دو باشگاه از طریق مشارکت در افزایش سرمایه اتفاق خواهد افتاد، عنوان کرد: ترکیب سهامداری دو باشگاه نیز در حال بررسی است و وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور اقتصادی و داریی به همراه مجموعه دو باشگاه در یک تعامل فرایند را پیش می برند تا به بهترین ترکیب برسیم، در عین حال مدلی از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی پیشنهاد شده است تا در قالب شرکت تعاونی سهامی عام کار دنبال شود و تمامی این مدل‌ها در دست بررسی است.

وی با تاکید بر این که تردیدی در رابطه با واگذاری حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام این دو باشگاه به مردم وجود ندارد و تا اواخر بهمن ماه نهایی می‌شود، گفت: در رابطه با بقیه ترکیب سهامداری نیز، اگر سهام‌دار عمده‌ای مانند شرکت‌های بورسی مشارکت کنند می‌توانند یک یا دو “سیت” از باشگاه را در اختیار گیرند و در کنار آن افراد مختلف نظیر پیشکسوتان، بازیکنان، کارمندان وزارت ورزش و جوانان و سایر افراد می‌توانند در مالکیت این دو باشگاه مشارکت کنند.

گفتنی است با وجود وعده و وعیدهای پرشمار در دولت دوازدهم مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی، در نهایت اما چنین اتفاقی رخ نداد و کامل نشدن فرایند واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در دولت دوازدهم، توپ تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت را به زمین دولت سیزدهم انداخت و آخرین وضعیت پرونده خصوصی سازی این دو باشگاه حاکی از آن بود که مصوبه هیات عالی خصوصی سازی و در عین حال مصوبه شورای عالی بورس گرفته شده است و بر اساس اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی؛ پرونده دو باشگاه در اختیار هیأت پذیرش فرابورس قرار گرفته و عرضه اولیه بر اساس اعلام فرابورس صورت خواهد گرفت.

منبع: ایسنا ۱۴۰۰۱۱۰۶۰۳۹۷۷

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید