اختلافات بی پایان در کمیسیون ورزشکاران و احتمال انحلال آن!

حقوق_ورزشی, کمیته_ملی_المپیک, کمیسیون_ورزشکاران, امید_نوید, موسسه_حقوقی_امید_نوید

اختلافات بی پایان در کمیسیون ورزشکاران و احتمال انحلال آن!

باردیگر اختلافات داخلی و سلیقه‌ایی درکمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک بالا گرفته است موضوعی که در آستانه انتخابات ممکن است به انحلال این کمیسیون منجر شود. کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک از زمانی که تشکیل شد، درگیر حواشی بوده است که این حواشی همچنان هم ادامه دارد و به نظر می‌رسد با تداوم آن، آینده خوبی در انتظار این کمیسیون نیست.

کمیسیون ورزشکاران پس از اینکه تشکیل شد، اعضا بر سر اینکه چه کسی رئیس کمیسیون شود و کدام یک از نفرات به عنوان نماینده این کمیسیون در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک باشد، به اختلاف شدیدی بر خوردند.

در نهایت هم دودستگی بین اعضای کمیسیون کمیته ملی المپیک به وجود آمد که باعث شد تعدادی از آن‌ها جلسات کمیسیون را تحریم کنند. تعدادی دیگر که در جلسات حضور داشتند، تکلیف پست‌های ریاست نایب رئیسی کمیسیون، نماینده حاضر در هیات اجرایی و ۶ عضو حاضر در مجمع کمیته ملی المپیک را مشخص کردند.

پس از تعویق انتخابات کمیته ملی المپیک، تا مدت‌ها خبری از کمیسیون نبود و به نوعی می‌توان گفت کمیسیون به حالت تعطیلی درآمده بود و جلسات جسته و گریخته برگزار می‌شد. اکنون دوباره در آستانه انتخابات کمیته ملی المپیک، آتش اختلافات در کمیسیون ورزشکاران زبانه کشیده است.

اختلاف بر سر ورود به انتخابات 

شش نماینده منتخب برای حضور در مجمع کمیته ملی المپیک در آذر ۱۴۰۰ انتخاب شدند و آن‌ها در مجامع عمومی اسفند و فوق العاده خرداد کمیته ملی المپیک شرکت کردند. قرار بود این شش نفر در مجمع انتخاباتی ششم شهریور هم حاضر شوند و حتی دعوت نامه  هم از سوی کمیته ملی المپیک دریافت کرده بودند اما اکنون تعدادی از اعضای کمیسیون با ارسال نامه‌ای به کمیته ملی المپیک اعلام کرده اند که می‌خواهند جلسه‌ای برگزار کنند و بازنگری در اسامی داشته باشند.

به نظر می‌رسد این جلسه ای که این نفرات می‌خواهند برگزار کنند، گروه دیگر در آن شرکت نخواهند کرد و مشخص نیست که به حد نصاب می‌رسد یا خیر و در صورتی که به حد نصاب نرسد رسمیت نخواهد داشت.

آینده کمیسیون به خطر افتاد

این اختلافات شدید که به نظر می‌رسد تمامی هم ندارد، آینده این کمیسیون را در معرض خطر قرار داده است. چرا که شنیده شده زمزمه‌های انحلال این کمیسیون در کمیته ملی المپیک پیچیده است.

در صورتی که کمیته ملی المپیک تصمیم به انحلال این کمیسیون بگیرد ۶ رای در مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک هم از دست می‌رود. کمیسیون ورزشکاران شش نماینده در مجمع کمیته انتخاباتی کمیته ملی المپیک دارد که هر ۶ نفر حق رای دارند. رای این شش نفر به همراه ۲۹ فدراسیون المپیکی باید در مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک غالب بر اعضای غیر المپیکی باشد.

در حال حاضر تعدادی از فدراسیون‌های المپیکی نظیر فوتبال، دوچرخه سواری، شمشیر بازی و  ژیمناستیک بدون بدون رئیس هستند. دوره ریاست هم به پایان می رسد و آن هم وارد دوران سرپرستی می‌شود و در این شرایط اگر رای ۶ ورزشکار المپیکی هم از انتخابات حذف شود، در این صورت به نظر می رسد که مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک از لحاظ قانونی امکان برگزاری را نداشته باشد.

آنچه مشخص است اختلافات ورزشکاران در کمیسیون ورزشکاران دارد به مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک لطمه وارد می‌کند و این کمیسیون بهتر است برای یکبار هم که شده اختلافات را کنار بگذارند و اجازه ندهند علاوه بر صدمه به مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک آینده این کمیسیون هم نابود شود.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۵۰۴۰۳۰۴۸

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید