از بیانیه زودهنگام تا نقض آیین‌نامه!

حقوق_ورزشی , ملوان_فولاد_لغو_شد , کمیته_انضباطی , موسسه_حقوقی_امید_نوید , امید_نوید , آیین_نامه_ورزشی , omid_navid

از بیانیه زودهنگام تا نقض آیین‌نامه!

دیدار ملوان و فولاد در حالی لغو شد که تاکنون مشخص نیست، دلیل اصلی لغو این دیدار بارانی بودن هوای انزلی بوده یا موضوعی دیگری سبب شده تا این بازی برگزار نشود. دیدگاهی که مسوولان تیم ملوان هم‌چنان بر آن اصرار دارند. هفته ششم لیگ برتر با یک جنجال همراه شد. دیدار ملوان و فولاد خوزستان که قرار بود از ساعت ۱۹ رو شنبه ۱۹ شهریور در ورزشگاه سیروس قایقران برگزار شود، بنا به اطلاعیه سازمان لیگ به دلیل شرایط آب و هوایی انزلی لغو شد و قرار شد این مسابقه بعد از تعطیلات لیگ برگزار شود. اتفاقی که هم سبب اعتراض باشگاه ملوان شد و هم باعث شد تا باز هم یک بی‌برنامگی در برگزاری لیگ برتر به وجود بیاید. شرح اتفاقات و حواشی دیدار لغو شده ملوان و فولاد از این قرار است.

ساعت ۱۲ ظهر شنبه: تماس علوی با سرپرست ملوان

در حالی که هنوز بحثی در مورد لغو بازی ملوان و فولاد در هیچ رسانه‌ای مطرح نشده، بر اساس ادعای ملوانی‌ها، محمد علوی، سرپرست فولاد طی تماسی با سرپرست ملوان به باشگاه میزبان اعلام کرد که بازی لغو شده است. این اظهار ادعای پژمان نوری، مدیرعامل باشگاه ملوان در گفت‌وگو با رسانه این باشگاه بود. این اتفاق در حالی افتاد که معمولا ابتدا تیم میزبان باید از لغو بازی مطلع شود و همچنین هنوز هیچ ناظری برای بررسی ورزشگاه سیروس قایقران به این ورزشگاه نرفته بود.

البته سید محمد علوی روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با ایسنا تماس با ملوانی‌ها و اعلام لغو بازی را رد کرد.

ساعت ۱۵ ظهر شنبه: حضور ناظران بازی برای بازدید ورزشگاه

حسین نجاتی و داوود رفعتی، ناظران بازی برای بازدید از ورزشگاه سیروس قایقران به این ورزشگاه رفتند تا شرایط میزبانی ملوان را بسنجند. همچنین امیرسامان سلطانی، داور بازی نیز حدود ساعت ۱۵:۱۵ در ورزشگاه حاضر شد و اعلام کرد به دلیل نامساعد بودن شرایط ورزشگاه و همچنین جمع شدن آب در برخی مناطق چمن استادیوم سیروس قایقران دیدار ملوان و فولاد باید لغو شود.

ساعت ۱۵:۳۰ ظهر شنبه: بازیکنان فولاد از انزلی خارج شدند

رامبد رشیدی، قائم مقام باشگاه ملوان در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: من نمی‌دانم چگونه و در حالی که هنوز تیم داوری و ناظران بازی در ورزشگاه بودند و در جال بررسی زمین بودند، یکی از بازیکنان فولاد به بازیکن ما زنگ زد و اعلام کرد که این تیم در حال ترک انزلی با اتوبوس هستند تا به رشت بروند و از آن‌جا به اهواز برگردند. چنین چیزی مگر می‌شود که بازیکن تیم حریف بداند و ما که برگزار کننده و میزبان بازی هستیم، ندانیم.

ساعت ۱۶:۱۴ عصر شنبه: بازی فولاد – ملوان لغو شد

” مسابقه دو تیم ملوان بندرانزلی و فولاد خوزستان از هفته ششم لیگ برتر به دلیل شرایط نامساعد جوی، بارش شدید باران در روزهای گذشته و لغزندگی زمین ورزشگاه، پس از بازدید داوران و مسئولان برگزاری ، امروز شنبه ۱۹ شهریور برگزار نمی شود و به زمان دیگری موکول شد.” این اطلاعیه سازمان لیگ در روز شنبه بود که خبر از لغو دیدار ملوان و فولاد آن هم در فاصله بیش از ۲ ساعت تا شروع بازی بود.

این در حالی است که هم در سال‌های گذشته تا لحظه شروع بازی، تیم داوری، ناظران بازی، تیم های میزبان و مهمان در زمین حاضر می‌شدند و پس از آن تصمیم گرفته می‌شد که بازی برگزار یا لغو شود.

نکته عجیب دیگر در خصوص این بیانیه سازمان لیگ، جمله آخر آن است؛ طبق قوانین لغو بازی به دلیل شرایط بد آب و هوایی، بازی را به ۲۴ ساعت بعد موکول می‌کند و اگر روز بعد نیز آب و هوا مانع برگزاری بازی می‌شد، آن را به روز دیگری موکول می‌کردند اما هم داور و ناظر بازی پس از بررسی زمین حتی در انزلی هم باقی نماندند و هر کدام به خانه‌های خود رفتند.

چرا دیدار ملوان - فولاد لغو شد؟/ از بیانیه زودهنگام تا نقض آیین‌نامه!
آیین نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و لیک دسته یک فوتبال
آیین نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و لیک دسته یک فوتبال

ساعت ۱۹ عصر شنبه: نوری: دلیل لغو بازی باران نبود!

پژمان نوری، مدیرعامل باشگاه ملوان درباره لغو دیدار تیمش برابر فولاد خوزستان در چارچوب هفته ششم اظهار کرد: “من نمی‌دانم چرا بازی را لغو کردند اما اینجا در ورزشگاه سیروس قایقران باران نمی‌بارید و حتی الآن که بازی باید آغاز می‌شده است، نه داور و ناظری در استادیوم حضور ندارند. حتی ما استعلام هواشناسی را هم گرفته‌ایم، به ما گفتند از ۱۰ صبح فردا (یک‌شنبه) در کل شهر انزلی هم باران نخواهد بارید. من نمی‌دانم مشکل برگزاری چه بود اما فکر می‌کنم دلیل لغو بازی، چیزی به غیر از باران بود. حتی نمی‌دانم چرا بازی طبق قوانین ۲۴ ساعت بعد برگزار نمی‌شود و تاریخ برگزاری را مشخص نکرده‌اند”.

بازی ملوان و فولاد در حالی در این ساعت برگزار نشد که تنها ملوانی‌ها در ورزشگاه بودند و نه خبری از تیم داوری و ناظران بازی بود و نه خبری از تیم فولاد.

ساعت ۱۱:۱۱ صبح یکشنبه: اعلام لیست تیم ملی

لیست تیم ملی در حالی امروز (یک شنبه) اعلام شد که تنها عارف آغاسی و مهدی شیری از فولاد به تیم ملی دعوت شده بودند. طبق قوانین اگر ۳ و بیشتر از ۳ بازیکن از تیمی به تیم ملی دعوت می‌شدند، امکان لغو و موکول کردن بازی به روز دیگر وجود داشت اما تنها ۲ بازیکن از فولاد به تیم ملی دعوت شده بودند و مشکلی برای برگزاری بازی ملوان و فولاد در روز یک شنبه وجود نداشت.

اما از طرفی لغو و موکول کردن این دیدار به بعد از تعطیلات بازی‌های ملی سبب شد تا شبهه‌ای در ذهن فوتبال دوستان و به خصوص هواداران ملوان به وجود بیاید و آن هم مذاکره جواد نکونام با فدراسیون فوتبال برای حضور او روی نیمکت تیم ملی است؛ دلیلی که بسیاری از فوتبالی‌ها معتقدند این دیدار به به خاطر جواد نکونام و حضور او به عنوان دستیار کی‌روش لغو شده است.

ساعت ۱۳ ظهر یکشنبه: حق ملوان را نخورید!

رامبد رشیدی قائم مقام باشگاه ملوان به ایسنا گفت: اگر قرار بود به خاطر آب و هوا بازی لغو شود، باید ۲۴ ساعت بعد برگزار می‌شد. من اکنون در دفتر باشگاه هستم و هوای انزلی آفتابی است و حتی ورزشگاه سیروس قایقران هم مشکلی برای بازی ندارد. شاید سال‌های قبل ذهنیت بدی نسبت به ورزشگاه ما وجود داشت اما سال قبل ما یکی از بهترین ورزشگاه‌های ایران را ساختیم و حتی پرسپولیس این ورزشگاه را برای میزبان فینال جام حذفی معرفی کرد. حق ملوان را نخورید و بگذارید تیم‌ها در شرایط برابر رقابت کنند.

ساعت ۱۴ ظهر یک شنبه: پاسخگو نبودن مسوول برگزاری لیگ برتر!

زمانی که خبرنگار ایسنا برای جویا شدن از دلیل اصلی لغو دیدار ملوان و فولاد با سهیل مهدی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر تماس گرفت، مهدی گفت: با تصمیم داور این دیدار لغو شده و داور هم شرایط زمین را مناسب برگزاری بازی ندیده است. این بازی به بعد از تعطیلات لیگ برتر موکول شده است.

مهدی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل لغو بازی، حضور نکونام روی نیمکت تیم ملی بوده، حاضر به پاسخگویی نشد.

ساعت ۱۴:۱۰ ظهر یکشنبه: تکذیب تماس با ملوانی ها توسط سرپرست فولاد

سید محمد علوی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به صحبت‌های مدیرعامل باشگاه ملوان که عنوان کرده ساعت ۱۲ ظهر روز گذشته علوی با این باشگاه تماس می‌گیرد که بازی لغو شده و بعد نیز ناظر مسابقه ساعت ۱۴:۳۰ لغو دیدار را به آنها خبر می‌دهد، اظهار کرد: من با هیچ کسی تماس نگرفتم و چرا من باید این کار را انجام داده باشم. من آنقدر قدرت ندارم که بازی را لغو یا در اجرای آن نقش داشته باشم.

سرپرست تیم فوتبال فولاد خوزستان بیان کرد: چرا ما باید بخواهیم بازی لغو شود، درحالی که این همه هزینه متحمل و تا انزلی رفته بودیم. واقعاً شرایط زمین خوب نبود و مسئول کیفیت زمین نیز خود باشگاه ملوان است.

به گزارش ایسنا، البته لغو دیداری از لیگ برتر فوتبال ایران در سال‌های اخیر اتفاق جدیدی نیست و به نظر می‌رسد حساسیتی برای این مهم وجود ندارد. اوج لغوهای سریالی دیدارهای لیگ برتر به اواخر فصل قبل به خصوص هفته پایانی رقابت‌ها برمی‌گردد که سه دیدار لغو شد تا با رای کمیته انضباطی، لیگ برتر فوتبال به پایان برسد.

امید است در سال جام جهانی و پرترافیک بودن رویدادهای تیم ملی فوتبال مسوولان سازمان لیگ به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که کمتر شاهد بی‌نظمی و لغوهای بی‌دلیل رقابت‌های لیگ برتر باشیم.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۶۲۰۱۵۴۵۱

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید