ایران برای بازی‌های آسیایی چه در سر دارد؟ راهکار قانونی پیش بینی کرده !

حقوق_ورزشی

ایران برای بازی‌های آسیایی چه در سر دارد؟ راهکار قانونی پیش بینی کرده !

با توجه به تعویق بازی‌های آسیایی قرار است این مسابقات در سال ۲۰۲۳ میلادی برگزاری شود، ‌ سالی که رقابت‌های انتخابی المپیک نیز در طول آن برگزار می‌شود و باید این پرسش مهم را مطرح کرد که ورزش ایران چه دورنمایی برای موفقیت در سال آینده میلادی ترسیم کرده‌ است؟

 بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ به میزبانی پاریس برگزار خواهد شد و انتخابی این دوره از رقابت‌های المپیک از سال آینده کلید خواهد خورد، در عین حال به دلیل شیوع ویروس کرونا، ‌ بازی‌های آسیایی که قرار بود در سال ۲۰۲۲ برگزار شود به سال ۲۰۲۳ موکول شد تا همزمان شاهد برگزای بازی‌های آسیایی و رقابت‌های انتخابی المپیک در سال آینده باشیم.

به تازگی وزیر ورزش و جوانان در رابطه با تعویق بازی‌های آسیایی و مفید یا مضر بودن تعویق زمانی این مسابقات اعلام کرد: این مسئله باید کارشناسی شود. فدراسیون‌ها برای این بازی‌ها برنامه ریزی کرده بودند، بنابراین کسی از شنیدن این خبر خوشحال نشده است. همه تیم‌ها برنامه ریزی کرده بودند. خودم در جزئیات کار قرار داشتم و می دانم آمادگی کافی از نظر امکانات و پشتیبانی را داشتیم. از نظر فنی هم به طور نسبی اطلاع دارم که ورزشکاران در اردوها هستند و این اتفاق شوک‌آور بود. خیلی خبر خوشحال کننده‌ای نبود. چه کنیم که میزبان این تصمیم را گرفته است و ما باید این تعویق را به فرصت تبدیل کنیم.

به طور مثال در مورد رشته وزنه‌برداری، طبق اعلام فدراسیون جهانی در سال ۲۰۲۳، مسابقات قهرمانی قاره‌ها، گرند پری یک و دو جهان و قهرمانی جهان ۲۰۲۳ برگزار می‌شود که حضور در قهرمانی جهان اجباری است و اگر ورزشکاران در این مسابقه وزنه نزنند المپیک پاریس را از دست می‌دهند.

با توجه به اینکه چهار مسابقه در سال ۲۰۲۳ برگزار می‌شود، اکنون اگر بازی های آسیایی هم برگزار شود، کار برای وزنه برداران سخت خواهد بود چرا که آن‌ها در سال ۲۰۲۳ حداقل در دو مسابقه گزینشی المپیک شرکت می کنند و اگر بخواهند در بازی‌های آسیایی هم وزنه بزنند، شرایط بسیار سختی برایشان رقم می خورد به ویژه که مجبورند در مسابقات گزینشی المپیک رکوردهایی بالایی ثبت کنند چون رکوردها جایگاه وزنه برداران را در رنکینگ تعیین می‌کند و در هر وزن تنها ۱۰ نفر در کل جهان می‌توانند از طریق رنکینگ، سهمیه المپیک بگیرند.

در عین حال تعویق بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ و موکول شدن این رقابت‌ها به سال مسابقات انتخابی المپیک، از جمله موضوعات قابل تاملی است که ذهن اهالی ورزش را درگیر کرده است و حتی شنیده می‌شود که به دلیل همزمانی مسابقات انتخابی المپیک با بازیهای آسیایی، امکان لغو بازی‌های آسیایی دور از ذهن نیست.

نکته دیگری که نباید نسبت به آن مغفول ماند، ‌حساب ویژه‌ای است که ورزشکاران روی برگزاری بازی‌های آسیایی و جوایز آن باز و حتی در مصاحبه‌های خود نیز اعلام کردند که برنامه‌ریزی زیادی برای کسب جوایز این مسابقات داشته‌اند و در صورت لغو مسابقات دستشان به جایی بند نیست.

حال اما پرسش‌های متعددی درباره رویکرد مسئولان ارشد ورزش کشور نسبت به حضور در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ چین و رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس وجود دارد؛ اینکه آیا قرار است کاروان ایران با تمام توان در بازی‌های آسیایی شرکت کند یا ورزش ایران قصد دارد روی رقابت‌های انتخابی المپیک سرمایه‌گذاری کند؟ آیا به مسائل فنی و همزمانی این رویدادها توجه شده است؟ مسائلی که نیازمند کار کارشناسی است و در صورت غفلت از آن به طور حتم ورزش کشور با چالش‌های مختلفی در مسابقات مهم پیش‌رو مواجه خواهد شد.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۲۲۶۱۷۵۷۸

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید