تغییر قوانینی که به نفع جودوکاران نابینا شد

حقوق_ورزشی, حقوق_ورزشکاران, حقوق_ورزش, جودو_نابینایان, امید_نوید, موسسه_حقوقی_امید_نوید, صیانت_از_حقوق_ورزشکاران, فدراسیون_جودو

تغییر قوانینی که به نفع جودوکاران نابینا شد

تغییر قوانین در جودو نابینایان و کم‌بینایان نه تنها سبب ارتقای سطح کیفی مسابقات شده، بلکه بعد از این دیگر حق هیچ جودوکار نابینایی در مسابقات پایمال نخواهد شد. محمدرضا خیرالله زاده جودوکار کم‌بینا درباره علت حذفش از جدول مسابقات گرند پری قزاقستان، در اولین دیدار برابر حریف ترکیه‌ای به دلیل خطای غیرورزشی که داوران مسابقه اعلام کردند عمدی بوده از جدول مسابقات حذف شدم که واقعا شوک بزرگی بود و باور نمی‌کردم شرایط این گونه رقم بخورد.

وی با اشاره به تغییر قوانین جودو نابینایان و کم‌بینایان در مسابقات گرند پری قزاقستان، گفت: در این تورنمنت یکسری قوانین و اوزان تغییر پیدا کرده بود که به نفع جودوکاران نابینا تمام شد، به طوری که طبق قوانین فدراسیون جهانی، بعد از این امکان رقابت جودوکار نابینا با کم‌بینا وجود ندارد و هر ورزشکاری باید در کلاس خود در مسابقات شرکت کند که به نظر می‌رسد این مساله در افزایش سطح کیفی مسابقات نیز بی تاثیر نیست.

دارنده مدال طلا پارالمپیک توکیو خاطرنشان کرد: با تغییر قوانین به نظر می رسد که دیگر حق هیچ جودوکار نابینایی پایمال نخواهد شد و عدالت به درستی اجرا می‌شود.

وی افزود: پیش از این در مثبت ۱۰۰ کیلوگرم در مسابقات حضور پیدا می‌کردم، اما با تغییر اوزان در مثبت ۹۰ کیلوگرم رقابت خواهم کرد که قطعا با این تغییرات مسابقات به لحاظ کیفی در سطح بالایی برگزار می‌شود.

خیرالله زاده اظهار کرد: با تمرینات خوبی که داشتم به دنبال مدال طلا گرند پری بودم که متاسفانه شرایط کسب مدال فراهم نشد. البته ناامید نیستم و برای تکرار مدال طلا پارالمپیک در مسابقات آینده به سختی تلاش خواهم کرد.

وی در پایان یکی از برنامه های خود را شرکت در مسابقات جهانی آذربایجان در اواخر مهر عنوان کرد و گفت: در این تورنمنت چون سهمیه بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس توزیع می‌شود، سعی دارم ضمن ارتقای رنکینگ خود با کسب مدال، ناکامی که در گرند پری قزاقستان داشتم را نیز جبران کنم.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۳۱۶۱۱۱۰۱

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید