جنجال یک تقلب در شطرنج/ واکنش فدراسیون جهانی چیست؟

حقوق_ورزشی , امید_نوید , موسسه_حقوقی_امید_نوید , تقلب, شطرنج , فدراسیون_جهانی_شطرنج, omid_navid

جنجال یک تقلب در شطرنج/ واکنش فدراسیون جهانی چیست؟

مگنوس کارلسن پس از شکست در رقابت‌های شطرنج از ادامه مسابقات انصراف داد، انصراف قهرمان شطرنج جهان تعجب بسیاری را در جهان شطرنج همراه داشت.

به نقل از نیویورک‌تایمز، مگنوس کارلسن، قهرمان شطرنج قهرمانی جهان پس از شکست مقابل نیمن، از جام سینکفیلد کنار رفت. هنگامی که نیمن در جام سینکفیلد در ۴ سپتامبر مگنوس کارلسن قهرمان شطرنج جهان را شکست داد، به ۵۳ بازی بدون شکست کارلسن در تورنمنت های کلاسیک پایان داد و شکستی را تحمیل کرد که به یکی از بزرگترین شکست های کارلسن تبدیل شد.

روز بعد کارلسن از مسابقات انصراف داد. این یک حرکت بسیار نادر از قهرمان شطرنج جهان بود. او همچنین ویدئویی مرموز از خوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی فوتبال را در توییتر منتشر کرد و گفت: من واقعاً ترجیح می‌دهم صحبت نکنم. اگر صحبت کنم به دردسر بزرگی خواهم بود.

در این ویدئو، مورینیو در یک کنفرانس خبری پس از بازی می‌گوید که ممکن است تیمش به دلیل قضاوت مشکوک شکست بخورد، بنابراین ناظران آنلاین شطرنج پست آقای کارلسن را اینگونه تفسیر کردند که نیمن در طول بازی به نوعی تقلب کرده است.

تونی ریچ، مدیر اجرایی باشگاه شطرنج سنت لوئیس که میزبان جام سینکفیلد است، در بیانیه ای گفت: تصمیم یک بازیکن برای کناره گیری از مسابقات یک تصمیم شخصی است و ما به انتخاب مگنوس احترام می گذاریم. در همان روز، دیوید سدویک داور ضد تقلب، از باشگاه شطرنج سنت لوئیس درخواست کرد که ۱۵ دقیقه تاخیر در پخش زنده اضافه کنند.

اگرچه بسیاری از مردم  نیمن را به تقلب متهم کردند اما تعداد کمی از آنها شواهد مشخصی ارائه دادند. برخی از ناظران معتقدند که نیمن در سایت رقابت‌های آنلاین تقلب می‌کرده و در نتیجه در جام سینکفیلد نیز تقلب کرده است. در روزهای مسابقه، Chess.com گفت که حساب کاربری نیمن را از وب سایت خود حذف کرده است.

تجزیه و تحلیل آماری توسط یک وبلاگ تجزیه و تحلیل شطرنج نشان داد که نیمن به طور مداوم تا حد شگفت انگیزی بهترین عملکرد خود را داشته است! کسانی که فکر می‌کنند نیمن ممکن است تقلب کند، می‌توانند به شواهدی از گذشته او نیز اشاره کنند. در مصاحبه اخیری که انجام شد، نیمن اذعان کرد که حداقل دو بار در گذشته با استفاده از کمک کامپیوتری در بازی‌های آنلاین قوانین بازی جوانمردانه را نقض کرده است.

نحوه رسیدگی فدراسیون جهانی شطرنج به این موضوع پیامدهای گسترده ای بر آینده خواهد داشت، زیرا تقلب‌های کامپیوتری پیچیده تر و تشخیص آن دشوارتر می شود.

سوالی که از فدراسیون جهانی باید پرسید این است که آیا باید برای بازیکنانی که از نظر آماری مشکوک بوده و از قدرت بازی خود بهتر عمل می کنند، استانداردی برای بررسی این نوع افراد وجود خواهد داشت یا خیر؟ فیده و برگزارکنندگان تورنمنت‌های بزرگ، دستورالعمل‌ها و رویه‌های روشنی را به جامعه بازیکنان و طرفداران بدهکار هستند تا بتوانند با پدیده‌ای که احتمالا به طور فزاینده‌ای رایج است، برخورد کنند.

در پاسخ به این سوال که آیا آقای نیمن دوباره به باشگاه شطرنج سنت لوئیس دعوت خواهد شد یا خیر، ریچ مدیر اجرایی این مسابقات گفت: بله، نیمن قبلا دعوتنامه بازی در کلاسیک پاییزی را پذیرفته است.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۶۲۳۱۷۳۸۳

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید