حقوق و مزایای مربیان ورزشی

حقوق ورزشی

حقوق و مزایای مربیان ورزشی

بر حسب ضرورت عدالت ورزشی و تضمین حقوق مربیان، مدیران، ورزشکاران یاداشتی جهت مطالعه تقدیم حضور می گردد تا با نحوه تنظیم قرارداد و با حقوق ورزشی و ضرورت دانش حقوق مربی و قانون کار آشنا شوید و صرف استفاده از این متن و نکات جهت استفاده موضوع کاری شما بدون مشاوره با وکیل رسمی ممکن هست شما را به مطلوب نرساند.

با توجه به تأکید دانشمندان و تبلیغات فراوان توسط شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلویزیونی، مقالات و… امروزه ورزش به یکی از فعالیت‌های روزمره‌ی اغلب مردم مبدل شده است. بدین سبب بازار ورزش رونق پیدا کرده و بسیاری از باشگاه‌ها نسبت به جذب مربی برای آموزش چگونگی اجرای حرکات تخصصی به سایر اعضای باشگاه اقدام می‌کنند. مطابق قانون مدیران باشگاه پیش از بکارگیری نیروی کار خود موظف به عقد نمونه قرارداد استخدام مربی ورزشی با شخص کارجو می‌باشند. مربیان ورزشی با توجه به قانون از مسئولیت‌، حق و حقوقی برخوردار هستند. در ادامه این مطلب به هر آنچه که باید درباره‌ی حقوق مربی ورزشی بر اساس قانون بدانید پرداخته می‌شود.

 

مربی ورزشی

در صورتی‌که ورزشکاران حرفه‌ای و مجرب در زمینه رشته‌ی ورزشی تخصصی بر اساس یک قرارداد و دریافت مبلغی به عنوان حقوق یا دستمزد توسط مدیران باشگاه‌ها، نسبت به آموزش نحوه‌ی صحیح انجام فعالیت‌های ورزشی و نظارت بر روند پیشرفت تقویت عضلات و فرم‌دهی اندام به سایر ورزشکاران اقدام کند، فرد یک مربی ورزشی شناخته می‌شود.

 

به این نکته توجه داشته باشید که وظیفه‌ی اصلی مربیان ورزش، صرفا نوشتن برنامه‌هایی روزانه، هفتگی و یا ماهانه از حرکات ورزشی برای علاقه‌مندان و تنظیم رژیم غذایی متناسب با اندام و توانایی هر فرد نمی‌باشد.

 

البته لازم به ذکر است بر اساس بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌های متخصصین در زمینه سلامت، مربیان همواره به جدی گرفتن رژیم غذایی تنظیم شده مخصوص هر فرد تأکید دارند. بنابراین برای رسیدن به اندامی متناسب و حفظ سلامتی خود تنها به اجرای حرکات ورزشی اکتفا نکنید.

 

قرارداد استخدام مربی

با توجه به مطالب مذکور، مدیر باشگاه‌ یا مدارس و به طورکلی متقاضیان جذب نیروی کار موظف به عقد قرارداد با مربی ورزشی می‌باشد. این قرارداد به علت مشمولیت کلیه حقوق و مزایای مد نظر برای مربی بسیار حائز اهمیت است. لذا بهره‌گیری از کمک متخصصین آگاه از قوانین و حقوق در زمینه انعقاد قرارداد مسبب اعتماد طرفین به یک‌دیگر می‌شود. موسسه حقوقی امید نوید به عنوام اولین مرجع رسمی رسیدگی به مسائل و چالش های ورزشی درایران آمادگی خود را جهت حمایت حقوقی از مربیان و کارفرمایان ورزشی با وکلای توانمند در حوزه ورزش اعلام می نماید. شما می‌توانید تنظیم انواع قرارداد خود را به ما بسپارید.

 

نکات حقوقی قابل توجه

مهم‌ترین نکات حقوقی برای استخدام مربی ورزشی به قرار زیر است:

بر اساس قانون تا زمان به اتمام رسیدن مدت اعتبار قرارداد مذکور، مربی ورزشی موظف به ادامه‌ی فعالیت و همکاری با باشگاه بوده و تحت هیچ شرایطی حق ایجاد اختلال در آموزش به ورزشکاران را ندارد. در صورت ایجاد اختلال، امکان رجوع به دادگاه جهت ثبت شکایت و مطالبه خسارت از مربی برای مدیران باشگاه فراهم است.

مربی ورزشی تنها در صورت در دست داشتن موافقت‌نامه‌ای به صورت نوشتاری از باشگاه حق فعالیت در سایر باشگاه‌ها را دارد.

حقوق و دستمزد مربی به ازای هر ترم باشگاه، یعنی ۱۲ جلسه در ماه، انتهای دوره ترم و هنگام آغاز ترم جدید پرداخت خواهد شد.

در قرارداد استخدام مربی ورزشی، میزان حقوق دریافتی به ازای هر ساعت فعالیت وی در باشگاه و سایر مزایای در نظر گرفته شده و مورد توافق طرفین قید شده و بدین سبب باشگاه حق تخلف در اجرای صحیح این بند مذکور در قرارداد را ندارد.

 

لازم به ذکر است میزان دستمزد و حقوق دریافتی مربیان از مجموع مبالغ مقدار حقوق بر حسب ساعت، پاداش و مزایای مد نظر، مبلغ اضافه‌کاری و انجام فعالیت‌های خارج از وظایف محول شده به وی محاسبه خواهد شد.

مزایای مد نظر برای مربیان عبارتند از:  کمک هزینه‌ عائله‌مندی، هزینه‌های ایاب و ذهاب مربی به باشگاه، محاسبه میزان حقوق دریافتی در مرخصی و تعطیلات رسمی و بیمه تأمین اجتماعی. به این نکته توجه داشته باشید که مربی موظف به پرداخت هزینه مالیات بر اساس قانون به میزان ده درصد از مقدار دستمزد و مزایا دریافتی می‌باشد.

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید