روایتی تکان‌دهنده از دختران فوتبالیست نیشابور؛ “گفتند غذا را قطع و از خوابگاه بیرون‌مان کنند”

حقوق_ورزشی , کمیته_انضباطی , امید_نوید , موسسه_حقوقی_امید_نوید , فوتبال_بانوان , کیان_نیشابور , کمیته_اخلاق , omid_navid

روایتی تکان‌دهنده از دختران فوتبالیست نیشابور؛ “گفتند غذا را قطع و از خوابگاه بیرون‌مان کنند”

تعدادی از بازیکنان کیان نیشابور مدعی شدند که در طول لیگ از طرف مدیرعامل این تیم تهدید به اخراج از خوابگاه و قطع غذا شده‌اند. لیگ برتر فوتبال زنان نهم خرداد ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید و از آن زمان تاکنون دختران فوتبالیست کیان نیشابور هنوز مبالغ قرارداد خود را کامل دریافت نکرده‌اند. تعدادی از بازیکنان این تیم که نخواستند نامشان فاش شود، در گفت‌وگو با ایسنا حقایقی تکان دهنده از اوضاع خود در لیگ بیان کردند.

این بازیکنان به ایسنا اطلاع دادند که مدیریت باشگاه در زمان عقد قرارداد تعدادی از مسئولان شهر از جمله چنارانی نماینده مجلس را به تمرین تیم برده  از اوضاع خوب تیم با آنها صحبت کرده است اما از هفته پنجم به بعد و در موعد پرداخت قسط دوم قراردادها، با بهانه نتایج ضعیف ۵ درصد مبلغ را کم می‌کند.

این در حالی است که همسر مدیرعامل باشگاه به ادعای بازیکنان تیم با مدرک مربیگری C فوتسال به عنوان سرمربی تیم انتخاب می‌شود و قراردادی ۴۰۰ میلیون تومانی امضا می‌کند اما بالاترین مبلغ قرارداد بازیکنان ۶۰ و پایین‌ترین آن ۱۰ میلیون تومان است. البته برخی از بازیکنان بومی هم با قرارداد سفید امضا در مسابقات شرکت کردند.

این بازیکنان با بیان اینکه طبق قرارداد حدود ۳۰ درصد پیش پرداخت گرفتند، گفتند:” مربی، بازیکنانی که تازه از فوتسال آورده بود را فیکس بازی می‌داد اما بازیکنان لیگ برتری روی سکو و نیمکت بودند حتی با ۵، ۶ نفر از بازیکنان یک طرفه فسخ کردند و آنها را به خانه هایشان فرستادند. ”

هر شکلی بود بازی کردیم تا زمان قسط سوم که گفت پول ندارم. در حالی که پیش از این به ما گفته بود پولی که می‌خواهم به شما بدهم اندازه پول یک ماه بچه من است. حدود ۱۸ نفر از بازیکنان اعتصاب کردیم. به سوییت هایمان آمد و با تهدید به برخی از بازیکنان گفت، قرارداد شما سه فصل است و اگر بازی نکنید دو فصل خانه نشینتان می‌کنم. بعد از تهدیدها ۷، ۸ نفر را جدا کرد اما ۱۱ نفر روی اعتصابمان ماندیم. به جای اینکه ما را راضی کند و با اطمینان از اینکه تیم دیگر سقوط نمی کند، با پنج نفر از بازیکنان نونهالان قرارداد بست.

این بازیکنان مدعی شدند که مدیرعامل باشگاه با کارخانه فولاد تماس گرفته و گفته این بازیکنان را از خوابگاه بیرون و غذایشان را قطع کنید و ادامه دادند: قبل از این ماجرا دو ماه غذای ما قطع شده بود. خودش یک وعده برایمان می خرید و مواد غذایی برایمان می‌آورد و یک وعده دیگر هم خودمان درست می کردیم. بعد از پایان لیگ به بازیکنان چند تاریخ برای پرداخت قرارداد می‌دهد اما در نهایت به آنها می گوید ۹ درصد به دلیل مالیات و ۲۰ درصد هم به خاطر نتایج ضعیف از قراردادها کم می‌شود.

این بازیکنان در واکنش به این موضوع گفتند:”مبلغ ما خیلی کم بود و با وجود آسیب دیدگی بازی کردیم اما به خاطر اعتصابمان با ما لج کرد. آنقدر مبلغ بعضی از بازیکنان پایین بود که خجالت می کشیدیم مطرح کنیم. گفتیم قرارداد بازیکن نیمکت نشین سپاهان ۱۲۰ میلیون تومان است اما قرارداد ما نصف این مبلغ هم نیست. گفتیم اگر باشگاه ما را نمی‌خواهد پولمان را بدهید تا برویم اما ما را از خوابگاه بیرون کردند، حتی نگهبان هم دلش برای ما می‌سوخت و بچه‌های بومی می گفتند به خانه ما بیایید.

بحث قراردادها و کم کردن درصدی از آنها به خواسته مدیرعامل باشگاه موضوعی قدیمی در فوتبال زنان است که هنوز حل نشده است. پیش از این هم بازیکنان تیم های دیگری همچون سارگل بوشهر مشکلاتی از این دست داشتند. به نظر می‌رسد مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته زنان باید به عدم دریافت مطالبات بازیکنان ورود کنند و قوانین سفت و سخت‌تری برای احقاق حق بازیکنان به اجرا درآوردند.

مدیرعامل کیان نیشابور: بازیکنان دروغ‌های بزرگی گفته‌اندحق زنان را ضایع نمی‌کنم

مدیرعامل کیان نیشابور به ادعاهای بازیکنان این تیم در مورد شرایط حضورشان در طول فصل واکنش نشان داد و تاکید کرد که بازیکنان ادعاها و دروغ‌های بزرگی را مطرح کرده‌اند. برخی از بازیکنان تیم فوتبال زنان کیان نیشابور در گفت‌وگو با ایسنا مسائلی را مطرح کردند که از شرایط نامناسب شان در طول فصل و عدم دریافت کامل مطالب‌شان حکایت دارد اما مدیرعامل این باشگاه در گفت‌وگو با ایسنا ضمن رد بسیاری از صحبت‌های بازیکنان مدعی شد که آنها در مورد برخی از مسائل دروغ گفته‌اند.

علی‌اکبر شکیبا اظهار کرد: همه تیم‌های لیگ را بررسی کنید که کدام تیم ۱۰۰ درصد پرداخت کرده است. ما هم با توجه به مضیقه مالی ۷۰ درصد پرداخت کرده‌ایم، یعنی شرایط بدی در تیم نبوده است. شرایطی در قرارداد وجود دارد که طبق آن عمل می‌کنیم. مقداری صبر کنند تا تصمیم باشگاه را بشنوند. طبق بندهای قرارداد اگر حرفی دارند باید مکاتبه می‌کردند اما حتی یک نامه هم به باشگاه نداده‌اند.

او در واکنش به اینکه بازیکنان مدعی هستند که بارها در این زمینه با شما صحبت کرده‌اند، ادامه داد: هیچ نامه مکتوبی به باشگاه نیامده است. ما شرایط خود را به سازمان لیگ داده‌ایم و بازیکنان قراردادی در حد پنج صفحه امضا کرده‌اند. سعی کرده‌ایم شرایط مناسبی را برای‌شان به وجود بیاورم. اصلا حرفی از تهدید به قطع غذا و بیرون انداحتن از خوابگاه نبوده است. از طرفی برخی از بازیکنان در طول فصل دو بار اعتصاب کردند.

شکیبا در ادامه بیان کرد: بالاخره مبلغ دیر و زود دارد اما قراردادشان مشخص است و در بند سه اعلام کرده‌ایم انتظارمان از تیم حضور در رتبه‌هایی بین اول تا پنجم است اما تیم نهم شد. هنوز تصمیم خاصی نگرفته‌ایم اما احتمال دارد باشگاه تصمیم به کسر قرارداد بگیرد. در سرفصل‌های قرارداد همه چیز مثل روش زندگی سالم، رعایت اصول حرفه‌ای دیده شده اما بازیکنی که تا ساعت یک و دو بامداد بیدار می‌ماند، سر تمرین سرحال نیست.

او با بیان اینکه در شروع کار عوامل استان و شهرستان قرار بود از تیم حمایت کامل انجام دهند اما مبالغی که پرداخت کردند در حد ایاب و ذهاب بوده است، ادامه داد: ما تیم خصوصی هستیم و به جایی وصل نیستیم. بنابراین مشکلات وجود دارد اما بهترین غذاها و سوییت‌ها را برای‌شان در نظر گرفتیم. سوء تفاهمی که برایشان به وجود آمده از این جاست که در زمان اعتصاب گفتیم شاید تا دو، سه هفته دیگر شرایط پرداخت نداشته باشیم، اگر کسی نمی‌تواند با ما ادامه بدهد، اردو را ترک کند. یکسری حواشی را به وجود آمده که شما در جریان نیستید و من هم ترجیح می دهم در مورد آنها صحبت نکنم.

مدیرعامل باشگاه کیان نیشابور در واکنش به اینکه با وجود قید در قرارداد اما کسر مبلغ به خاطر جایگاه درست و قانونی نیست، بیان کرد: ممکن است به خاطر نتایج و رفتارشان در طول مسابقات مبلغی از قرارداد کسر شود. به هر حال بازیکنی که همیشه به تمرین آمده با کسی که منظم نیامده است، فرق دارد. این موارد همه در بندهای قراردادشان ذکر شده است و آنها خوانده و امضا کرده‌اند. این‌گونه نیست که بخواهیم حق کسی را ضایع کنیم. هنوز هم تصمیمی گرفته نشده است. عجله دوستان هم به خطر این است که سه ماه گذشته و ۷۰ درصد گرفته‌اند، در حالی که خیلی از تیم‌ها حدود ۲۰، ۳۰ درصد پرداختی داشته‌اند.

او در واکنش به ادعای قرارداد ۴۰۰ میلیونی همسرش که مربی تیم است، گفت: قرارداد همسر من ۶۰ میلیون بوده است و این دروغی بیش نیست. هنوز هم حتی یک ریال دریافت نکرده است، چون در کنار ما همیشه دنبال اسپاسر بود. از طرفی منابع من از کجا بوده که بخواهم ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت کنم. یک زمانی تیم دولتی است و منابع آن از ظریق نهادهای دولتی تامین می‌شود اما تیم ما خصوصی است. خانم گلاره ناظمی مسئول مسابقات فوتبال زنان هم قراردادها را دارد از او سوال کنید که چقدر بوده است.

تصویر قرارداد مربی تیم کیان در اختیار ایسنا قرار گرفته و مبلغ آن ۶۰ میلیون تومان است.

شکیبا ادامه داد: نمی‌گویم تمام حرف‌هایی که می‌زنند دروغ است ما برخی‌شان مثل تهدید به قطع غذا، بیرون انداختن از خوابگاه و قرارداد ۴۰۰ میلیون تومانی همسر من دروغ‌های بزرگی هستند. جایی که ما برای بازیکنان در نظر گرفته‌ایم هیچ باشگاهی در نظر نگرفته و از نظر کیفیت بهترین نوع غذا را داشتند.

او در واکنش به اینکه دو ماه غذای بازیکنان شده و خودشان تهیه کرده‌اند، گفت: فقط مقطعی شرکت طرف قرارداد ما فسخ کرد و بازیکنان فقط صبحانه را درست می‌کردند. آن هم من برای‌شان مواد می‌خریدم. ناهار را برای‌شان می پختیم و می‌بردیم و شام هم خودشان از یک رستوران معروف به حساب باشگاه سفارش می‌دادند. شاید سه چهار بار خودشان غذا درست کرده باشند.

شکیبا در پایان گفت: من هیچ وقت دنبال ضایع کردن حق‌شان نیستیم. اگر منابع باشد حتی یک دقیقه هم برای پرداخت مطالبات‌شان تعلل نمی‌کنیم، حتی خواستم تیم را بفروشم که اگر مبلغی دستم را گرفت به بازیکنان بدهم. چند نفر از بازیکنان این اعتراض‌ها و حواشی را ایجاد کردند. نمی گویم مبلغ بازیکنان زیاد است و می‌دانم مظلوم هستند اما ما هیچ‌وقت نمی‌خواهیم حق آنها را ضایع کنیم. مرجعی هم به نام فدراسیون داریم که قراردادها را بررسی و رسیدگی می‌کند.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۶۲۶۱۹۴۰۳ و ۱۴۰۱۰۶۲۷۱۹۵۲۴

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید