مبناء قیمت گذاری استقلال و پرسپولیس کجاست؟

حقوق_ورزشی

مبناء قیمت گذاری استقلال و پرسپولیس کجاست؟

عرضه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس طبق مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم تا پایان بهمن ماه سال جاری جدی‌تر از هر زمانی است و طی هفت روز آینده ارزشگذاری نهایی دو باشگاه با نگاه افزایشی صورت می‌گیرد. چندی پیش رییس سازمان خصوصی سازی برای دومین مرتبه تاکید کرد که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان بهمن‌ ۱۴۰۰ در فرابورس کلید می‌خورد و باید صورت‌ حساب‌های مالی دو باشگاه به صورت صحیح و درست به دست سازمان خصوصی‌سازی برسد.

روند عرضه سرخابی‌ها در فرابورس چگونه خواهد بود؟

رییس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود: «در مدل عرضه اولیه پول به حساب خزانه دولت واریز می‌شود اما در مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام، پول مردم به باشگاه می‌رسد؛ هرچند دومین مدل هم خیلی متفاوت نیست و شبیه عرضه اولیه و با مشارکت مردم است. در مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام، شرکت بورسی می‌شود و در ابتدای واگذاری مشارکت مردم این گونه است که بخشی از سهام را در اختیار می‌گیرند و پول پرداخت شده تنفسی را به باشگاه می‌دهد.

ابتدا باید مجمع تشکیل تا صورت‌های مالی تصویب شود و پس از آن ارزش‌گذاری در هیات واگذاری تصویب می‌شود و در نهایت این اتفاق با درج نماد در بازار پایه فرابورس همراه و به امکانی برای خرید سهام دو باشگاه از سوی مردم تبدیل می‌شود. واگذاری ۱۰ تا ۲۰ درصد این دو باشگاه از طریق مشارکت در افزایش سرمایه اتفاق خواهد افتاد و ترکیب سهامداری دو باشگاه نیز تغییر می کند و وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور اقتصادی و داریی به همراه مجموعه دو باشگاه در یک تعامل فرایند را پیش می برند. تردیدی در رابطه با واگذاری حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام این دو باشگاه به مردم وجود ندارد و تا اواخر بهمن ماه نهایی می‌شود و در رابطه با بقیه ترکیب سهامداری نیز، اگر سهام‌دار عمده‌ای مانند شرکت‌های بورسی مشارکت کنند می‌توانند یک یا دو “سیت” از باشگاه را در اختیار گیرند و در کنار آن افراد مختلف نظیر پیشکسوتان، بازیکنان، کارمندان وزارت ورزش و جوانان و سایر افراد می‌توانند در مالکیت این دو باشگاه مشارکت کنند.»

ارزش استقلال و پرسپولیس چقدر است؟

رییس سازمان خصوصی سازی در جدیدترین اظهاراتش اعلام کرد: «فروردین ماه سال جاری ارزش باشگاه پرسپولیس معادل ۱۸۰۰ میلیارد تومان و ارزش باشگاه استقلال نیز معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز برند این دو باشگاه است. (قبل‌تر اعلام شده بود که ۱۱۰۰ میلیارد تومان از ۱۸۰۰ میلیارد پرسپولیس  و ۱۰۰۰ میلیارد تومان از ۱۶۰۰ میلیارد استقلال مربوط به برند است)

از دو هفته قبل دعوتنامه کارشناسان زده شده و چون مجددا همان مسائل و فهرست دارایی ها بررسی می شود، شاهد به روزرسانی خواهیم بود و این هفته ارزشگذاری نهایی دو باشگاه را صورت خواهد گرفت و پس از تصویب هیات واگذاری، مجمع عمومی فوق العاده برگزار می شود و بر اساس مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم کار پیش می‌رود.

مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم؛ مدلی است که مردم در افزایش سرمایه این دو باشگاه مشارکت می کنند و عملا پولی که پرداخت می شود در خود باشگاه اندوخته می شود و برای اداره دو باشگاه مدنظر قرار می گیرد و بعد از آن عملا نماد بسته و افزایش سرمایه ثبت و مجوز توسط سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی صادر می شود.

قرار نیست با اتفاقی که تا پایان بهمن ماه سال جاری برای این دو باشگاه صورت می گیرد، استقلال و پرسپولیس خصوصی شوند و مشکل آن ها در  کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز حل شود، بلکه این یک فرایند است و نیازمند مقدمه که با این روند در ریل اجرا قرار می گیرد.

به طور حتم درآمد واقعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس فراتر از آنچه طی سالیان اخیر به دست آمده بوده است و متاسفانه طی سال های گذشته در هر دو باشگاه شاهد سوء مدیریت در حوزه حکمرانی اقتصادی و شرکتی بوده ایم و نمی توان این دو باشگاه را به دلیل اینکه در سالیان گذشته یک عدد و رقم مشخصی درآمد داشته اند که این عدد بسیار پایین است، بر همان اساس نیز بگوییم در آینده چقدر درآمد خواهند داشت؛ باید بدانیم این دو باشگاه ظرفیت بسیار بالایی برای درامد زایی دارند و این مسئله به کارشناسان قیمت گذاری نیز منتقل شده تا در ارزشگذاری رقم مناسبی را برای این دو باشگاه مدنظر قرار دهند.»

نگاه دولت سیزدهم به خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس

علی‌رغم وعده و وعیدهای پرشمار در دولت دوازدهم مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در نهایت اما چنین اتفاقی رخ نداد و کامل نشدن فرایند واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در دولت دوازدهم، توپ تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت را به زمین دولت سیزدهم انداخت و آخرین وضعیت پرونده خصوصی سازی این دو باشگاه حاکی از آن بود که مصوبه هیات عالی خصوصی سازی و در عین حال مصوبه شورای عالی بورس گرفته شده است و بر اساس اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی، پرونده دو باشگاه در اختیار هیأت پذیرش فرابورس قرار گرفته و عرضه اولیه بر اساس اعلام فرابورس صورت خواهد گرفت.

پس از نظر مثبت سید ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رییس جمهور ایران مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، در دیدار با جمعی از ورزشکاران و پیشکسوتان رشته‌ های ورزشی که می توان آن را به عنوان خط مشی دولت در این رابطه تلقی کرد، ۱۳ شهریور سال جاری بود که حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در اولین وعده‌اش در رابطه با واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی، اعلام کرد که نهایتا تا ۶۰ روز آینده این اتفاق محقق می‌شود که این اتفاق تا کنون رخ نداده است.

رییسی، آن زمان تأکید کرد که موضوع خصوصی‌ سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را در دولت مردمی با جدیت پیگیری خواهد کرد تا نگرانی‌های مدیران و پیشکسوتان و هواداران این دو تیم، برطرف شود. حال در نهایت به نظر می رسد واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان بهمن ماه سال جاری طبق وعده های داده شده از سوی رییس سازمان خصوصی سازی، بر اساس مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم کلید خواهد خورد تا اولین جرقه واگذاری سرخابی های پایتخت زده شود.

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید