محرومیت تنیسورهای روس از حضور در ویمبلدون

حقوق_ورزشی

محرومیت تنیسورهای روس از حضور در ویمبلدون

تنیسورهای روسی در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین، اجازه حضور در ویمبلدون، سومین گرند اسلم معتبر فصل را نخواهند داشت.

 به نقل از تایمز، مسئولان تورهای ATP و WTA و فدراسیون بین‌المللی تنیس به بازیکنان روسیه و متحدش بلاروس اجازه داده‌اند به رقابت‌ها ادامه دهند، اما آن‌ها از نمایش پرچم‌های ملی یا پخش سرود ملی خود منع شده‌اند. علاوه بر این، روسیه و بلاروس برای مسابقات تیمی مانند جام دیویس و جام بیلی ژان کینگ محروم شده‌اند.

در همین راستا اعلام شده است که تنیسورهای روس حق حضور در رقابت‌های ویمبلدون را نخواهند داشت این تصمیم دانیل مدودف مرد شماره ۲ جهان و آندری روبلوف مرد شماره ۸ جهان را از شرکت در قرعه کشی مردان ویمبلدون باز می‌دارد. روبلف ماه گذشته زمانی که پس از پیروزی در یک مسابقه در دوبی، روی لنز دوربین تلویزیونی نوشت: “no war please” «لطفاً جنگ نباشد»، خبرساز شد.

در بخش زنان، آناستازیا پاولیوچنکووا (رتبه ۱۵)، داریا کاساتکینا (رتبه ۲۶) و ورونیکا کودرمتووا (رتبه ۲۹) از جمله افرادی هستند که تحت تأثیر این حکم قرار خواهند گرفت.

در گزارش اسپورتیکو آمده است که مشخص نیست بازیکنان بلاروس که از ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه حمایت سیاسی کرده‌اند نیز محروم شوند یا خیر. دو بازیکن زن با رنکینگ بالا، آرینا سابالنکا (زن شماره ۴) و ویکتوریا آزارنکا (زن شماره ۱۸)، اهل بلاروس هستند.

چندین رسانه قبلا گزارش داده بودند که مقامات دولت بریتانیا در حال مذاکره با فدراسیون جهانی تنیس و در نظر گرفتن ممنوعیت ورزشکاران روسی در ویمبلدون هستند.

نایجل هادلستون، وزیر ورزش بریتانیا در ماه مارس گفت که «مطمقاً هیچ کس نباید پرچم روسیه را به اهتزاز درآورد و این ایده را مطرح کرد که ورزشکاران روسی می‌توانند در رابطه با وفاداری خود به پوتین بررسی شوند.

پیش‌تر نیز دوندگان روسی و بلاروسی اجازه ورود به ماراتن بوستون را که اوایل این هفته برگزار شد، نداشتند. هم‌چنین پارالمپین‌های روسی مدت کوتاهی پس از شروع تهاجم از پارالمپیک زمستانی حذف شدند.

منبع: ایسنا ۱۴۰۱۰۱۳۱۱۸۹۵۲

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید