واکنش فغانی به حاشیه‌های دیدار مصر و تونس و اعتراض کی‌روش

حقوق_ورزشی

واکنش فغانی به حاشیه‌های دیدار مصر و تونس و اعتراض کی‌روش

داور برجسته و بین‌المللی فوتبال ایران تاکید کرد تا زمان ورود VAR به کشور، باید برخورد انضباطی جدی و محرومیت اثرگذار در رابطه با معترضان به داوری در ایران مدنظر قرار گیرد تا بتوان شرایط موجود را مدیریت کرد.

علیرضا فغانی در رابطه با قضاوت در اولین دوره مسابقات جام عرب ۲۰۲۱ (FIFA Arab Cup)، اظهار کرد: مسابقات کشورهای عربی هر ساله برگزار می‌شد و از حساسیت بسیار بالایی برای کشورهای شرکت کننده برخوردار بود و کشورهایی نظیر یمن و بحرین که از نظر فوتبالی در سطح بالایی قرار ندارند و نمی‌توانند عملکردی نظیر تیم‌های تراز اول در مسابقات جام ملت‌های آسیا یا مقدماتی جام جهانی داشته باشند، شرکت در این مسابقات برای آن‌ها حتی از مسابقات معتبر جهانی نیز، حساس‌تر است.

چرا تیم داوری ایران به جام عرب ۲۰۲۱ رفت؟

وی ادامه داد: سال قبل از جام جهانی است و فیفا مسابقات کنفدراسیون‌ها را نیز با توجه به محدودیت‌های کرونایی برگزار نکرد و در نهایت جام عرب ۲۰۲۱ در قالب تیم‌های عربی آسیا و آفریقا برگزار شد و تیم‌ها در چهار گروه چهار تیمی به مصاف یکدیگر رفتند و به نوعی آزمایش قطر با توجه به امکانات موجود در راستای برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ بود و به همین دلیل نیز برای فدراسیون جهانی فوتبال از اهمیت بالایی برخوردار بود.

داور بین المللی فوتبال ایران با اشاره به اینکه طبق پروتکل فیفا، از جام جهانی تا جام جهانی بعدی، نامزدهای داوری هر قاره مشخص می‌شوند و در تورنمنت‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، بیان کرد: با توجه به اینکه طی این چند سال صرفا المپیک و جام عرب برگزار شد و جام جهانی باشگاه‌ها نیز تا ماه آینده در ابوظبی برگزار می‌شود، داوران کشورهای مختلف برای قضاوت در این سه دسته از مسابقات ابلاغیه می‌گیرد و تیم داوری ایران نیز به همراه داوری ژاپن در جام عرب قضاوت کردند.

۲ کمک داور ایرانی در جام عرب، کرونا گرفتند!

فغانی با اشاره به اینکه تیم داوری ایران متشکل از بنده به عنوان داور و محمدرضا ابوالفضلی و محمدرضا منصوری بود، اظهار کرد: دو مسابقه مربوط به مرحله مقدماتی و یک مسابقه در مرحله نیمه نهایی مدنظر قرار گرفت؛ در دیدار اول با تیم کامل داوری ایران، مسابقه را قضاوت کردیم اما تست کرونای  منصوری در دیدار دوم مثبت و از هتل محل استقرار به هتل قرنطینه منتقل شد و تا روز آخر مسابقات متاسفانه در قرنطینه بود و به این ترتیب برای دومین مسابقه یک کمک داور از لهستان در کنار بنده و ابوالفضلی حضور داشت.

وی ادامه داد: پیش از قضاوت در مسابقه سوم نیز که مربوط به مرحله نیمه نهایی بود، تست PCR ابوالفضلی مثبت شد و به قرنطینه رفت و در بازی سوم نیز دو کمک داور از آلمان در کنار بنده مسابقه را قضاوت کردند.

این داور برجسته ایرانی با اشاره به اینکه از دو ماه قبل برای قضاوت در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به مدت ۱۰ روز به کره جنوبی و پس از آن برای قضاوت در مسابقات زیر ۲۳ سال آسیا به امارات رفتم، گفت: یک هفته نیز سمینار جام جهانی در قطر بود و در مدت زمان بین این سمینار تا جام عرب نیز حدود ۱۶ روز فاصله وجود داشت که به همین دلیل به ایران بازگشتم تا آمادگی خود را جهت قضاوت حفظ کنم.

فغانی افزود: در حال حاضر نیز به استرالیا بازگشته‌ام و آماده برای قضاوت در مسابقات لیگ استرالیا هستم، چند ماه دیگر نیز سمیناری توسط فیفا برای داوران جام جهانی برگزار خواهد شد که در این سمینار شرکت می‌کنیم.

واکنش فغانی به حاشیه دیدار مصر و تونس/ بازبینی صحنه با موبایل، خارج از پروتکل فیفا است!

هر اتفاق می‌افتد همه می‌گویند جان مادرتان VAR بیاورید!

وی در ادامه در رابطه با وضعیت ملتهب این روزهای داوری ایران و شرایطی که به دلیل نبود VAR پیش آمده است، عنوان کرد: در حوزه آموزش خیلی قوی عمل نکرده‌ایم و در بخش برنامه ریزی و آماده کردن داوران نیز شرایط به همین منوال است و در عین حال خود تیم‌ها نیز با مشکلات عدیده‌ای در رابطه با مباحث مرتبط با داوری مواجه است.

فغانی اضافه کرد: مسئله‌ای که در حال حاضر با آن مواجهیم، این است که تا اتفاقی از نظر داوری درون زمین می‌افتد، همه می‌گویند جان مادرتان VAR بیاورید؛ ورود VAR به ایران به دلیل مشکلات تحریمی و برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا کنون پیشرفت آنچنانی نداشته است و متاسفانه هنوز در کشور آغاز به کار نکرده و باید بدانیم در حال حاضر شرایط این چنین است و باید با وضع موجود خود را وفق دهیم و فشار را از روی جامعه داوری برداریم.

فشار به داوری در ایران به قبل از مسابقات کشیده شده است

وی با اشاره به اینکه شاید در یک مسابقه تیمی با وارد کردن فشار به داور نفع ببرد اما فردا این اتفاق در مورد تیم دیگری رخ می‌دهد و این رویه درست نیست چرا که عدم آرامش تمرکز را از داوران می‌گیرد و نمی‌توانند به خوبی قضاوت کنند و به طور حتم با حضور افشاریان در کمیته داوران، سخندان در دپارتمان داوری و کامرانی‌فر به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال که هر سه داوران بین المللی بوده و با سابقه هستند، شرایط بهتری برای داوران ایران در آینده رقم می‌خورد.

داور بین المللی فوتبال ایران با اشاره به اینکه تشکیلات جدید داوری همانند تیم های فوتبال نیازمند زمان هستند تا تیم‌هایشان یکپارچه و منسجم شود، گفت: تشکیلات جدید داوری مدت زیادی نیست که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و اینکه چنین مورد هجمه واقع شوند درست نیست و باید به آن‌ها زمان داد.

فغانی با بیان اینکه درست است بعضی تیم‌ها از برخی قضاوت‌ها متضرر می‌شوند، عنوان کرد: واقعا چاره‌ای وجود ندارد و امکانات فوتبال ایران همین قدر است و باید به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کرد.

وی افزود: در لیگ ستارگان قطر مدتی طولانی از داوران خارجی استفاده می‌کردند اما در حال حاضر از داوران ۱۸، ۱۹ ساله استفاده می‌کنند که بسیار جوان هستند و به تیم‌ها، داوران و مربیان اجازه داده نمی‌شود که داوران مورد هجمه قرار گرفته و در جریان بازی چنین فشاری را تحمل کنند.

داور برجسته فوتبال ایران با تاکید بر اینکه باید چنین شرایطی را برای داوران ایرانی نیز فراهم کنند تا امکان قضاوت با آرامش برای آن‌ها فراهم شود، اظهار کرد: متاسفانه در طول مسابقه، بعد از مسابقه و در بسیاری موارد حتی قبل از مسابقه نیز از سوی تیم‌ها به داوران فشار رسانه‌ای فشار وارد می‌شود و مسئولان و مربیان آن‌ها در مورد داوران صحبت می‌کنند.

اتفاقات خارج از پروتکل داوری فیفا در لیگ ایران!

فغانی با تاکید بر اینکه باید با تیم‌ها از نظر انضباطی به دلیل نحوه رفتار و گفتار با داوران، محرومیت‌ها و برخوردهای جدی‌تر صورت گیرد تا شرایط برای داوران بهتر شود، بیان کرد: متاسفانه خارج از پروتکل در لیگ ایران اتفاقاتی رخ می‌دهد و تلفن همراه در کنار زمین توسط مسئولان تیم‌ها استفاده می‌شود؛ این قانون وجود دارد که فیفا در مسابقات IPAD می‌دهد که تیم‌ها می‌توانند گزارشات بدنی و تاکتیکی خود را دنبال کنند اما اینکه موبایل به دست راه بیوفتند و نشان دهند، به هیچ وجه چنین نیست!

وی با بیان اینکه متاسفانه شرایط لیگ ایران به گونه‌ای است که مربیان از نظر جایگاه خیلی ثبات ندارند و با چند باخت ممکن است جایگاه خود را از دست دهند، خاطرنشان کرد: وقتی با رویه این چنینی مواجه هستیم، هضم کردن اشتباهات داوری سخت می‌شود.

چرا نمی‌گویند کدام تیم‌ها از اشتباهات داوری سود برده‌اند؟

این داور بین المللی فوتبال ایران با بیان اینکه در طول یک فصل مدیران و هوادران باید در نظر داشته باشند که بر اثر اشتباهات داوری یک تیم در حال سود بردن است و تیم دیگری ضرر می کند، گفت: برخی دوستان فقط زمانی که متضرر می‌شوند اشتباهات داوری را به یاد دارند و همواره طلبکارند. آن‌ها باید توجه داشته باشند که در خیلی از موارد اشتباهات داوری به نفع آن‌ها است.

فغانی افزود: همه از داوری انتقاد می‌کنند و پرسش این است؛ پس کدام تیم‌ها در قبال ضرر تیم دیگر از اشتباهات داوری سود برده است؟

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با یکپارچگی بحث آموزش و یکنواختی مسائل داوری در زمین، شرایط داوری ایران بهبود پیدا می‌کند، اظهار کرد: پتانسیل این مسئله در داوری ایران وجود دارد که توانایی‌های خود را اثبات کنند.

اینگونه نیست که با یک تلویزیون کنار زمین صحنه‌ها بازبینی شود!

این داور برجسته ایرانی با اشاره به اینکه فرایند ورود VAR به ایران اینگونه نیست که یک مسئول در گذشته گفته بود تلویزیونی را کنار زمین می‌گذاریم و صحنه‌ها را بازبینی می کنیم، بیان کرد: سد بزرگی پیش روی مسئولان کشور در حوزه ورود VAR وجود دارد تا همکاری با شرکت‌هایی که برای FIFA  و AFC فعالیت می‌کنند، صورت گیرد؛ مسئله اصلی بحث تحریم‌ها است و اینکه یک عده دنبال استفاده از سیستم VAR داخلی هستند، خیلی زمان بر است و فیفا به سختی در این رابطه تاییدیه می‌دهد.

در صحنه جنجالی مصر و تونس چه گذشت؟

فغانی در رابطه با مسائل پیش آمده در جام ملت‌های عرب ۲۰۲۱ که در قضاوت دیدار تیم های مصر و تونس به وجود آمد و اعتراض کی‌روش را نیز به همراه داشت، تصریح کرد: حواشی خاصی نبود و VAR برای رسیدن حق به حق دار است و در خیلی از مسابقات جام عرب بازبینی صحنه‌ها به وسیله VAR اتفاق افتاد.

وی افزود: در دیدار مرحله نیمه نهایی نیز صحنه‌ای رخ داد که منجر به بازبینی صحنه شد؛ در ابتدا از نظر بنده به عنوان تصمیم گیر صحنه پنالتی بود اما کمک داور ویدیویی این شانس را به من داد که صحنه را مورد بازبینی قرار دهم و پس از دیدن صحنه متوجه شدم این برخورد برای گرفتن پنالتی کفایت نمی‌کند و تصمیم خود را تغییر دادم.

این داور برجسته فوتبال ایران با اشاره به اینکه “اعتراضات و هوچی‌گری‌ها در سطح بالای مسابقات نیز وجود دارد”، بیان کرد: قوانین و جرایم به عنوان مسائل انضباطی در طول و بعد از مسابقه مدنظر قرار گرفت و خوشبختانه مشکل خاصی نبود و از نظر بدنی و داوری مسابقات خوبی را پشت سر گذاشتیم.

منبع: ایسنا

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی از حقوق ورزشی آگاه می نماید