خسارات مادی و معنوی استروئیدها

حقوق_ورزشی , امید_نوید , موسسه_حقوقی_امید_نوید , استروئید , بدنسازی_و_پرورش_اندام , omid_navid

خسارات مادی و معنوی استروئیدها

بسیاری از مردم، مصرف استروئید را با ورزشکاران و بدنسازان حرفه‌ای مرتبط می‌دانند و اکثر مصرف‌کنندگان، استروئیدها را برای بهبود عملکرد ورزشی یا بهبود ظاهر شخصی خود مصرف می‌کنند و اکثرا از این داروها به عنوان یک میانبر استفاده می‌کنند تا لاغرتر، عضلانی‌تر و به طور کلی بهتر به نظر برسند.

 نوسانات شدید خلق و خوی و خشم ناشی از بیماری، نشانه‌های رایج سوء مصرف طولانی مدت استروئید است و سوء مصرف استروئید همچنین می‌تواند در طول زمان به تغییرات شخصیتی چشمگیر، منجر شود. در عین حال سایر عوارض جانبی رایج و علائم سوء مصرف استروئید آنابولیک شامل افزایش سریع عضله و وزن، بزرگ شدن سینه‌ها (در مردان)، بیش‌فعالی و رشد موهای صورت (در خانم‌ها) می‌شود.

خطرات استروئیدهای آنابولیک

بسیاری از کسانی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند، آن‌ها را در «دوره» مدنظر قرار می‌دهند. استروئیدهای آنابولیک مصرف و قطع می‌شود تا از عوارض جانبی منفی داروها جلوگیری کنند و با وجود این دوره‌های «خاموش»، هنوز خطرات طولانی مدت مصرف استروئیدها وجود دارد.

مطالعات، سوء مصرف استروئید را با سرطان کبد، بیماری کلیوی، فشار خون بالا، سکته مغزی و حملات قلبی مرتبط دانسته‌اند و گزارش‌هایی از ورزشکارانی که به ظاهر در اوج بودند بر در اثر استرسی که استروئیدها بر قلب‌شان وارد کرده بود ناگهان جان خود را از دست دادند، وجود دارد.

سوء استفاده از استروئیدهای آنابولیک همچنین می‌تواند رشد نوجوانان را متوقف کند. استروئیدها می‌توانند باعث پیری زودرس استخوان‌ها شوند و اگر نوجوانی در دوران بلوغ به طور کامل پیشرفت نکرده باشد اما استروئید مصرف کند، ممکن است در قد فعلی خود بماند و تزریق استروئیدهای آنابولیک خطر ابتلا به بیماری‌های منتقله از طریق خون مانند HIV/AIDS و هپاتیت B و هپاتیت C را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی احتمالی

استفراغ خون، ‌ چشم و پوست زرد، حالت تهوع، درد شکم، افزایش خطر ابتلا به سرطان، لخته شدن خون، کلسترول بالا، آکنه شدید، پوست چرب، ریزش مو، بیماری‌های کبدی، تومورها و کیست‌ها، بیماری‌های قلبی و حملات، بیماری کلیوی، نوسانات خلقی بخشی از عوارض جانبی احتمالی استروئیدهای آنابولیک است.

تحریک پذیری و پرخاشگری، ‌ افسردگی و تمایل به خودکشی، تغییر سطح کلسترول، فشار خون بالا، ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه مردان)، کوچک شدن بیضه‌ها، موهای زائد صورت یا بدن (هیرسوتیسم)، صدای ضخیم‌تر در زنان، کاهش رشد و قد در نوجوانان، خطر عفونت‌های ویروسی یا باکتریائی به دلیل تزریق غیراستریل و بی‌نظمی قاعدگی در زنان از دیگر عوارض احتمالی است.

سوء مصرف استروئید همچنین می‌تواند منجر به مشکلات روانی و رفتاری قابل توجهی شود. یکی از رایج‌ترین مسائل ثبت شده در مصرف‌کنندگان طولانی مدت استروئید، رفتار خشونت‌آمیز است و باید بدانیم خشونت خانگی، سرقت مسلحانه و حتی قتل با مصرف استروئید مرتبط است.

اثرات استروئیدها در مردان در مقابل زنان

استروئیدهای آنابولیک باعث عدم تعادل هورمونی در بدن می‌شود و استفاده از استروئید می‌تواند منجر به افزایش غیرطبیعی سطح تستوسترون شود که به نوبه خود توانایی بدن برای تولید تستوسترون را کاهش می‌دهد.

برخی از عوارض جانبی سوء مصرف استروئید زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف‌کننده دارو را متوقف می‌کند زیرا بدن دارای سطوح غیرعادی پایین تستوسترون است. اثرات عدم تعادل هورمونی ناشی از استروئیدها اغلب روی مردان و زنان تأثیر معکوس دارد اما زنان نیز با بسیاری از مشکلات سلامتی و خطرات مشابهی روبه‌رو هستند که مردان هنگام استفاده از استروئیدها انجام می‌دهند.

عوارض جانبی استروئیدها در مردان و زنان

عوارض جانبی استروئیدها در مردان شامل سینه‌های بزرگ شده، بیضه‌های کوچک شده، تعداد کم اسپرم، اختلال در نعوظ، سرطان پروستات و عوارض جانبی آن در زنان شامل تغییرات در موهای بدن و صورت، ‌ کاهش سایز سینه، کلیتوریس بزرگ شده، ریزش مو و طاسی، صدای ضخیم، سیکل قاعدگی نامنظم، افزایش وزن، عوارض عصبی و نیز  لرزش دست و بدن است.

شایع‌ترین عوارض جانبی استفاده از استروئید در زنان شامل کاهش جنبه‌های زنانه، از جمله ظاهر ویژگی‌های مردانه به دلیل افزایش تستوسترون است و زنان در معرض خطر بیشتری برای سلامتی مرتبط با باروری و سلامت جنین هستند.

تشخیص اعتیاد به استروئیدها

بسیاری از افراد، پتانسیل اعتیادآور استروئیدهای آنابولیک را نادیده می‌گیرند و با این حال به عنوان یک ماده کنترل شده، استروئیدها پتانسیل اعتیادآوری مشابهی با داروهایی مانند کدئین و کتامین دارند و افرادی که به استروئیدها معتاد هستند، رفتارهای خاصی از خود نشان می‌دهند که باعث می‌شود مصرف مواد مخدر خود را بیش از هر چیز دیگری افزایش دهند. به قلم محد مهرتاش

 

موسسه حقوقی امیدنوید اولین مرجع رسیدگی به مسائل ورزشی در ایران

با مشاوره به ورزشکاران، مربیان و باشگاه ها از حقوق آنان دفاع می نماید

و شما را با اساتید برجسته و تخصصی حوزه حقوق ورزشی آگاه می نماید